YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Soykırım sevdası oy kaygısından mı? Yoksa!
25 Şubat 2008 12:46
Almanya, Yahudilere soykırım yaptı ve sonra da yaptığını resmen kabul etti. Almanya’nın bu günahı o gün bu gündür bir çok uluslar arası görüşmelerde önüne konuyor ve bundan dolayı sorgulanıyor. Soykırım uygulayan ülke lekesi, bu ülkeyi sabıkalı ülke konumuna düşürmüştür. Almanya bunu gerçekten yaptığı için kabul etmiş olması normaldir. Kabul etmese bile bütün dünya neler yapıldığını zaten biliyordu.
Türkiye son yıllarda kendi bölgesinde itibarı hızla artan bölgesel bir aktör konumuna doğru ilerliyor. Bu konuda Ankara’nın istek ve gayretleri kadar ABD’nin küresel projelerinin bölge ülkelerine verdiği rahatsızlık da önemli bir faktör. İzlenen Amerikan politikaları ve Avrupa’nın çifte standartlı geleneksel yaklaşımı, bölge ülkelerinin Türkiye’ye yakınlaşmasında itici güç olmuştur. Tarihi mirası ve doğal yapısı nedeniyle birlikte düşünüldüğünde zaten Türkiye’nin bu konumu yadırganacak bir şey de sayılmaz. Türkiye bu süreci akıllıca politikalarla iyi yönetebilirse bölgesinin en önemli ülkesi olabilir. Bunun işaretleri rahatlıkla görülebiliyor artık.
1 Mart tezkeresinin reddi Türkiye’yi bölge ülkelerin gözünde kahraman haline getirmiştir. Her ne kadar bazıları bunu kabul etmeseler bile şu anda ABD politikalarına karşı direnen en önemli ülkelerden biri Türkiye’dir. Zannedilenin aksine bu direnç ABD yönetimi nazarında Türkiye’nin önemini ve değerini daha fazla artırmıştır. Çünkü Türkiye ciddi bir bölgesel güç olmaya doğru gitmektedir. Önümüzdeki yıllarda hem Türk halkı hem de dünya, bunu daha net görecektir. Bu durum, Avrupa’yı da Amerika’yı da kaygılandırmaktadır. Çünkü Ortadoğu’da Amerika da Avrupa ülkeleri de hızla itibar kaybederken Türkiye bölgenin parlayan yıldızı konumuna yükselmektedir.
Türk milleti tarih boyunca büyük mücadeleler vermiş, çetin savaşlar yapmıştır. Fakat kimseye soykırım uygulamamıştır. Şimdi tarihin yalanlamasına rağmen iki yüzlü Batı, olmayan bir günahla Türkiye’yi lekelemeye çalışmaktadır. Fransa Parlamentosu bu konuda 1998’de zaten bir yasa çıkarmıştı. Şimdi bunu yeniden ısıtıyorlar. Bu konuda ben konuya farklı bir noktadan dikkat çekmek istiyorum. Galiba bu "soykırım" iftirası önce belli başlı Avrupa ülkelerinde yasalaştıktan sonra ardından da bazı önemli uluslar arası kuruluşlarda önemli kararlar haline getirilerek Türkiye’yi lekelemek istiyorlar. Alnına "Ermeni soykırımı yapan ülke" lekesini aldıktan sonra şimdiye kadar adı telaffuz edilmemiş başka soykırımlar da sıralanabilir. Böylece Türkiye’nin, süper güçlerin küresel politikalarını da etkileyen önemli bir bölgesel aktör olmasının önü kesilmek istenebilir.
Fransa ve diğer bazı "soykırım" sevdalısı ülkelerin görünür siyasetlerinin ötesinde bu tür başka siyasetler de yatıyor olabilir. Her şeyi Fransız siyasetçilerinin seçimler öncesi Ermeni oylarını alma kaygısı ile açıklamaya çalışmak sığ bir yaklaşım olur. Çünkü Fransa’da nerdeyse Ermeni kadar Türkler de var. Dolayısıyla konu göründüğünden farklı ve çok daha önemli. Türkiye bunların da farkında olarak durumu değerlendirirse daha doğru olabilir.
Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.