YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ulusal Gerginlik Bayramınızı şiddetle kutlarım!
21 Nisan 2008 14:33

Türkçe sözlüklerde bayram, genelde şöyle anlatılır: Milli veya dini bakımdan önemi olan ve kutlanan gün. Bayram kelimesi bu anlamının dışında sevinci, neşeyi, mutluluğu ifade etmek için de kullanılan geniş bir mana ifade eder.


Konuyu, hiçbir alakası olmayan biçimde ters anlayanlara ise “Bayram haftasını, mangal tahtası anladı” derler. Şimdi, “bayram haftasını, mangal tahtası” olarak anlayanlardan söz etmek istiyorum.


Birazcık düşününüz. Bayram yaklaştığında ne yapmamız gerekir? Sevinmemiz, mutluluktan heyecan duymamız gerekir. Küslerin barışması, karşılıklı ziyaretlerin yapılması, dargınlıkların ortadan kaldırılması için bayramların vesile edilmesi beklenir. Türk kültüründe bu vardır. Doğru olan da budur. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde, eğer bayramsa bu ve benzeri şekilde neşe ve sevinç gösterileriyle kutlanır.


Cennet memleketimizde her değerimizi yozlaştırmak için seferber olan statükocularımız, bayramlarımızı da yozlaştırmak için ellerinden geleni arkalarını koymuyorlar. Kısa kısa hatırlatalım olanları. “29 Ekim Cumhuriyet Bayramları” ve “23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı” yaklaştığında yaşadıklarımıza ve konuştuklarımıza bakınız. “Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Köşk’te vereceği resepsiyona milletvekillerini, eşleriyle beraber mi davet edecek, eşsiz mi?” “Sadece başı açık kadınlar mı davet edilecek, başı örtülü eşler de davet edilecek mi?” “Eşleri örtülü olduğu için davete yalnız gelmesi istenen vekiller katılacaklar mı, protesto ederek davetiyeleri iade mi edecekler?”


***


TBMM Başkanının vereceği resepsiyona başı açık-örtülü ayrımı gözetmeden herkes davet edildiği için “Cumhurbaşkanı Sezer katılacak mı, katılmayacak mı?” “Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, resepsiyona gelecekler mi yoksa gelmeyerek protesto mu edecekler?” “Komutanlar geleceklerse eşli mi gelecekler, eşsiz mi gelecekler?” “Komutanlar resepsiyonda beş dakika kalıp, meclise ders vermek içi hemen ayrılacaklar mı yoksa uzunca kalacaklar mı?”


***


İllerde yapılan “Bayram” kutlamalarında komutan salona girmeden önce, kamusal görev ifa eden biri salonda konuşlanmış başı kapalı olan tehlikeli kadınları, salondan temizleyecek mi temizlemeyecek mi? Törenler sırasında komutanın manyetik alanına başı kapalı birinin yaklaşmaması için ne gibi mühim tedbirler alınacak?


***


Bayram mesajlarında hangi devlet büyükleri kime, daha doğrusu irticacılara karşı ne tür mana ve ehemmiyet yüklü vurgulamalar yapacak? Laikliğin mana ve önemi nasıl bir bayram coşkusu ile perçinlenecek?


***


Kamusal mekanda bulunduğu tespit edilmiş olan kadın başının örtüsünü çenesinin altından mı bağlamıştı yoksa başka bir yerinden mi? Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları, bu vahim ve dehşet verici durum ve Türkiye’nin kenarına yaklaştığı uçurum için ne gibi kurtarıcı söylev ve demeçlerde bulunacaklar?


***


23 Nisan nedeniyle Meclis kürsüsünde konuşma yapacak çocuk İmam Hatip’li mi olacak yoksa İmam Hatipsiz mi?


***


Gazetelerimiz, televizyonlarımız ve dahi internet sitelerimizin, kimin kime tavrının ne anlama geldiğine dair, satır arası veya dudak okuma haberleri neler olacak?


***


Doğrusu bu bayram’da da bunların hepsini pek merak ediyorum. Eğer böyle olmazsa taaccüp ederim. Halbuki aslında buna yenilerini de eklememiz gerekir. Mesela Meclisteki 23 Nisan resepsiyonuna CHP’liler de gelmemeli. Kamer Genç’in genel kurulda dövülmüş olmasından dolayı boykot etmeli.


***


Hasılı kelam; değil bu “Bayram haftası,” aslında “Mangal tahtası.” Tüm ulusalcılarımızın “Ulusal Gerginlik Bayramını” şiddetle kutlarım.21.04.2008

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.