YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sinit ötesi operasyon
25 Şubat 2008 15:27
Son bir iki ay içinde meydana gelen gelişmeler ülkemizin hal-i pür melalini bir kez daha gözler önüne serdi. Üstelik öyle gelişmeler oldu ki kapalı kapılar ardında değil televizyonlardan naklen yayınlarla herkesin gözleri önünde gerçekleşti. Neler mi oldu. Bildiğiniz şeyleri kısaca hatırlatalım.

Daha önce üç cumhurbaşkanı seçmiş olan anayasa Ak Parti’li birinin köşke çıkma durumu hasıl olunca en olmayacak biçimde yorumlanarak üyeleri hangi cumhurbaşkanının atadığına bağlı olarak karar verildi. Özal’ın atadığı üyeler 367 şart değil derken Demirel ve Sezer’in atadığı üyeler 367 gerekli dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin, 367’yi şart olarak kabul ettiği kararın açıklandığı anda hukuken gerekli şartları taşımadan cumhurbaşkanı seçilmiş olduğu için görevi sona eren Ahmet Necdet Sezer, meydan okurcasına görevime devam edeceğim dedi. Böylece hukukun nereye işleyip nereye işlemediğini de daha iyi gördük.

Halk kelimesini kuruluşundan bu yana isminin içinde taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, cumhurbaşkanını halkın seçmesi teklifine rejim krizi çıkaracağı gerekçesiyle karşı çıkarak halka olan güvensizliğini güçlü biçimde ortaya koydu. Böylece anladık ki rejim halk için değil halk rejim için varmış.

Kur’an ve ilahi okuyan çocuklar nedeniyle internet sitelerinde sanal muhtıra yayınlanırken ülkeyi yönetme sorumluluğunun siyasi iradede olduğunu hatırlamayanlar, sınır ötesi operasyon yapma konusunda çok çabuk siyasi iradeyi hatırlayıveriyorlar.

Ülkemizde bazı odakların millet iradesi, demokrasi, insan hakları, hukuk ve aslına uygun bir laiklik istemediği ortada. Laiklik kostümünü kullananlar da, hukuk kostümünü kullananlar da kostümleri çıkarıp ne yapmak istediklerini ortaya koysunlar. Biz de yaşananların hemen hepsinin bir iktidar mücadelesi olduğunu, vatan, millet, rejim, hukuk, laiklik kavramlarının sadece bir siyasi malzeme olarak kullanıldığını anlatmak için feryat etmeyelim.

Aslında daha açık ve daha kolay bir yol bulabilirler:
Mesela bütün yasa ve anayasa değişikliklerini Anayasa Mahkemesi üyeleri dokuza iki şeklinde çıkarabilirler. Bilindiği üzere kurumda makul bir muhalefet de var zaten. Böylece sistem işletilmiş olur. TBMM çok yorulduğu ve yıprandığı için süresiz olarak tatile çıkarılsın. Ahmet Necdet Sezer ebedi cumhurbaşkanımız olsun. Paranın üstüne resmini de basalım. CHP sürekli iktidar, ANAVATAN-DYP alaşımlı Demokrat Parti daimi muhalefet olsun. Süleyman Demirel yönetim ombudsmanı olarak ilan edilsin. Şener Eruygur liderliğindeki Atatürkçü Düşünce Derneği sivil toplum kuruluşu olarak ülkemize yeter. Bu dernek zaten fazlasıyla sivil. Cumhuriyet gazetesi de bu yönetimin resmi gazetesi olsun. Yeni CHP iktidarına halkı da seçme ve değiştirme yetkisi verilsin. Gücü yetmezse de Anayasa Mahkemesi’ne sorulsun. O yetmezse internet sitesine 23:05’te sanal bildiri konulsun. Eğer o da yetmezse sınır ötesi operasyon yapalım.

Ama ne olursa olsun memleketin kurtarılması için atabeyler beraat etsin.

Bütün bunlardan sonra demokrasiyi mi sordunuz.

Toprağı bol olsun.

Bize zaten ecnebiydi.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.