YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye büyük güç olacak
25 Şubat 2008 14:31
Türkiye’de uluslar arası ilişkiler konusunda son yıllarda baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Bu konuda Ankara bölgenin en yoğun başkenti. Ankara’nın yoğunluğunun bir mislini de Türkiye’nin dış temasları oluşturuyor. Bu temasların çoğu sonuç alınabilen gelişmelerden oluşuyor. Ancak Türkiye’nin öncülük ettiği konuların bir kısmı Türkiye’nin değil başkalarının hanesinde görünüyor.

Hamas ve El Fetih liderlerinin Suudi Arabistan kralının sarayına alınarak anlaştırılması olayının altını birazcık kurcaladığınızda Türkiye’yi görürsünüz. Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref’in “önemli İslam ülkeleri bir araya gelerek inisiyatif alıp Ortadoğu’daki kriz bölgelerine el atsın, bu konuda Türkiye ile görüş birliği içerisindeyiz” sözleriyle dile getirdiği girişimin ardında da Türkiye’nin yer aldığı anlaşılacaktır.

İKÖ genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İK֒nün vizyonunu ve rolünü yeniden şekillendiriyor. İslam ülkelerindeki yardım kuruluşlarının tek çatı altında toplanması için girişim başlatıldı. Ayrıca çok önemli bir proje başlatılıyor. “İslam barış gücü” veya “İslam Ordusu” diye adlandırabileceğimiz yeni bir adım. Bu, Pervez Mişerref’in ifadelerine de somut anlam kazandıracak bir yapı. Müslüman dünyadaki problemli bölgelerde görev yapacak olan bu güç, Irak’taki tablo, Lübnan’daki problem, Filistin meselesi, Afganistan ve Etiyopya’daki sıkıntılar konusunda etkin görevler yapabilir. Bu gelişme İslam ülkelerinin problemler karşısında çözümü dışarıda değil içerde aramaları konusunda da ciddi bir işaret olacaktır.

Ortalama bir asırdan bu yana tam bir uyuşukluk ve teslimiyet içinde olan İslam ülkeleri yönetimleri nazarında son yıllara kadar dost olarak görünen ABD’nin ani bir manevra ile bu ülkeleri hedef alan politika ve icraatlara başlaması gözlerin açılmasını sağladı. Dünyanın tek süper gücü bilinen Amerikan yönetiminin Afganistan ve Irak’ta yaptığı vahim hatalar ve hezimetler ABD’nin aslında büyük devlet olmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. “ABD süper güç” miti yıkılmaya başladı.

Şimdiye kadar hep birilerine sırtını dayayarak ayakta kalmaya alışmış olan Ortadoğu ülkeleri, ABD’ye olan güvenin yıkılması üzerine son zamanlarda kendilerini sahipsiz ve çaresiz hissediyorlar. Tam bu noktada yeniden yükselmeye başlayan Türkiye yıldızı beliriyor. Tarihte yüzyıllarca üç kıtadaki geniş topraklara vaziyet etmiş olan Türkler yeniden umut olmaya başladı. Osmanlı mirası farklı şekillerde yeniden canlanabilir. ABD’nin bölgede ve dünyada yaptığı hatalar aslında bu işi olduğundan daha da kolaylaştırıyor. Ameriken yangınından kaçmaya, kurtulmaya çalışan ülkeler ve halklar, kendileri için güvenli sahiller arıyorlar. Bu sahil neden Türkiye sahilleri olmasın? Türkiye tarihi tecrübesi, manevi-kültürel mirası, ve Osmanlı’nın bu coğrafyada bıraktığı pozitif imajla bunu fazlasıyla hak ediyor. Sadece bu gerçeği görebilmek için bakmak gerekiyor.

Birilerinin her türlü çabasına ve engellemeye çalışmasına rağmen Türkiye büyük devlet olacak. Üstelik uzun zaman geçmeden. Herkes buna hazır olmalı.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.