YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Sınır ötesi tahrikler
25 Şubat 2008 12:20
İsrail doğru örnek mi?
İsrail'in kaçırılan askerlerini bahane göstererek Filistin ve Lübnan yerleşim yerlerini ve başkent Beyrut'u berhava etmesi, PKK'nın da eş zamanlı olarak Türkiye'deki terör eylemlerini arttırması son derece düşündürücü. Bu yazıda ben daha çok bazı sorular sorarak doğruyu armaya çalışacağım. Dolayısıyla da aklı selim insanların da konu üzerinde biraz düşünmesini bekliyorum.
İsrail doğrudan ve dolambaçlı yollarla işgal ettiği Filistin topraklarında Araplara karşı tutunma mücadelesi verirken kendi topraklarını kurtarma ve koruma mücadelesi veren Filistinli direnişçileri terörist olarak nitelendiriyor. Ne zamandan beri kendi topraklarını savunanlar terörist olarak nitelendirilmeye başladılar? O zaman Kurtuluş Savaşı ile ülkemizin her köşesini işgal edenlere karşı vatanımızı savunurken biz Türkler de terör mü yapmış olduk? El Fetih de, Hamas da ülkesini savunmuyor mu? Pire için yorgan yakan İsrail'in yaptıkları meşru ülke savunması oluyor da işgale uğrayanların savunmaları nasıl oluyor da terör sayılıyor.
İçerden ve dışardan güdümlü PKK neyin mücadelesini veriyor? Kürtlerin özgürlük mücadelesini mi süper güçlerin Türkiye'yi kontrol altında tutma mücadelesini mi? PKK Türklere verdiği zarar kadar, belki daha fazla Kürtlere zarar vermiyor mu? Türkiye'nin şartlarını İsrail'e benzetmek, "İsrail ülkesini savunuyorsa Türkiye de onlar gibi" anlamına gelen laflar konuşmak hem tuhaf, hem de çelişki değil midir?
Ateşi ateşle söndürebilir miyiz?
Ateşin ateşle söndürüldüğüne pek şahit olmadık. İsrail on yıllardır Arapların savunma ateşini İsrail ateşiyle söndürebildi mi? Yalan gerekçelerle Irak'ı işgal eden ABD Iraklı direnişçilerin ateşini süper güç ateşiyle söndürebildi mi?
Olağanüstü hal çözüm mü?
Ülkedeki terörün çaresinin olağanüstü hal uygulanarak çözülebileceği iddiasını sürdürenlere soru: 1987'ye kadar devam eden "sıkı yönetim" 1987'den 2002'e kadar 15 yıl süren "OHAL" neye çözüm getirdi? Demokratik açılımlarla ülkenin önünün açılmaya başladığı bir dönemde askerin ağırlığının arttırılması anlamına gelen, netice olarak kalıcı çözüm de getirmeyen uygulamalar sivillerin bu işi beceremediği sonucunu doğurmaz mı?
Terörün ana sebebi doğru tespit ediliyor mu?
PKK terörünün gerçek amacının ve ana sebebinin ne olduğunu tam olarak tespit ettiğinizi düşünüyor musunuz? Tespit etti iseniz terörü bitirme yönteminiz PKK terörünü bitirir mi üretir mi?
Terörün zamanlaması düşündürücü
İsrail'in kaçırılan asker bahanesiyle Filistin ve Lübnan'a savaş benzeri harekat başlatması ile eş zamanlı olarak şiddetli biçimde yeniden hortlatılan PKK terörünün zamanlaması çok düşündürücü. Telaffuz edilmeye başlanan "sınır ötesi" operasyon konusunda İsrail örnek gösteriliyor. Aksine birileri İsrail'in yaptıklarına Türkiye'nin itirazlarını durdurmak için böyle bir zamanlama seçmiş olmasın! Ayrıca şaibeli, İkiz kule saldırılarını bahane edip Afganistan'ı işgal eden, "kitle imha silahları var" yalanları ile Irak'a savaş açan ve buralara yerleşen, sonra da Suriye ve İran'a kafa tutmaya başlayan ABD, 1983 yılında Hizbullah saldırıları sonucunda çekilmek zorunda kaldığı Lübnan'a İsrail'le işbirliği halinde askeri güç yerleştirmenin bahanesi olarak da böyle bir senaryo uyguluyor olmasın? Acaba bu savaş İsrail'in Araplarla savaşı mı? İsrail ve ABD'nin İran ve Suriye'ye karşı savaşı mı?
Başbakanın son yaklaşımı Ağustos 2005 Diyarbakır çıkışıyla uyuşuyor mu?
Başbakan Erdoğan geçen yılın Ağustos ayında Diyarbakır'da yaptığı ve çok tartışılan konuşmasında "Her sorunu demokrasi ile çözeriz... ...demokrasinin derinleşeceğini herkes bilmeli…" demişti. Şimdi demokrasiden ziyade askeri çözüme yakın yaklaşımlar sergiliyor. Önceki yaklaşım mı doğru idi şimdiki mi?
Terörü gerekçesiz olarak yeniden başlatanların amacı da ateşe ateşle cevap verilmesini sağlayarak yangını büyütmek olmasın?
Ayrıca operasyon yapmadan önce ne zamandan beri bu, davul zurna ile ilan ediliyor? Sizin bu açıklamanızdan sonra PKK'lı teröristlerin de oldukları yerde sizin operasyonunuzu beklediklerini mi düşünüyorsunuz?
İsterseniz bir şeyleri konuşmadan önce azıcık düşünelim... Olmaz mı?
Yazarın Önceki Yazıları
Monarşik Avrupa'ya demokrasi götüreceğiz 28.03.2017Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.