YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Suriye'de sürpriz gelişmelere hazır mıyız?
30 Nisan 2012 17:06

Tunus, Mısır, Libya’nın ardından az veya çok tüm Ortadoğu’yu etkileyen ve başka coğrafyalara da yayılmasına kesin gözüyle bakılan ayaklanmalar, Suriye’de tüm şiddetiyle devam ediyor. Rejim, her gün onlarca insanı katletse de Suriye’de Baas rejiminin direnci her geçen gün zayıflıyor. Baas’ın hem iç desteği azalıyor hem umudu.. Dış desteğe gelince.. Görünürde Suriye yönetimini İran başta olmak üzere Rusya ve Çin destekliyor. Bilindiği üzere BM Güvenlik Konseyi’nde veto hakkı bulunan Rusya ve Çin Beşşar Esad yönetimini zor duruma düşüreceği belli olan yaptırımlar geldiğinde bunu “veto” ettiler. Ancak daha sonra Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Suriye için savaşmayacaklarını” açıkça ifade etti. Çin’e gelince.. Çin yönetimi, “Biz BM tarihi boyunca Güvenlik Konseyinde 8 kez “veto” hakkımızı kullandık. Bu 8 vetonun 2’si Suriye için kullanıldı. Suriye için üçüncü bir veto kullanmayacağız” diyor.

İran’a gelince.. İran nükleer programı nedeniyle zaten dünyada zor günler geçiriyor. İslam dünyasındaki halk ayaklanmalarına başından bu yana ilkesel bir destek veren ve bu ayaklanmaların meşruiyetine vurgu yapan İran, ayaklanma başlayan ülke İran’la iyi ilişkiler içindeki Suriye olunca tavrını ilkelerden yana değil siyasetten ve çıkarlardan yana kullandı. Yemen’deki ayaklanmalar konusunda da benzer çelişkiler yaşadı. İran bu tavrı ile Suriye’deki azınlık idaresini ezilen çoğunluğa ve halkın iradesine tercih etti-ediyor. İran’ın Baas rejimine desteğinin çok daha fazla sürmesi beklenmiyor. Kaldı ki İran, bir taraftan Beşşar Esad’a destek verirken diğer yandan da Esad sonrası nasıl bir yönetim kurulabileceğini istişare ediyor. Yani, Suriye yönetiminin düşeceğini kabullenmiş durumda.

Ama Suriye’deki Baas rejiminin esas destekçileri çok daha farklı. Esad rejimine açıktan karşı görünen bazı ülkeler, gerçekte onu destekliyorlar. Suriye’de Baas rejimini gizlice destekleyenler arasında İsrail, Fransa ve ABD’nin Neocon kanadı başta geliyor. Çünkü bunlar, İslam coğrafyasında halkların yönetimi eline almasına oldum olası karşılar. Dış desteğe muhtaç azınlık veya zayıf yönetimlerin idaresini her zaman arzu ettiler ve desteklediler. Bu söylediklerim bazılarına deli saçması olarak gelebilir.

Libya’da halk ayaklanması başladığında Sarkozi herkesten evvel davranarak Kaddafi’nin ordusunu uçaklarla bombalamıştı değil mi? Ama Sarkozy’nin cumhurbaşkanı olduğu seçimde Kaddafi’den milyonlarca Euro para desteği aldığı Fransız medyasında belgeleriyle yayınlandı. Kaldı ki Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam da zaten geçen yıl bunu açıklamıştı.

Suriye Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Muhammed Şukfa ise İsrail hakkında çok önemli tespitlerde bulundu. Sukfa, Alman Haber Ajansına yaptığı açıklamada Suriye'de bir seneden fazla süren protestolara rağmen Esad hükümetinin hala yönetimde olmasını İsrail’in desteğine bağladı. Esad rejiminin kırk yıldır muhalefet ve direnişle karşılaştığını belirten  Şukfa: "Devrimin ilk zamanlarında Beşar Esad'ın kuzeni Rami Mahlouf İsrail'in güvenlik ve istikrarının Suriye hükümetinin devamlılığına bağlı olduğunu söylemiştir" diyerek Suriye hükümetinin, İsrail tarafından desteklendiği vurgusunu yaptı. Şukfa ayrıca, "İsrail, Suriye hükümeti tarafından güvendedir. Hiç kimsenin Golan tepeleri veya her hangi bir konu için İsrail'i rahatsız etmemektedir. Bu sebeple İsrail, Esad rejimini savunmakta ve Batı da bir biri ardına süre vererek rejime destek olmaktadır” diyor. Bunlar son derece doğru tespitler.. Kaldı ki geçen haftalarda yayınlanan Stratfor belgelerinde de İsrailli çok önemli bir kaynak, İsrail’in Suriye’de Baas rejimine destek verdiğini itiraf ediyordu.

Fransa’ya gelince.. Sarkozy’nin Kaddafi ile nasıl oynadığını Beşşar Esad’ın görmüyor olması düşünülemez. Kaldı ki Tunus’ta Zeynelabidin Bin Ali, Mısır’da Hüsnü Mübarek gibi diktatörlerin hazin akıbetleri de herhalde çok düşündürüyordur Baas idaresini.. Birkaç bin insan daha öldürerek, muhalifleri diri diri toprağa gömerek birkaç ay daha iktidar olmanın “zevki” de artık bitmiş görünüyor onlar açısından. 

Sonuç olarak, daha önce Türkiye’nin telkinlerine kulak tıkayarak, oyalayarak, ikili oynayarak, ülkesinin ve halkının başına bela olan Baas idaresi pes etmek üzere.. Gelen bilgiler onu gösteriyor. Yani Suriye yönetimi, İran’ın itirazlarına rağmen Ankara ile masaya tekrar oturabilir. Şam’dan gelen sinyaller kısa bir zaman içinde sürpriz gelişmeler olabileceğini anlatıyor. Eğer hesap edilemeyen bir aksilik olmazsa önümüzdeki bir hafta on gün içinde Ankara-Şam arasında yeni bir diyalog başlayabilir.

Şam’dan gelen bilgiler, Suriye’de oluşturulacak geçici yönetimi birlikte oluşturmak ve Esad ailesi ile yakın adamlarına güvenli bir ülke bulmak kaydıyla yönetimi bırakmaya hazır oldukları anlaşılıyor. Ankara’nın ise bu formüle sıcak baktığına dair işaretler var.  

Kısa zaman içinde bu yönde gelişmelere şahit olabiliriz. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu birkaç gün önce TBMM’de yaptığı konuşmada şunları söylemişti. “Suriyedeki sorunun çözümü için bugüne değin hiç bir ülke bizim kadar samimi ve yoğun bir çaba sarf etmemiştir. Bugünkü insanlık dramının yaşanmaması için altını kaldırıp bakmadığımız hiç bir taş, başvurmadığımız hiçbir diplomatik yöntem, aramadığımız hiç bir çare kalmamıştır. Suriye ile ilgilenmek bizim için bir tercih meselesi değil bir zorunluluktur. Suriye ile ilgili ne konuşulacaksa bundan sonra Ankara, İstanbul’da ve bizim olduğumuz mekanlarda konuşulacaktır. Suriye’nin geleceği ile ilgili hangi adım atılacaksa biz içinde olacağız.”

Ve Ahmet Davutoğlu’nun şu cümleleri: “Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu’da değişim dalgasını yöneteceğiz. Bu değişim dalgasının öncüsü olmaya devam edeceğiz.” Yukarda anlatmaya çalıştığım gelişmeler Davutoğlu’nun konuşmalarını ete-kemiğe büründüren gelişmeler olacak..

Umarız Suriye’de daha fazla kan dökülmeden mesele hakça bir çözüme kavuşturulur.

 Alper TAN

30.04.2012

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Bi aksilik mi oldu?
 // Hadi Bekliyor
"bir aksilik olmazsa önümüzdeki bir hafta on gün içinde Ankara-Şam arasında yeni bir diyalog başlayabilir." diyorsunuz. 10 günün üzerinden 1 ay geçti. Ne aksiliği oldu acaba?...
11 Haziran 2012 18:49
hak batılı her zaman mağlup etmiştir
 // muhammet şahin
HİÇ ŞÜPHE YOKKİ ALLAH CC. İZNİ İLE MEHDİ AS VE İSA AS ZUHUR EDECEKTİR. VE GÜNEŞİN GİRDİĞİ HER YERE İSLAM HAKİM OLACAKTIR. ALPER BEY SİZİN GİBİ SEVİYELİ, DÜRÜST VE GERÇEKLERİ YAZAN KONUŞAN KİŞİLERE MİLLETİMİZİN ÇOK İHTİYACI VAR ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN.....
06 Mayıs 2012 14:34
hak batılı her zaman mağlup etmiştir
 // muhammet şahin
kan dökülmeler diri diri toprağa gömülmeler tecavüzler herşey eğer şuan bunlar oluyorsa nedeni şudur ALLAH'IN KİTABI KUR'AN-I KERİMİ BIRAKTIĞIMIZ İÇİN VE EMİR YASAKLARINA UYMADIĞIMIZ İÇİN BÜTÜN BUNLAR BAŞIMIZA GELİYOR. MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİ OLDUĞU GİBİ KÜFÜRDE TEK MİLLETTİR. SEN KAFİR GİBİ GİYİNİP ONU ÖRNEK ALMADIKÇA DİNİNİ DEĞİŞTİRMEDİKÇE ASLA SENİ SEVMEZ. KURTULUŞ ANCAK ALLAHIN YARDIMIYLA OLUR HATALARIMIZA TÖVBE EDELİM ALLAHIN...
06 Mayıs 2012 14:29