YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Vekil adayları neye göre belirleniyor?
25 Mart 2015 16:52

Siyaset ne yazık ki çok yıpratıcı ve sürekli olarak insan öğüten bir çark. Siyasete temiz girip sonuna kadar temiz kalmak çok zor görünüyor. Ama bunu başaran örnekler de az değil. Siyasete girenlerin, hemen makamla, şöhretle, parayla, çevreyle imtihanı başlıyor.

Devlet yönetiminde yetkilerin büyük kısmının başkentte toplanmış olması hükümetlerin, milletvekillerinin ve Meclis’teki siyasi partilerin mükellefiyetlerini son derece arttırıyor. Ankara dışından bakanlar için milletvekilleri her istediğini yapan yetkililer olarak görülüyor. Bu da parlamenterlerin yasama dışı iş yükünü son derece ağırlaştırıyor.

Halk tarafından seçilerek Meclis’e girenler kabaca iki kategoriye ayrılıyor.

  1. İnsanları, ülkeyi yöneterek etrafına göre imtiyazlı/ayrıcalıklı bir adam olduğunu gösterip egosunu tatmin etmek isteyenler.
  2. İnsanlara ve ülkeye hizmet edebilme kaygısı ile ailesini ve çevresini bile ihmal ederek siyasetle uğraşanlar.

Birinci tanımda anlatılan siyasetçiden bol miktarda var iken ikinci tanımda yer alan siyasetçi ne yazık ki azınlıkta kalıyor.

Bu tanımlamaları muhtarlık seçimleri, belediye seçimleri ve milletvekili seçimlerine kadar geniş bir dairede düşünebiliriz.

Siyasetteki bu tablo ne yazık ki birçok insanın siyasetle ilgisini zayıflatıyor, onların nazarında siyaseti sevimsiz hale getiriyor. Halbuki ülkelerin ve şehirlerin kaderlerine hükmeden siyaset ve siyasetçiler çok önemli.

Siyasetin ve siyasetçinin itibarını yükseltmek gerekiyor. Bu konuda en fazla da siyasetçilerin ihtimam göstermesi beklenir, siyasi partilerin yönetimlerinin hassas davranmaları icap eder.

Bu hususta her seçim öncesi, partilerin aday belirleme çalışmaları son derece önem arz ediyor. Aday belirleme süreçleri, mümkün olduğunca her meslekten nitelikli insanların listelere girdiği çalışmalar olmalı. Para, makam, şöhret veya egosunu tatmin beklentisi olmayan, millet için, ülke için faydalı olma ve bir şeyler yapma endişesi olanların tespit edildiği faaliyetler olmalı.

Türkiye demokratikleşirken, özgürleşirken, siyaset de özgürleşmeli, yerelleşmeli. Milletvekili adayları belirlenirken illerin, ilçelerin tercihleri ağırlık kazanmalı. İllerde ise aday belirleme süreçleri maniplasyonlara açık olmaktan mümkün olduğunca çıkarılmalı. Seçmenin iradesine saygı gösterilmeli.

Aday adaylarının, Ankara’daki parti merkezlerinin gözüne girerek adaylık kapma oyunlarına mahal verilmemeli. Seçmen kendi tercihiyle adayları belirleyip oylarını da sadece partiden dolayı değil, hem aday hem de parti için, gönlünden gelerek vermeli. Seçmen "Lanet olsun bu adamdan belediye başkanı veya milletvekili olmaz. Ama ne yapayım adayı sevmesem de partim için vereceğim"zorlaması ile karşı karşıya bırakılmamalı.

Gerekli hallerde "bakın sivil toplum kuruluşları da beni destekliyor" desinler diye onlarca göstermelik hemşehri dernekleri kurdurup halkı yanıltan, kaynakları çarçur eden politikacılar var.

Siyasi partiler 7 Haziran seçimleri öncesi aday belirlemede son aşamaya geldiler. Umarız tüm partiler ülke için, millet için fikri olan gayreti olan insanları aday gösterirler. Aday olmak ve TBMM’ye girmek için bütün değerlerini bedel olarak vermeyi göze alan, Meclis’e girmek için kendini yırtanların niyetlerinin sorgulanması gerekir.

Hangi partiden olursa olsun. Nitelikli insanların Meclis’e girmesini sağlayacak aday profillerinin belirlenmesini umuyoruz. Bu seçimle TBMM’ye girecek milletvekillerinin yeni bir anayasa borçlarının olacağını şimdiden hatırlatmakta fayda var.

Umarız bu hayaller bu defa başka bahara kalmaz.

 

Alper TAN

25.03.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

FİTNEYE DİKKAT

KÜRT KARDEŞİME MEKTUP

ÜLKÜCÜLER MHP YÖNETİMİNE İNANIYORLAR MI?

ANKARA NEDEN "ŞAH" DEDİ?

MÜSLÜMANLARIN TAHAMMÜLÜ SONSUZA DEK SÜRER Mİ?

BATI “GÜVENLİK İÇİN” FİŞLİYOR “TÜRKİYE DİKTATÖRLÜK İÇİN!”

BATI NEDEN BATIYOR ANKARA NİÇİN YÜKSELİYOR?​

DÜNYA DİKKAT! ÖFKE PATLAMASI YAKLAŞIYOR!

İÇİMİZDEKİ FRANSIZLARA BATI'DAN DERS!​

CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.