YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye parlayan yıldız
25 Şubat 2008 14:44
Ülkemizde ve bölgemizde çok hızlı ve çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Darbesiyle ünlü bir general hiç kimsenin ağzına almaya cesaret edemediği bir konuyu Türkiye’de tartışma zeminine getiriyor. Günlerdir “eyalet” tartışmaları yapılıyor. Her zaman olduğu gibi bu konuda da ezbere ve tepkisel karşı çıkışlar yapılmış olsa da bu konunun ciddi biçimde değerlendirilmesi ve ön yargısız tartışılmasında ülke için fayda görünmektedir. Eyalet sistemi ülkeyi bölünmeye götürür diyenler, üniter sistem gerçekten bölünmeye engel mi diye ezberin dışında da düşünmelidirler.
İçerde yaşanan diğer önemli bir gelişme de, Genelkurmay’ın “andıç” veya “fişleme” olarak nitelendirilen yazısının basına yansıması. Yazılanlara göre yayın kuruluşları ve gazeteciler, Türk Silahlı Kuvvetlerine uygun hareket edenler ve uygun hareket etmeyenler diye iki sınıfa ayrılıyorlar. Yani 1997 yılından bu yana uygulana geldiği üzere akreditasyon gibi bir çifte standardın hangi fişleme ve raporlar üzerinden yapıldığını açığa vuran bir belge söz konusu. Burada yayın kuruluşları ve gazeteciler, yayıncılar, yazarlar tek tek sıralanıyor, fişleniyor ve bunlarla alakalı silahlı kuvvetler komutasının kanaati not ediliyor. Yayıncıların şu veya bu şekilde resmen fişlenmesi ve damgalanması karşısında ülkede basın-yayın özgürlüğünün ne kadar var olduğunu seyircilerimizin takdirine sunuyorum. Ama bir tesellimi de not etmeden geçemeyeceğim. Rahatlatıcı olan şudur ki her şeye rağmen bu tür antidemokratik işler kısa sürede deşifre olabiliyor artık. Bu da güzel bir gelişme. Türkiye’de medyanın ne kadar özgür olduğu bu deşifre olan fişlemelere nasıl bir tepki vereceği ile bir kez daha test edilmiş olacaktır.
İçerde bu tür gelişmeler olurken geçen hafta bölgemizde tarihi nitelikte dış gelişmeler de oldu. Humeyni devriminden bu yana bir İran devlet başkanı ilk defa bir Suudi kral tarafından resmen konuk edildi. ABD’nin engelleme çabalarına rağmen geçen Ağustos ayında önemli adamlarıyla beraber Türkiye’ye gelen kral, bu defa ABD’nin hedef tahtasındaki İran’ın cumhurbaşkanı Ahmed-i Necat’ı Riyad’da resmen ağırladı. Bu gelişmeler Bush yönetiminin engelleme girişimlerine rağmen yapılmıştır. yine bu konu ile alakalı çok önemli bir anekdot Ahmed-i Necat’ın görüşme talebi geldiğinde Suudi yönetiminin Türkiye’yi arayıp görüşme yapılmasının uygun olup olmayacağını Ankara’dan sorması ve olumlu cevap almasından sonra randevu vermesidir ki bunu herkesin dikkatine sunmak istiyorum.
Yine geride kalan hafta sonu Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanan Arap ligine Türk dışişleri bakanının ilk defa ve “misafir” statüsünde kabul edilmiş olması da tarihi ve önemli bir gelişme idi. Bu gelişme ve toplantıda alınan kararlar Arap uzmanlarca da son derece önemli bulundu. Arap uzmanlar “Türkiye Arap ülkelerini cezbediyor” şeklinde değerlendirmeler yaptılar, “yıllardır bir birini unutan iki milletin yeniden buluşması olarak” kabul edildi.
Arap Birliği, Türkiye’nin çok önem verdiği ve üzerinde çalıştığı 2009-2010 yıllarında BM Güvenlik Konseyi üyeliği için destek vereceğini bildirdi. Ayrıca, Arap liginin iki önemli lideri Mısır ve Suudi Arabistan’ın önerisi ile Türkiye ve Arap Birliği ilişkilerinin arttırılması için bir forum oluşturulacak. Arap Birliği bütçesinden bu forum için kaynak da ayrılıyor.
Bakan Gül’ün, “Türkiye komşularına saldırmaz” sözü de son derece anlamlıydı.
Bütün bu dış gelişmeler bölgede gittikçe yıldızı parlayan Türkiye’nin göstergeleridir. Birbirimizi fişleyerek, birbirimizle uğraşarak vakit kaybetmek yerine büyük Türkiye için neler yapabiliriz onu düşünelim onu konuşalım.

Alper TAN
8.3.2007
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.