YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye hukuk devletidir
08 Nisan 2008 21:20

Türkiye cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye demokratiktir: Türkiye demokratiktir. Çünkü her hangi bir parti % 95 oy da alsa devletin bekçileri o partiyi iktidar yapmazlar.


Türkiye demokratiktir. Çünkü % 47 oy alarak 550 kontenjanlı parlamentoda 340 milletvekili bulunan ve hükümet kuran Ak Parti’ye, laiklik düşmanı olduğu gerekçesi ile kapatma davası açılabilmektedir. Türkiye demokratiktir. Çünkü parlamentoda 20 milletvekili bulunan başka bir partiye yani DTP’ye Kürtçü ve bölücü olduğu gerekçesiyle kapatma davası açılabilmektedir. Türkiye demokratiktir. Çünkü siyasi muhalefeti dolayısıyla parlamentodaki en büyük iki muhalefet partisine yani CHP ve MHP’ye yönelik olarak, bir bürokrat olan genelkurmay başkanı, “siz hainlerden daha hainsiniz” anlamına gelen hakaretler edebilmektedir.


 Türkiye demokratiktir. Çünkü meclisimizde genelkurmayımızın seveceği ve beğeneceği bir siyasi parti kalmamıştır. Türkiye cumhuriyeti demokratiktir. Çünkü halkın istediği birinin cumhurbaşkanı olmaması için her türlü numara çevrilebilmektedir. Türkiye demokratiktir. Çünkü 550 milletvekili de istese darbe anayasasını değiştirebilmesi mümkün değildir. Türkiye demokratiktir. Çünkü çobanın oyu Aysun Kayacı’nın oyu kadar kıymetli olamayacaktır. Türkiye demokratiktir. Çünkü Bekir Coşkun adındaki köşe yazarı oy kullanan vatandaşa “göbeğini kaşıyan adam” aşağılamasını rahatlıkla yapabilmektedir. Türkiye demokratiktir. Çünkü yazarlar bu millete “bidon kafalı” diyerek hakaret edebilmektedir.


Türkiye hukuk devletidir: Türkiye hukuk devletidir. Çünkü 550 milletvekilinin 411’i bir yasayı değiştirmek istediği zaman bile değiştirememekte ama 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi’nin altı üyesi, Anayasa’dan istediği sonucu çıkarıp ülkenin kaderi ile ilgili istediği kararı verebilmektedir. Türkiye hukuk devletidir. Çünkü Yargıtay cumhuriyet başsavcısı, yalanlanmış gazete haberlerinden iddianame hazırlayıp seçmenin yarınsının oyunu alan iktidar partisini kapatma davası açabilmekte, ama savcının aleyhinde çıkan gazete haberlerine itibar edilmemesi istenebilmektedir.


Türkiye hukuk devletidir. Çünkü Şemdinli olayı ile ilgili iddianamede Kara kuvvetleri komutanının adı geçtiği için “geleceğin genelkurmay başkanının önü kesilmeye çalışılıyor” gerekçesi ile savcı hukuktan aforoz edilebilmekte, Şemdinli olayı konusunda istenen kararı vermeyen mahkeme üyeleri ülkenin mutena köşelerine sürgün edilebilmektedir. Türkiye hukuk devletidir. Çünkü Anayasada yargılanamaz denilen cumhurbaşkanı-başkomutan bile yargılanabilmekte, ancak Yargıtay cumhuriyet başsavcısı yargılanamamaktadır. Türkiye hukuk devletidir. Çünkü hukuk her talebe cevap verecek kadar elverişli şekilde uygulanabilmektedir.


Türkiye Laiktir: Türkiye laiktir. Çünkü inancını yaşamak isteyenler irticacıdır. Türkiye laiktir. Çünkü Aleviler, tehlikelidir. Türkiye laiktir. Çünkü Hıristiyanların gözü hala “Sevr”i uygulamak için topraklarımızın üzerindedir, ayrıca bizim tehlikeli gördüğümüz dinimizi ortadan kaldırmak için misyonerlik yapmaktadırlar. Türkiye laiktir. Çünkü bu ülkede laiklik tanımı yapılamaz. Türkiye laiktir. Çünkü devlet herkesin niyetini bilir. Türkiye laiktir. Çünkü bizimki hiç kimseye benzemez. Türkiye laiktir. Çünkü laikler her imtiyaza layıktır.


Türkiye sosyal bir devlettir: Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü tüm sosyal aktiviteler rahatlıkla fişlenebilmektedir. Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü bu ülkede çok miktarda iç düşman mevcuttur. Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü ilk okulda sosyal bilgiler dersi okutulmaktadır. Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü kız öğrencilerin başörtülü olarak giremediği üniversitelere öğrenci olan-olmayan kişiler silahla girip rahatlıkla sosyal eylem yapabilmektedir. Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü Danıştay savcımız Tansel Çölaşan’ın halkı tarafından, askeri darbeler coşkuyla karşılanabilmektedir.


Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü bu ülkenin generali, rektörü, ihtiyar gazetecileri, parti başkanları, iş adamları, toplumun çeşitli kesimlerinden vatandaşları, adam öldürmek, sabotaj yapmak ve devleti kurtarmak yani sosyal faaliyetler için kurulan Ergenekon Terör örgütünde yer alabilmektedir. Türkiye sosyal bir devlettir. Çünkü Genelkurmay’ımız, dış güvenlik sorunlarını halletmiş ve toplumun tüm kesimlerini takip ve fişleyerek büyük bir sosyal faaliyet gerçekleştirmektedir.


Ancak Ergenekon gibi sevecen faaliyetleri fişlemek için henüz zaman bulamamıştır. Kısacası, Türkiye cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ülkede yaşadığımız için inanın ne kadar şükretsek azdır. Çünkü bakın kirli de olsa, hâlâ nefes alıp verebiliyoruz…


08.04.2008


Alper TAN

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.