YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Wikileaks-ABD-İsrail'in oyunu
29 Kasım 2010 12:00

Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerekçesini hazırlamak için ABD derin devleti eliyle organize edilen 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası gelişen hadiseler, Washington’un masa başı planlarının öngördüğü şekilde gitmedi. Kendini en güçlü zannettiği dönemde ABD’nin en zayıf yönleri deşifre oldu. ABD, içine düştüğü Afganistan batağından 9 senedir çıkamadı. 2003’te işgal ettiği Irak’tan onursuzca çekilmek zorunda kaldı. BOP elinde patladı. Şimdi ağzına bile alamıyor. Dünyayı nasıl kandırdığı ve hangi yalanları söylediği bir bir ortaya döküldü.

Dünyadaki iletişim ve medyayı yönlendirme gücüne sahip olduğu için son yıllara kadar kendini demokrasi ve insan hakları havarisi gibi gösteren eli kanlı ABD, Afganistan ve Irak’ta milyonu aşan katliam yaptı. Çocuk, yaşlı, kadın, sivil demedi. Yapılan işkenceler ise ayyuka çıktı.

11 Eylül sonrası gelişmeler, ABD’yi askeri ve siyasi olarak çökerttiği gibi ekonomik ve mali olarak da fena şekilde sarstı. ABD, hala siyasi, askeri ve ekonomik yönden toparlanmanın yollarını arıyor. Ama başarılı olamıyor.

11 Eylül operasyonunda hezimetle karşılaşan ABD, şimdi yeni bir operasyon başlattı. Nasıl ki kendi derin devletinin planladığı kurmaca 11 Eylül olayında “İslamcı teröristler bizi vurdu” numarası ile İslam ülkelerine saldırının gerekçesini oluşturdu ise şimdi de çok benzer bir durum söz konusu. Güya “ABD aleyhine çalışan Julian Assange isminde bir adam ABD Dışişleri Bakanlığı’nın milyonlarca gizli belgesini ele geçirerek yayınlıyor.” “ABD ve İsrail şokta.” Yerden yükselen bir tenis topunu bile uydudan tespit edebildiği söylenen, dünyanın en gelişmiş istihbarat imkanlarına sahip ABD, nasıl ki on yıllardır El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i bir türlü “yakalayamıyorsa” aynı Amerika şimdi de bu Wikileaks’in yöneticisi Julian Assange’ı “yakalayamıyor.”

ABD, dünyaya, yeni bir numara daha çekiyor. Ülkelerin siyasetlerini ve kamuoylarını kendi arzuladığı istikamette yönlendirmeye çalışıyor. Wikileaks’in ifşaatları ABD’yi zora sokmak için sızdırılmıyor. Aksine ABD’nin yeni bir “istihbarat” operasyonunun eseridir. Operasyon, ABD ve İsrail derin yapıları eliyle yürütülüyor. ABD ve İsrail şokta falan da değil. Aksine mutlular ve olumlu bir beklenti içindeler. Bu operasyonla dünyada yeni oluşan ve ABD aleyhine gelişen siyasi dengeleri tekrar ABD yörüngesine çekme çabası içindeler.

ABD bir taraftan Kuzey ve Güney Kore’yi bir savaşın eşiğine getirerek dünyanın dikkatini oraya çevirirken diğer taraftan da bu istihbarat operasyonu ile ülkeler arası ilişkileri Washington eksenine oturtmak istiyor. Dikkat edilecek olursa yayınlanan belgeler, estirilen propagandanın aksine ABD’yi veya İsrail’i zora sokmaktan ziyade en başta Türkiye’yi zora sokmayı hedefliyor. İfşa edilen belgelerin çoğu Türkiye’yi hedef alıyor. Türkiye ile alakalı belgelere iyi dikkat edilecek olursa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Tayip Erdoğan’ın arasını açmaya, hükümet ile TSK’nın arasını bozmaya özel bir gayret gösteriliyor. Türkiye’nin El Kaide’ye destek verdiği açıklanarak, Ankara’nın “İslami terörü” desteklediği mesajı verilip, Avrupa ve Hıristiyan dünyası ile Türkiye’nin ilişkileri tahrip edilmeye çalışılıyor. Suudi Kralı Abdullah’ın Washington’a, “İran’ı vurun” telkini yaptığı belirtilerek Suudi Arabistan ile İran arasında son yıllarda Türkiye’nin de yönlendirmesiyle gelişen olumlu ilişkilere fitne sokulmuş oluyor.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Türkiye ile alakalı olumsuz konuşmaları deşifre edilerek Türkiye ve Azerbaycan halkları arasına nifak tohumları ekiliyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “deli” sıfatıyla yaftalanarak dünyada itibarsızlaştırılmaya ve onun uluslar arası başarıları gölgelenmeye çalışılıyor. Türkiye’nin İslam ülkeleri ile ilişkileri, Türk devletleri ile gelişen münasebetleri bozulmaya çalışılıyor. Ayrıca Türk devletleri ve diğer İslam ülkelerinin olumlu gelişen ilişkileri de provoke ediliyor.

ABD’nin PKK’ya yardım ettiği gibi belgeler ise esas niyeti kamufle etmek için kullanılıyor. ABD’nin PKK ve birçok terör örgütüne yardım ettiğini zaten bilmeyen yok. Bu belgeler malumu ilamdan ibaret. Fakat ABD’nin PKK’ya yardım ettiğine dair belgelerin yayınlanmasının şöyle bir mesajı olduğu anlaşılıyor. Türkiye bu silahlı terör örgütünü tasfiyeye yönelik bir açılım içindeyken Washington, Ankara’ya şu mesajı veriyor. “Dikkat et. Eskiden nasıl yaptı isem sana karşı PKK’yı bundan sonra da destekler ve kullanabilirim. Ortadoğu’da bana uymayan politikalar yürütme” diyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da İsrail’i gerçekten zora sokacak ciddi belgelerin yayınlanmıyor olması. İsrail ve ABD’yi gerçek manada zora sokacak belgeler yok ortada. Belli amaçlarla yayınlanmış belgeler var. Mesela İsrail’in Filistin’de, Gazze’de, Afganistan’da, Irak’ta ve daha birçok yerde hangi şenaatleri işlediğine dair, onu uluslar arası camiada sıkıntıya sokacak belgeler neden ortada yok sizce?

Tekrar söylüyorum. Wikileaks ifşaatları ABD ve İsrail derin yapılarının ortaklaşa yürüttükleri bir istihbarat operasyonu. Belgeleri yayınlayan Julian Assange’ın ABD tarafından bir türlü “yakalanamıyor” olması ise tamamen bir efsane. Çünkü Julian Assange zaten bu iki ülkenin adına hareket ediyor ve onların koruması altında. Tıpkı Usame Bin Laden’de olduğu gibi.

Her kesimiyle Türkiye medyası bu konuda tamamen dolduruşa ve yeme gelmiş vaziyette. Medyamızdaki şu ana kadar yapılan tüm yayınlar ne yazık ki yapılan derin operasyona hizmet edecek şekilde gelişiyor. Hiç kimse “bu iş nasıl olur, milyonlarca belgeyi bir insan kolayca nasıl elde eder, bu ifşaatların amacı nedir” gibi temel konular üzerinde kafa yormuyor. Eksen kayması numarasını tartıştırdılar tutmadı. Şimdi de Wikileaks’i tartıştırıyorlar. Dümene gelmeyelim.

Wikileaks ifşaatı ABD ve İsrail’in belli amaçlarla kurguladığı bir operasyon. Ama bu ifşaatların neticesinin onların planladıkları şekilde sonuçlanacağını zannetmiyorum. 11 Eylül senaryosunun ters tepmesi gibi bu Wikileaks numarasının da sonunda ters tepeceğini tahmin etmek zor değil. Batı felsefesiyle tezgahlanan numaralar doğuda işe yaramaz. ABD ve İsrail bunu anlamadığı müddetçe her numaraları boşa çıkar. Bu da boşa çıkacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.

Alper TAN
29.11.2010

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Sayın Tan
 // Osmanoğlu
Bu ülkede darbe yapılırken ABD'ye soruluyorsa Cumhuriyet tarihinin en çok oyla iktidara gelen bir hükümetinin ABD ve israil'den bağımsız kurulduğunu düşünmek safdillik olur.Onun için soruyorum.Yani şimdi ABD ve İsrail kendi kurdukları bir hükümete mi operasyon yapıyor?...
30 Aralık 2013 Pazartesi 12:31
israıl türkıye
 // cüneyt DOLİ
sayın kanal a heber (alper tan )yazınızı okudum oldukca etkılı ve gercek evet oyunlar bozulacak muhakak bız mılet ve ıkdıdar olarak bunları ahmın edebılıyoruz .ama size sormam gereken bı konu var dıyelımkı ısraıl turkıye uzerınde oynadıgı oyunar tutu veya ise yaradı ısrail sadece bizim hava üstümüzümü istiyor yanı am olar türkiye yiimi
...
25 Ağustos 2013 Pazar 14:45
helal sana
 // fatih sağ
helal size alper bey katılıyorum dediklerinize türkler uyanık olmalı bu oyunlara gelmemeliiyiz...
18 Nisan 2011 13:50