YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Siyasetçiler bunu okur mu?
26 Nisan 2011 15:47

Meydanlar hareketlendi. Siyasetçiler, seçim meydanlarında ağızlarına geleni söylemeye başladılar. Bozkurt tartışmaları olduğunda bu kadar da olmaz diye düşünmüştük. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak’ta miting konuşmasında neredeyse sin-kaf’a yaklaşan sözlerini duyduk. Artık çocukları televizyonlardan uzak tutmaya dikkat ediyoruz. Yakında TV’ler bu tür haberleri gece 24:00’den itibaren vermeye başlarlar. Yoksa RTÜK ceza verecek…

Siyasetçilerimiz akıllı ve büyük adamlardır. Başkalarının aklına ve tavsiyelerine ihtiyaç duymazlar. Bunu biliyorum. Yine de belki kulak kabartan olur ümidiyle dünyanın dört bir yanından önemli fikir adamlarının bazı sözlerini hatırlatmak istedim. Yazının insicamı bozulmasın diye sözlerin sahiplerini, buraya yazmadım. İsimleri, www.kanalahaber.com‘da bu yazının altındaki notta liste halinde bulabilirsiniz.
 
Bir Afrika atasözünde “Sular yükselince balıklar karıncaları yermiş, sular çekilince de karıncalar balıkları yermiş… İnsanlara karşı, davranışlarına dikkat et. Çünkü kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar veriyor...” der.

Kalem aklın dilidir. Onun için bu metni yazıyorum. Hiçbir zaman çıktığın kapıyı hızla çarpma; geri dönmek isteyebilirsin. Başa kakılan bir iyilik daima hakaret yerini tutar. Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğine, dikenin çiçeği var diye sevin. Sevgi birliğe, bencillik yalnızlığa götürür. Hayatta en anlamlı kelime “BİZ,” en anlamsız kelime ise “BEN”dir… Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir. Hiç kimse yumrukları sıkılıyken net düşünemez.

Bizi yaşamın ağır yükünden ve ızdırabından kurtaran tek sözcük sevgidir. Gözlerin rengi, biçimi ne kadar farklı olursa olsun gözyaşlarının rengi aynıdır. Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer… Nehir asla durmaz…

Önemli olan, söylenenin ne olduğu ya da nasıl söylendiği değil, nasıl anlaşıldığıdır. Düşmanlarınızı sevin çünkü kusurlarınızı yalnız onlar açıkça söyleyebilir. Dostu olmayan insan en yoksul insandır. Ona sevdiğinizi söylemek ya da hissettirmek için yarını beklemeyin. Yarın olduğunda o, ya da siz artık olmayabilirsiniz… Hayat merdivenlerini çıkarken, insanlara iyi davran. Çünkü inerken gene aynı insanlara rastlayacaksın. Aşk, köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracakları yerde, duvar ördükleri için yalnız kalırlar. İnsan, düşünmek, inanmak daha da önemlisi sevmek için dünyaya gelmiştir. Güzel olan sevgili değildir, sevgili olan, güzeldir.

Sözün en güzeli, söyleyenin doğru olarak söylediği, dinleyenin de yararlandığı sözdür. İnsanlar hatalarını mutluyken değil ancak mutsuzken anlar. Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz. Çok kere en kuvvetli tenkit, ses çıkartmamaktır. Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder.

Zor iş, zamanında yapmamız gereken fakat yapmadığımız kolay işlerin birikmesiyle meydana gelir. Herkes dünyanın düzene girmesini ister. Fakat çabayı komşusundan bekler. Elinde çekiç olan kişi her şeyi çivi olarak görür. Gecenin en karanlık anı şafak sökmeden az öncedir.

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez. Kaplumbağaya dikkat et. Ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerleyebiliyor. Korkaklar ecelleri gelmeden birkaç kere ölürler. Cesurlar ölümü bir kere tadarlar. Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir; onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir. Cesaret, tehlike anında akıl ve zekanın kullanılmasıdır.

Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk almazlar. Çalışmak bizi şu üç şeyden kurtarır: Can sıkıntısı, kötü alışkanlıklar, yoksulluk. Sahip olmadığı şeylere üzülmeyen, sahip olduklarına sevinen insan, akıllı bir insandır. Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak gerekir.

Alışkanlıklar bırakılmazsa zamanla ihtiyaç halini alırlar. Önemli olan iyi yaşamak değil, yaşamayı iyi bitirmektir. İşte gerçek mutluluk budur. Azla mutluluk, çokla didişmekten iyidir. Çocuğuna küçük şeylerden zevk almasını öğreten, ona büyük bir servet bırakmış olur. Saygı olan yerde korku olur. Ama korku olan yerde her zaman saygı olmaz. Mutluluk, ikiz olarak doğar. Onu tatmanın tek bir çaresi vardır o da paylaşmak. Akıllı olmak da bir şey değil. Mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır.

Yazı yazmayı öğrenmek, her şeyden önce düşünmeyi öğrenmektir. Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür. Yalnız yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz.

Ne yaparsan yap. Yengeç yengeçtir. Doğru yürümez…

26.04.2011
Alper TAN

Bilgi için:

 

http://www.facebook.com/#!/notes/alper-tan/3-dakika-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnelim/197978336904491

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
OKURLAR BELKİ AMA AANLABİYSELER KEŞKE
 // Asım ASYALI
Sayın TAN. Güzel yazmışsınız.Ancak Bozkurtları ile taksimde adam kovalayacak olanlar, sıkışınca vatandaşa ananıda al da git diyenler, veya miting meydanında eleştirdiği muhatabına ananı deyip, susarak küfürlü söz ima edenler bu yazdıklanınızı nasıl anlasınlarki. Ayrıca millete göbeğini kaşıyan adamlar nazarı ile bakanlar ve falan yere oy verenlere hakaret yağdıranlar nasıl anlarlarki. Ne diyelim inşallah anlarlar....
28 Nisan 2011 17:23
TEBRİKLER
 // KADİR GÜLGELDİ
KALEMİNE SAĞLIK ÜSTAT....
27 Nisan 2011 18:16
GÜZEL HATIRLATMA ve ÖĞÜTLER
 // RİFAT TANYERİ
KARDEŞİM BİZLERİN COĞU BU DÜNYA İCİNDE CABALARKEN AHİRETİ UNUTUP KALPLERİ KIRIYORUZ.LÜTFEN BU TÜR DERSLERLE KÖŞELERİNİZİ DONATIN,OLMAZMI? TEŞEKKÜRLER...EMK ÖĞRETMEN...
27 Nisan 2011 10:53