YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Varile bayrak diktik artık özerkiz!
26 Temmuz 2013 15:09

Ülkemizdeki Yeni Türkiye karşıtlarının neler söyleyip neler yazdıklarını kısaca hatırlayalım. Geçen yıl bu günlerde “PKK, Şemdinli’yi ele geçirmiş ve özerklik ilan etmek üzereydi.” Öyle diyorlardı. Daha sonra öyle bir şey olmadığı, PKK’nın 2012 yılı içinde tarihinin en büyük darbesini aldığı ve en büyük kayıplarını verdiği ortaya çıktı.

Yine geçen yıl aynı günlerde bu defa PYD, Kuzey Suriye’de bayrak asmış ve özerklik ilan etmişti. Aaa bakın bu sene de yine bir binanın tepesindeki varile bayrak asmış ve bir daha özerklik ilan etmiş.

Hani geçen yıl özerklik ilan etmemiş miydi? Hani Kuzey Suriye’de PYD, bir Kürt Devleti kurmamış mıydı? Şimdi Kuzey Suriye’de ikinci bir Kürt devleti daha mı kuruldu yoksa?

Geçen ay PKK’nın asayiş birliklerinin kurulduğu ve denetimlere başladıklarına dair haber ve fotoğraflar yayınlanmıştı. Bu mizansen fotoğrafların devamı gelmedi. Bu “asayiş timleri” nerede denetimde iseler bilmiyoruz!

Geçen yıl aynı dönemde dediklerine göre Beşşar Esad desteğinde Nusayriler, Batı Suriye’de, Akdeniz şeridinde bir Nusayri devleti kuruyordu. Yeni Türkiye karşıtları, çarşaf çarşaf bunları yazıyor, TV ekranlarında “Kürt devleti” ve “Nusayri devleti kuruldu” yorumları döktürüyorlardı. Bakın şimdi yine aynı teraneler. Batı Suriye’de bu sene de Nusayri Devleti kuruluyormuş. Hani geçen yıl Nusayri devleti kurulmamış mıydı birader? Şimdi ikinci bir Nusayri devleti mi kuruluyor yoksa..!

Yeni Türkiye ve değişim karşıtları bu özerklik ve devlet kurma işini patates ekme işine döndürdüler. Onlara göre özerklik ilan etmek ve devlet kurmak mevsimsel olarak vakti gelince patates ekmek gibi bir şey oldu. Tabi yersen..

Bir yerlerde bir halisünasyon gösterisi tertipletiyorlar, onun videosunu veya fotoğrafını çekip manşetlere taşıyorlar. Sonra da o manşetler üzerinden köşe yazıları ve TV yorumları, siyasi demogojiler üretiyorlar. Oluşturdukları halisünasyonla bize “Cambaza bak” numarası yapıyorlar. Bunu gerçek zannedenler boşa zaman kaybetmiş oluyorlar.

Suriye’de daha önce İsrail’in Şam’ı veya Beşşar Esad’ın güçlerini vurduğu haberini manşetten verenler, bugünlerde Beşşar Esad’ın Nusayri Devleti kurmak için Avigdor Liberman vasıtasıyla Tel Aviv’den müsaade ve yardım talep ettiğini yazıyorlar. Hani “İsrail Şam’ı vurdu” diyordunuz! Bizler ısrarla İsrail’in Esad’ın güçlerini değil Esad muhaliflerini vurduğunu yazar ve söylerken söylediklerimizi güya boşa çıkarmak için optik çarpıtmalar yapıyordunuz. Şimdi ne oldu? Beşşar Esad ile İsrail’in düşman olmadıkları, Suriyeli muhaliflere karşı Esad’la İsrail’in birlikte çalıştıkları, paslaştıkları deşifre oldu. Daha da deşifre olacak merak etmeyin.

Bu ülkede ters köşe stratejileri ile topluma hükmedilen günler geride kaldı artık.

Kimse bizi Suriye’de Kürt devleti kuruluyor teraneleri ile oyalayıp örtük şekilde çözüm sürecini sabote etmeye çalışmasın. Çözüm sürecinden rahatsız olanlar, çıksınlar adam gibi “Biz çözüm istemiyoruz kardeşim” desinler. Biz de harbiden bilelim “Bu arkadaşlar çözüm istemiyorlarmış” diye. Hatta çözümün ne kadar kötü bir şey olduğunu açıkça anlatsınlar. Bizi ikna etsinler. Biz de bu çözüme onlarla beraber karşı çıkalım.

Yok eğer bu adamlar başkalarının düdüğünü çalıyorlarsa -ki öyle olduğu ortada- yalancının mumu çabuk söner. Zaten öyle de oluyor. Nasıl ki Nusayri devleti kurulması için Beşşar Esad İsrail’le paslaşıyor, Tel Aviv’den yardım istiyorsa, pireyi deve yaparak ikide bir “PYD Suriye’de devlet kuruyor” balonunu şişirmek, İsrail ve Beşşar Esad’ın balonunu şişirmektir. PYD’yi kim destekliyor? Suriye’deki muhaliflere karşı olan Beşşar Esad ve muhalifleri Suriye’de istemeyen İsrail destekliyor. PYD’nin çapını ve gücünü abartılı göstermek kimin işine yarar? Şam ve Tel Aviv’in işine yarar. Bu kadar basit..

PYD veya başka bir gücün Türkiye’nin istemediği bir devlet kurması veya özerklik ilan etmesi mümkün değildir. Tabi bizdeki gazetelerin manşetinde kurulan devletleri kastetmiyoruz. O devletler her zaman kurulur. Ama o manşetlerin patates hasılatı kadar bile faydası olmaz size..

Buradan bir çağrıda bulunalım. Herkes karnından veya dublörleri aracılığı ile konuşmayı, vekaleten çarpışmayı bıraksın artık. Düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyorsak kendimize ve görüşlerimize güveniyorsak açık açık tartışalım.

Yoksa sürekli balon şişirenler, ya o balon patlayınca üzülürler veya şişirdikleri balon havalanınca balonla birlikte havalanarak bulutların ardında kaybolurlar.

Yani size Suriye’den ekmek çıkmaz. Boşa uğraşmayın. Bakın size Mısır’da teselli ikramiyesi çıktı. Kısa süre de olsa onunla biraz oyalanın, zevkini çıkarın, bununla övünün.. Ayrıca bununla ne kadar övünseniz azdır!

Fakat bu sevincinizin fazla sürmeyeceğini aklınızda tutun..

Alper TAN

26.07.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

DARBE YAPMAK İNSAN HAKKIDIR

MISIR’DA PISIRIK MÜSLÜMANLIĞIN FATURASI

KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

BAŞBAKAN “ŞEY”İNİ Mİ KESTİ?

SİLAH SENİN OMZUNDA TETİK BAŞKASININ ELİNDE

DERİN “GEZİ”NTİ

KİMLER GEZİ PARKINDA MİLLET BUNUN FARKINDA

TAKSİM DEREBEYLİĞİ’Nİ KİM KURDU?

BÜYÜK SAVAŞIN KÜÇÜK PROVALARI

AJANLAR İÇİMİZDE FİNK ATIYOR

AYAKLANMA PROVASINDA İLGİNÇ KOALİSYON

DEĞİŞEN DÜZENLER VE KÜRESEL SAVAŞ İHTİMALİ

ORTADOĞU'NUN STATÜKOSU DEĞİŞİYOR

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
çok güzel bir yazı, tabi yersen
 // yakup sorgun
he, hepsi doğru he. kendin pişir kendin ye. savaşı tamamen işine geldiği gibi görüp en doğru politikaların uygulandığını söylemen gayet doğal. çünkü bunları söylediğin için para alıyorsun. ortadoğuda yaşayan 3 yaşındaki çocuklar daha fazla hayatın içindeler....
27 Temmuz 2013 Cumartesi 16:59