YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Terör yapmadan hak aranamaz mı?
30 Eylül 2011 17:49

Bu devlet, kuruluş yıllarından itibaren dindar Müslümanları, kendine karşı tehdit olarak gördü ve gösterdi. Ülkenin mütedeyyin kesimlerini, ezmek, sindirmek, devletten dışlamak için her türlü hile ve desiseye tevessül edildi. 1930’da meydana gelen “Menemen Olayı” baştan aşağı bir gizli servis oyunu ve operasyonu idi. Devlet eliyle organize edilmişti.

Dindar kesimler, bu ve benzeri bahanelerle sürekli baskı altında tutuldu. Toplum nazarında cürümlü insanlar şeklinde gösterilmeye çalışıldı. Bu kesimler devlet mekanizmasından uzak tutuldular. Maksatlı “İrtica paranoyaları” son yıllara kadar devam ettirildi.

Alevileri sindirmek için 1937 yılında büyük bir askeri harekat yapıldı. Devlet, kendi halkına karşı, savaş uçakları da dahil her türlü imha edici silah ve yöntemi kullandı. Dersim olayında kaç kişinin hayatını kaybettiği, harekatın gerçek sebeplerinin neler olduğu, halen tam olarak bilinmiyor. Bazı Aleviler devlete karşı faaliyet gösteren PKK dahil, çeşitli yasa dışı örgütler içinde etkin olsalar da genel olarak Aleviler, maruz kaldıkları haksızlıklar veya orantısız güç kullanılması karşısında haklarını aramak için terör faaliyetlerine girmediler. Az bir Alevi grubun yasa dışı faaliyetleri dışında Aleviler genel olarak meşru yollarla haklarını talep ettiler.

Son yıllarda statükocu ve yasakçı paradigmadan sıyrılan devlet, bu taleplerin haklılığını gördü ve Alevi vatandaşların maruz kaldıkları haksızlıkları ortadan kaldırmak için adımlar atmaya başladı. Şu ana kadar kat edilen mesafe yeterli olmasa bile demokratik hakların genişletilmesi konusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Bu devlet, özel hayatlarında yaptıkları tercihlerden dolayı TSK mensubu çok sayıda vatandaşı sorgusuz-sualsiz, yargısız-adaletsiz YAŞ kararlarıyla ihraç etti. TSK’dan ihraç edilen insanların bazıları yıllarca bu gerçeği, annelerinden ailelerinden gizlediler. TSK’da subayken ihraç edilenler, mahallede pazarcılık yapmak zorunda kaldılar. Bazıları onu bile yapamadılar. Bunların TSK dışındaki resmi kurumlar ve hatta belediyelerde bile çalışmaları fiilen yasaklandı. Böyle insanlık dışı uygulamalara tabi tutuldular. Silahlı bir mesleğin mensubu olmalarına rağmen, yapılan adaletsizlikler karşısında bunların hiç biri ellerine silah alıp dağa çıkmadılar. Meşru yollarla ve sivil reflekslerle haklarını arama çabası içinde oldular. Geçen yıl yapılan 12 Eylül referandumu ile devlet eliyle yapılmış adaletsizlikler yine devlet eliyle giderildi. Gasp edilen haklar iade edildi.

Mütedeyyin ailelerin çocukları askeri okullara sokulmadılar. Hasbelkader girmiş olanlar ise kısa zaman sonra tespit edildiklerinde sorgusuz sualsiz okullardan atıldılar, dışlandılar. Bu çocuklar ya da aileleri hiçbir zaman ellerine silah alıp dağa çıkmadılar ve terör yapmadılar. Belki devlete küstüler, gücendiler, muhakkak çok üzüldüler. Ama bunun için adam öldürmediler. Demokratik yollarla haklarını aradılar, arıyorlar. Şimdi artık benzer adaletsizlikler tekrarlanmıyor.

Bu devlet, inancından dolayı başını örten kız çocuklarını “irticacı” ve “gerici” yaftasıyla dışladı. Devlet için en büyük tehlike olarak gösterildiler. Okul kapılarında rencide edildiler, okul birincisi olarak mezun olup sahneye çıktıklarında, polis, sahnede o kızın başörtüsüne saldırdı. Başarı belgesi verilmedi. Onların başörtülerinden dolayı bu ülkenin Genelkurmay’ı internet sitesinden muhtıra yayınladı. Bu sebepten dolayı on binlerce kızımız üniversite okuyamadı. Maddi durumu iyi olanlar, kendi ülkelerinde okuyamadıkları okulları ecnebi ülkelerde okudular. Ama ne bu çocuklar ne de bunların aileleri, yapılan haksızlıklara isyan ederek terör yaptılar. Aksine hepsi hukuk çerçevesinde mücadele ettiler. Yasakçı anlayıştan vazgeçen devlet, artık yasakları kaldırdı. Özgürlük kapılarını açtı. Başörtülü kızlar da üniversitelerine kavuştular.

Necmettin Erbakan’ın kurduğu partilerin hepsi, irtica gerekçesiyle devletin mahkemesi tarafından defalarca kapatıldı. Onun geleneğinde siyasete başlamış olan Tayyip Erdoğan MEB Talim Terbiye Kurulu’nun bile tavsiye ettiği bir şiiri okudu diye belediye başkanlığından azledilip cezaevine atıldı. Bu insanlar kendilerine haksızlık edildi, partileri kapatıldı, devlet tarafından irtica yaftası atıldı diye silah alıp dağa çıkmadılar. Meşru yollarla hak mücadelesi verdiler ve kazandılar. Şimdi Tayyip Erdoğan 9 yıldır bu ülkeyi başarıyla yönetiyor ve dönüştürüyor.

Abdullah Gül, eşinin başörtüsü nedeniyle cumhurbaşkanlığı koltuğuna uygun görülmedi. Bu devlet anayasayı, olmadık derecede eğip, bükerek hokkabaz edasıyla “367 kararı” verdi. Abdullah Gül ve onu destekleyenler, silaha sarılmadılar. Ama mücadeleyi de bırakmadılar. O şimdi bu ülkenin cumhurbaşkanı.

Bütün bu örnekleri neden sıraladım. Karşımızda Kürtlere yapılan haksızlıklara dikkat çekmek ve bu hakları elde etmek maksadıyla kurulduğu söylenen bir PKK var. PKK’nın kuruluş yıllarındaki devlet anlayışının ne kadar yanlış ve zararlı olduğunu bu devlet artık kendisi idrak etmiş ve bu alışkanlıklardan vazgeçmiş durumda. Devlet kendi hatalarını itiraf ediyor. Bu hataları düzeltmek için demokratik açılım başlığı altında adımlar atıyor.

30.09.2011

Alper TAN
 

Yazarın Önceki Yazıları
Monarşik Avrupa'ya demokrasi götüreceğiz 28.03.2017Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
mecliste gizli oturum
 // akkaya akkaya
mecliste gizli otum yapılacak terör konuşulacak komisyon kurulacak bu komisyon çalışmalar yapacak terörü bitirmek için chp bunu söylüyor bugün ve hiç bir basın mensubu niye gizli oturum yapmak istiyorsun demiyor neyi kimden saklıyorsun be adam senin gizli oturumda alınacak kararları komisyon çalışmalarının hepsine pkk da katılacak senin alacagın kararı dagdaki terörst bilecek benim şehit ailem bilmeyecek kandırmayın milleti alınack bir karar varsa bunu sadece bir ka...
20 Ekim 2011 04:46
yorum
 // ramazan uyar
hakmı arıyosun tek yolu
Şereat

Avrupa yanı batıdan gelen kanun kanun sayılmaz
Osmanlı,yı batı özentısı yıktı
bızıde batı kanunu yıkmaya calısıyor?????...
19 Ekim 2011 23:46
Neden
 // Ahmet Keskin
Sayın Alper Tan Sen neden türk ordusuna düşmansın.Sen neden türk milletine düşmansın.Sen bu ülkede kimi temsil ediyorsun.Sen bu ülke için ne yaptın.Seni ayıplıyorum ve kınıyorum.Çünkü bu milletin ekmeğini yiyorsun....
19 Ekim 2011 11:58