YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sinit ötesi operasyon
25 Şubat 2008 15:27
Son bir iki ay içinde meydana gelen gelişmeler ülkemizin hal-i pür melalini bir kez daha gözler önüne serdi. Üstelik öyle gelişmeler oldu ki kapalı kapılar ardında değil televizyonlardan naklen yayınlarla herkesin gözleri önünde gerçekleşti. Neler mi oldu. Bildiğiniz şeyleri kısaca hatırlatalım.

Daha önce üç cumhurbaşkanı seçmiş olan anayasa Ak Parti’li birinin köşke çıkma durumu hasıl olunca en olmayacak biçimde yorumlanarak üyeleri hangi cumhurbaşkanının atadığına bağlı olarak karar verildi. Özal’ın atadığı üyeler 367 şart değil derken Demirel ve Sezer’in atadığı üyeler 367 gerekli dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin, 367’yi şart olarak kabul ettiği kararın açıklandığı anda hukuken gerekli şartları taşımadan cumhurbaşkanı seçilmiş olduğu için görevi sona eren Ahmet Necdet Sezer, meydan okurcasına görevime devam edeceğim dedi. Böylece hukukun nereye işleyip nereye işlemediğini de daha iyi gördük.

Halk kelimesini kuruluşundan bu yana isminin içinde taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, cumhurbaşkanını halkın seçmesi teklifine rejim krizi çıkaracağı gerekçesiyle karşı çıkarak halka olan güvensizliğini güçlü biçimde ortaya koydu. Böylece anladık ki rejim halk için değil halk rejim için varmış.

Kur’an ve ilahi okuyan çocuklar nedeniyle internet sitelerinde sanal muhtıra yayınlanırken ülkeyi yönetme sorumluluğunun siyasi iradede olduğunu hatırlamayanlar, sınır ötesi operasyon yapma konusunda çok çabuk siyasi iradeyi hatırlayıveriyorlar.

Ülkemizde bazı odakların millet iradesi, demokrasi, insan hakları, hukuk ve aslına uygun bir laiklik istemediği ortada. Laiklik kostümünü kullananlar da, hukuk kostümünü kullananlar da kostümleri çıkarıp ne yapmak istediklerini ortaya koysunlar. Biz de yaşananların hemen hepsinin bir iktidar mücadelesi olduğunu, vatan, millet, rejim, hukuk, laiklik kavramlarının sadece bir siyasi malzeme olarak kullanıldığını anlatmak için feryat etmeyelim.

Aslında daha açık ve daha kolay bir yol bulabilirler:
Mesela bütün yasa ve anayasa değişikliklerini Anayasa Mahkemesi üyeleri dokuza iki şeklinde çıkarabilirler. Bilindiği üzere kurumda makul bir muhalefet de var zaten. Böylece sistem işletilmiş olur. TBMM çok yorulduğu ve yıprandığı için süresiz olarak tatile çıkarılsın. Ahmet Necdet Sezer ebedi cumhurbaşkanımız olsun. Paranın üstüne resmini de basalım. CHP sürekli iktidar, ANAVATAN-DYP alaşımlı Demokrat Parti daimi muhalefet olsun. Süleyman Demirel yönetim ombudsmanı olarak ilan edilsin. Şener Eruygur liderliğindeki Atatürkçü Düşünce Derneği sivil toplum kuruluşu olarak ülkemize yeter. Bu dernek zaten fazlasıyla sivil. Cumhuriyet gazetesi de bu yönetimin resmi gazetesi olsun. Yeni CHP iktidarına halkı da seçme ve değiştirme yetkisi verilsin. Gücü yetmezse de Anayasa Mahkemesi’ne sorulsun. O yetmezse internet sitesine 23:05’te sanal bildiri konulsun. Eğer o da yetmezse sınır ötesi operasyon yapalım.

Ama ne olursa olsun memleketin kurtarılması için atabeyler beraat etsin.

Bütün bunlardan sonra demokrasiyi mi sordunuz.

Toprağı bol olsun.

Bize zaten ecnebiydi.
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.