YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Türkiye büyük güç olacak
25 Şubat 2008 14:31
Türkiye’de uluslar arası ilişkiler konusunda son yıllarda baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Bu konuda Ankara bölgenin en yoğun başkenti. Ankara’nın yoğunluğunun bir mislini de Türkiye’nin dış temasları oluşturuyor. Bu temasların çoğu sonuç alınabilen gelişmelerden oluşuyor. Ancak Türkiye’nin öncülük ettiği konuların bir kısmı Türkiye’nin değil başkalarının hanesinde görünüyor.

Hamas ve El Fetih liderlerinin Suudi Arabistan kralının sarayına alınarak anlaştırılması olayının altını birazcık kurcaladığınızda Türkiye’yi görürsünüz. Pakistan devlet başkanı Pervez Müşerref’in “önemli İslam ülkeleri bir araya gelerek inisiyatif alıp Ortadoğu’daki kriz bölgelerine el atsın, bu konuda Türkiye ile görüş birliği içerisindeyiz” sözleriyle dile getirdiği girişimin ardında da Türkiye’nin yer aldığı anlaşılacaktır.

İKÖ genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İK֒nün vizyonunu ve rolünü yeniden şekillendiriyor. İslam ülkelerindeki yardım kuruluşlarının tek çatı altında toplanması için girişim başlatıldı. Ayrıca çok önemli bir proje başlatılıyor. “İslam barış gücü” veya “İslam Ordusu” diye adlandırabileceğimiz yeni bir adım. Bu, Pervez Mişerref’in ifadelerine de somut anlam kazandıracak bir yapı. Müslüman dünyadaki problemli bölgelerde görev yapacak olan bu güç, Irak’taki tablo, Lübnan’daki problem, Filistin meselesi, Afganistan ve Etiyopya’daki sıkıntılar konusunda etkin görevler yapabilir. Bu gelişme İslam ülkelerinin problemler karşısında çözümü dışarıda değil içerde aramaları konusunda da ciddi bir işaret olacaktır.

Ortalama bir asırdan bu yana tam bir uyuşukluk ve teslimiyet içinde olan İslam ülkeleri yönetimleri nazarında son yıllara kadar dost olarak görünen ABD’nin ani bir manevra ile bu ülkeleri hedef alan politika ve icraatlara başlaması gözlerin açılmasını sağladı. Dünyanın tek süper gücü bilinen Amerikan yönetiminin Afganistan ve Irak’ta yaptığı vahim hatalar ve hezimetler ABD’nin aslında büyük devlet olmadığı gerçeğini gözler önüne serdi. “ABD süper güç” miti yıkılmaya başladı.

Şimdiye kadar hep birilerine sırtını dayayarak ayakta kalmaya alışmış olan Ortadoğu ülkeleri, ABD’ye olan güvenin yıkılması üzerine son zamanlarda kendilerini sahipsiz ve çaresiz hissediyorlar. Tam bu noktada yeniden yükselmeye başlayan Türkiye yıldızı beliriyor. Tarihte yüzyıllarca üç kıtadaki geniş topraklara vaziyet etmiş olan Türkler yeniden umut olmaya başladı. Osmanlı mirası farklı şekillerde yeniden canlanabilir. ABD’nin bölgede ve dünyada yaptığı hatalar aslında bu işi olduğundan daha da kolaylaştırıyor. Ameriken yangınından kaçmaya, kurtulmaya çalışan ülkeler ve halklar, kendileri için güvenli sahiller arıyorlar. Bu sahil neden Türkiye sahilleri olmasın? Türkiye tarihi tecrübesi, manevi-kültürel mirası, ve Osmanlı’nın bu coğrafyada bıraktığı pozitif imajla bunu fazlasıyla hak ediyor. Sadece bu gerçeği görebilmek için bakmak gerekiyor.

Birilerinin her türlü çabasına ve engellemeye çalışmasına rağmen Türkiye büyük devlet olacak. Üstelik uzun zaman geçmeden. Herkes buna hazır olmalı.
Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.