YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tezkereden sonra
25 Şubat 2008 12:33
Lübnan’a asker gönderme tezkeresi Meclis'te kabul edildi. Lübnan’da yaşanan gelişme, anlaşma öncesi bir gerçek ateşkes olmayıp Lübnan ve Hizbullah’a saldıran ve yenilen ABD güdümlü İsrail’in yeniden toparlanma sürecidir. İsrail, kendini hazır hissettiği ve ABD’den tekrar destek ve işaret aldığı anda tekrar saldıracaktır. Zaten gerçek hedefin Lübnan ve Hizbullah’tan ziyade İran ve Suriye olduğunu da artık nerdeyse herkes biliyor. Gittikçe sadece hayal mahsulü olmanın ötesine geçemeyeceği daha net görülmeye başlanan Büyük Ortadoğu Projesi'nden ABD henüz vazgeçmediğine göre bu saldırılar da durmayacak, değişik gerekçelerle farklı şekillerde de olsa devam edecektir. Ekim, Kasım aylarında yeniden saldırılar başlarsa sürpriz sayılmamalıdır.
Saldırı veya savaş durumunda Lübnan’da bulunan askerlerimiz arada kalırsa veya birilerinin provokasyonu karşısında nasıl hareket edeceği çok iyi hesap edilmelidir. Yetkililerin de ifade ettikleri gibi sıfır risk hiçbir konuda yoktur. Her kararın muhakkak az ya da çok riskleri vardır. Türkiye bir takım zorlamalar olursa Lübnan’a göndereceği askerleri geri çekeceğini şimdiden açıkça ifade etmiştir. Gelişmeler buraya getirirse bu açıklamanın gereğini de yapmalıdır. Çünkü bu ciddi bir risktir.
Bazı nüansları iyi görmemiz gerekir. Türkiye, asker gönderme konusunda BM Genel Sekreteri Kofi Annan’dan garanti almıştır. Fakat tarihinin en itibarsız günlerini yaşayan, ayrımcı, çifte standartlı ve etkisi bitmek üzere olan ya da etkisi sadece İslam ülkelerine veya diğer mazlum milletlere karşı kullanılan BM garantisine çok fazla güvenilmemelidir. Son zamanlarda BM’nin ABD eşkıyasının çılgınlıklarına meşruiyet kılıfı uydurmaktan başka bir iş yapmadığını unutmayalım.
Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermesini isteyenler ABD yönetimine hakim Neoconlardan ziyade Neoconlarla yıldızı pek barışık olmayan ve ABD hükümetinde farklı bir kanat olarak bulunan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Dışişleri Bakanlığıdır. ABD yönetimindeki şahinlerle İsrail sağı Lübnan’da Türk askerinin bulunacak olmasından rahatsızlık duymaktadırlar. Bütün dünyada pervasız politikalar yürüten ve Ortadoğu’yu da kan gölüne çeviren bu güruh, emin olun ki rahat durmayacaktır. Rahat durmayacaklarsa neler yapabileceklerini iyi hesap etmeli, tedbirlerini veya cevaplarını hazırlamalıyız. Bu cevaplar karşı tarafın anladığı dilden olmalıdır.
Lübnan’a gönderilecek askerlerimiz Afganistan’a gönderilenler gibi iyi seçilmelidir. Türkiye son birkaç yılda geliştirdiği ilişkilerle komşuları ve Arap ülkeleriyle stratejik manada çok iyi devam eden bir sürece girmiştir. Bu sürece zarar verecek hatalara ve tuzaklara düşmemelidir. Mümkünse Lübnan’a asker gönderme politikasını bu süreci daha da geliştirecek şekilde değerlendirebilmelidir. Bizim askerimizin ABD-İsrail politikalarına destek için değil bölgeye bunların verebilecekleri zararlardan korumak için orada olduğunu iyi anlatmalıyız. Aksi halde Türkiye’nin ABD-İsrail ekseninde politikalar izlemesi veya böyle görünmesi, ülkemizi dünyada da, bölgede de yalnızlaştırır. Yalnızlaşmış bir Türkiye’nin ABD karşısında bile hiçbir stratejik değeri olmaz.
Yukarıda sayılan veya benzeri kaygıların dışında gerekçelerle “Türk askerinin ne işi var Lübnan’da” gibi tabansız açıklamalar yapanlar bundan önce şuna cevap arasınlar: ABD askerlerinin ne işi var Irak’ta? ABD askerlerinin ne işi var Afganistan’da? Eğer ABD’nin buralarda işi varsa bizim oralarda ABD’den çok daha fazla işimiz var demektir.
Yazarın Önceki Yazıları
İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Terör destekçisi devlet düşmanı CHP'yi tanıyalım 09.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.