YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Tayyip Erdoğan atını vuran kovboy mu?
08 Aralık 2011 11:52

Son bir haftadır, ülke olarak lüzumsuz bir tartışma içindeyiz. Mevzu, kamuoyunda “Şike yasası” olarak bilinen ve TBMM’deki, iktidar ve muhalefet partilerinin engin(!) bir dayanışma ve hevesle çıkardıkları kanunu, Cumhurbaşkanı Gül’ün onaylamaması.. Şimdi herkes bunu konuşuyor. Altı-yedi ay öncesinde, şimdilerde başkanları cezaevinde bulunan kulüplerin de isteği doğrultusunda, Meclis’te neredeyse ittifakla çıkarılan ve cumhurbaşkanınca da onaylanan yasa, ne oldu da kısa sürede değiştiriliyor?
 
Ak Parti, yaptığı bu hata ile kendi kendine tuzak kurmuş olmuyor mu? Köşke aynen göndermeyi planladıkları “Şike yasası”nın onaylandığı günün ertesinde, Ergenekoncuların, Balyozcuların, darbecilerin, PKK’lıların, KCK’lıların kurtarılması için muhalefet partilerinden gelecek tekliflere Ak Parti ne demeyi düşünüyor acaba? CHP ve MHP “Kulüp başkanı Aziz Yıldırım’ı kurtarmak için altı ay önce yürürlüğe girmiş yasayı değiştirdiniz. Cezaevinde yıllardır yatan generalleri de kurtaralım” derse ve bu yönde kanun teklifi getirilirse bu talepler karşısında nasıl bir siyasi tutarlılık göstermeyi düşünüyorsunuz? BDP, PKK ve KCK tutuklularını kurtarmak için kanun teklifi verirse nasıl bir siyasi tutarlılık içinde olacaksınız? CHP, MHP ve BDP cezaevinde bulunan milletvekilleri için tekrar dayanışma içine girdiklerinde, “Ne yapalım mahkeme öyle karar verdi” diye sıyrılacağınızı mı zannediyorsunuz?
 
2007 yılında büyük bir demokratik mücadelenin neticesinde göreve geldiğinden bu yana hükümetle ve Meclis’le uyum içinde çalışmaya özen gösteren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e karşı saygı sınırlarını zorlayan tavırla, hükümet partisi ne elde edeceğini zannediyor? Böyle bir cumhurbaşkanına karşı bayrak açmış görüntüsü veren bir hükümet bundan ne elde edebilir? Ülke bundan ne kazanabilir?
 
Bu şike soruşturması kapsamında tutuklanan kişilerin hataları sadece futboldan mı ibaret yoksa futbolun içine başka derin işler karışmış mıdır? Halkın büyük çoğunluğunun beklediği yönde bir kanaatle yasayı geri çeviren cumhurbaşkanı, ülkenin nabzını iyi tutabilirken Ak Parti artık halktan koptu mu? Ak Parti, hadiseyi neden böyle bir inatlaşmaya götürüyor?
 
Her konuda anket ve kamuoyu araştırması yapmakta mahir olan Ak Parti, şike konusundaki son durumu halka sorsun bakalım; halk cumhurbaşkanına mı hak veriyor yoksa inatlaşan Ak Parti yönetimine mi?
 
Diyelim ki vazgeçtik halktan.. Acaba çıkarılmaya çalışılan son şike yasası, Ak Parti milletvekillerinin kaçının içine sinmiştir, yüzde kaçı içinden gelerek destek verecektir? CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dersim konusunda “Atını vuran kovboy” durumuna düşmüştü. Şimdi de Tayyip Erdoğan bu şike yasası inatlaşmasıyla “Atını vuran kovboy” durumuna düşmek üzere.. Ne yazık ki gerçekler böyle..
 
Bu lüzumsuz inatlaşma çukuruna hiç düşmeden, cumhurbaşkanının hassasiyetlerini de gözeterek cezalar daha adil olacak şekilde yeni bir düzenleme yapılarak yasa yenilense ve cumhurbaşkanı da onaylasaydı daha uygun olmaz mıydı? Ak Parti halka mı oynuyor, Fenerbahçe tribünlerine mi?
 
Acaba Ak Parti yönetiminin zihni melekeleri zayıflamaya mı başladı? Bir siyasi yorgunluk ve bıkkınlık mı yaşanıyor? Yoksa “Halk bizim arkamızda, biz ne dersek halk zaten destekler” gibi yanılgı mı yaşanıyor?
 
Şunu hiç kimse unutmamalı, halkın iradesi kimsenin cebinde ve garantisinde değil. Hiç kimse muhalefetteki çürümüşlükten umutlanarak alternatifsiz olduğunu zannetmesin. Unutmayalım ki 2001 yılında bu ülke krizleri yaşarken de partiler bir umut vermiyordu. Halk bir sene içinde kendine yeni ve doğru bir yol buldu. O günün şartlarında bulunan yol Ak Parti idi. Ama Ak Parti siyaseten miadını doldurursa bu millet yine yolunu bulur.
 
Kimsenin şüphesi olmasın.
 
Umarız Başbakan Erdoğan, girdiği bu “şikeli” yolda böyle devam etmez ve kendi hazırladığı tuzağa düşmez.
 
Alper TAN
08.12.2011

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
AKP Anap'' laşıyor
 // osman korkusuz
yazınıza aynen katılıyorum Alper bey 3 yıl üstüste ikdidar olunca kendilerini Nemrud zannediyorlar herhalde ANAP ta böyleydi sonu ne oldu ALLAHIN daha yılları çooooookkkkk....
13 Aralık 2011 15:09
inanmak istemesemde...
 // veliahtprens
Degerli Alper bey yazınızın içerigine aynen katılıyorum. Hiçkimse ama hiç kimse alternatifsiz degildir velevki bu başbakan dahi olsa yanlışlar doğruları götürmeye başladımı kaçınılmaz son bellidir....
12 Aralık 2011 22:05