YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Taliban’ı ABD Kurdu Bin Ladin Öldü
21 Mayıs 2009 16:34

Washington açısından gündem toz duman. ABD’nin eski dostundan gelen şok ifşaatlar gündeme damgasını vuruyor.


Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari, Taliban’ın ABD casusluk teşkilatı "CIA" ve Pakistan iç istihbarat servisi "ISI"nın işbirliğinde kurulduğunu söyledi.


Zerdari, daha sonra çok önemli başka açıklamalar yaptı. 11 Eylül olaylarından sonra 2001 yılının Aralık ayında Pakistan güçleri ile Amerikan askerlerinin Afgan dağlarında operasyon yaptığını anlattı…


Zerdari, Usame Bin Ladin'in Tora Bora Dağları’nda yakalanıp Amerikan güçlerine teslim edildiğini ancak Amerikan askerlerinin Usame Bin Ladin'i serbest bıraktığını açıkladı.
 
Pakistan Devlet Başkanı, Usame Bin Ladin'in yaşadığını da düşünmüyor. Buna rağmen Washington ve müttefiklerinin dünyayı Ladin'in Tora Bora Dağları'nda saklandığına inandırmak istemesinin ardında başka planlar olduğunu ima ediyor.


Öte yandan Zerdari, bir suikaste kurban giden eşi Benazir Butto'nun başkan olduğu dönemde Amerika Birleşik Devletleri'ni ladin konusunda uyardığını da belirtiyor.


11 Eylül ve El Kaide bahane edilerek Afganistan ve Irak işgal edildi. Suriye ve İran hedef tahtasına konuldu. Büyük Ortadoğu Projesi icra edilmek istendi. Washington küresel siyasi amaçları için 11 Eylül ve El Kaide’yi elverişli bir malzeme olarak kullandı.


Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh ise Benazir Butto'nun ölüm emrini de Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastının emrini de ABD’nin verdiğini açıkladı. Hersh'in açıklamaları Pakistan Devlet Başkanı Zerdari’nin sözlerini aynen teyit ediyor.


Pulitzer ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh "Ladin yakalansaydı Afganistan'ın işgal nedeni biterdi, ABD bunu istemedi" diyor.


Bir arap televizyonuna konuşan Hersh “ABD, Afganistan işgalini anlamlı kılmak için Ladin'in ne ölmesini ne de yakalanmasını istiyordu. Ancak bu konuda ABD ile Pakistan arasında bir anlaşmazlık vardı. 2007 yılında El Cazire televizyonuna konuşan Benazir Butto'nun Ladin'in öldürülmesinden bahsetmesi ABD'yi oldukça rahatsız etti ve Butto'nun ölümünü hazırladı.” diyor.
 
“Suikastı gerçekleştiren hücrenin başında ABD'nin Afganistan komutanlığına atanan General Stanley Mcchrystal vardı. Bu ekip ise doğrudan başkan yardımcısı Cheney'ye bağlıydı.”


Seymour Hersh’e göre Lübnan Başbakanı Refik Hariri ABD üslerinin Lübnan'da kurulma sürecine karşı çıkıyordu. Washington ise çıkarlarını korumadığı için Hariri'ye tepkiliydi. Hariri de Butto'yu öldüren ekibin kurbanı oldu. Gazeteci Hersh, o dönemki İsrail başbakanı Arial Sharon'un da bu olaya katkıda bulunduğunu belirtiyor.


Ladin öldü


Zerdari, Ladin’in bugün hâlâ hayatta olduğuna inanmadığını söylüyor. Zerdari, Amerikan istihbarat servislerindeki yakın arkadaşlarının 7 yıldır Ladin’den haber alınmadığını itiraf ettiklerini belirtiyor. ABD’nin El Kaide liderinin hâlâ hayatta olduğuna dünyayı inandırmaya çalışmasının arkasında başka planlar olduğunu da ima ediyor Zerdari.


1 ocak 2008 tarihli “ladin, sesi var kendi yok” başlıklı yazımda 2007’nin şubat ayından sonra Usame Bin Ladin’in yaşadığına dair bir işaret olmadığını ama Amerikan istihbaratının daha önce yapılmış bazı ses kayıtlarını yeniymiş gibi göstererek Ladin’i sanal olarak yaşatmaya çalıştığını belirtmiştim. Usame Bin Ladin’in 7 yıldır yaşamadığının söylenmesi gerçeği yansıtmıyor. Aynı yazıda ve daha önce yayınlanan bir çok yazıda 11 Eylül olaylarının laboratuar ürünü işler olduğunu bazı organize işlerin bahanesi olarak planlandığını da ifade etmiştik.


“Washington, hala El Kaide’den bir şeyler bekliyor ve derin sabotajlarında onun adını kullanıyor” demiştik. Benazir Butto’nun ölümünden üç gün sonra 1 Ocak 2008’de yayınlanan “Ladin, sesi var kendi yok” başlıklı yazının sonunda ise Butto’nun kim tarafından öldürüldüğünü açıklarken önemli olduğunu vurgulayarak şu detayları belirtmiştik:


“Önemli bir not:
Pakistan’a döndüğü gün konvoyunda meydana gelen patlama ile yüz elliye yakın insanın hayatını kaybetmesi üzerine Benazir Butto, ABD istihbaratından kendisinin korunmasını istemiş. Bunun üzerine CIA, Butto’ya yakın koruma olarak 11 gizli görevlisini tahsis etmiş. Sürekli olarak Butto’nun en yakınında görev yapmaya başlamışlar. Butto’nun ölümüyle sonuçlanan olay günü ise bu on bir ajandan dokuzunun koruma görevinde olduğu tespit edilmiş. Fakat olay anında her ne hikmetse bu yakın(!) korumalardan hiç birine bir şey olmamış. Çünkü patlama anında Butto’dan en az 100-150 metre uzakta, “yakın(!) korumalık” yapıyorlarmış. Patlama sırasında ölenlerden dördü ise Pakistan devletinin güvenlik görevlisi idi. Anlayacağınız CIA, bu “koruma” işini çok iyi biliyor.”


Yazdıklarımız yıllar sonra da olsa en üst düzeyde ve çok önemli kaynaklarca doğrulanmış oluyor.


Çünkü gerçeklerin bir gün mutlaka ortaya çıkmak gibi bir özelliği var. Gelecek günler daha ne büyük gerçekleri ortaya çıkaracak ömrümüz olursa hep beraber göreceğiz.


 


Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.