YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Şemdinli Soruları
25 Şubat 2008 11:08
Ne yazık ki ülkemiz kriz veya gerginlik dönemlerinde akl-ı selimi bırakıp dinamizmini başka saiklerden alan bir sürece girer. Bu dönemler gerçekte kimin ne olduğunu da kolayca ortaya çıkaran dönemlerdir. Şemdinli olaylarıyla başlayıp iddianame süreciyle devam eden ortamda da ne yazık ki böyle bir durumu yaşıyoruz. Bu yazıda uzun izahlar yapma yerine kısa sorularla herkesi biraz düşünmeye davet ediyorum.

İşte sorular:

Susurluk olayının örtbas edilmeye çalışıldığını düşünerek mum yakıp mum söndürenler neden şimdi de Şemdinli olaylarının gerçek yönlerinin ortaya çıkarılması için çaba sarf etmiyor da olayın örtbas edilmesi için yırtınıyor.

Van Cumhuriyet Başsavcısı madem hukuk, usül bilmez bir adamdı da neden bu göreve tayin ettiniz. Madem iş bilmez biri de bu savcının görev süresince sicilinde neden en ufak bir olumsuzluk söz konusu değil.

Önemli bir kuvvet komutanı başka iddiaların yanında çete kurmakla itham ediliyor. Ankara’daki Küre operasyonu çerçevesinde ceza evine konulanların arasında Emniyet Genel Müdürlüğü de yapmış bir kişi, Ertuğrul Çakır da vardı. O da çetecilikle itham ediliyor. Neden aynı şekilde ona da sahip çıkmıyorsunuz. Neden Küre operasyonunu yürüten savcıyı ülkede kimse tanımıyor da Van savcısının cemaziyel evveline kadar araştırılıyor. İki olay arasında ne fark var?

Van savcısını tefe koyanlar olaylara şöyle yaklaşıyorlar. “Terörle mücadele eden büyük bir komutan neden yıpratılıyor. Böyle yaparsanız yarın terörle mücadele edecek cesur adam bulamazsınız”. Aslında yanlış değil gibi görünüyor. Peki şimdi başka bir soru soralım: Siz Van savcısına bunu yaptıktan sonra çetelerle mücadele edecek, gerçek adaleti arayacak savcı bulabilecek misiniz? İşin bu yönünü neden görmüyosunuz?

Bundan sonra önemli davaları takip eden savcılar için mümtaz medyamızın ortaya koyduğu çağdaş ilkelere de dikkat çekelim. Savcılarda aranacak özellikler şöyle:

1. Hangi takımı tutuyor? Fenerli mi Trabzonsporlu mu?

2. Burcu nedir? Balık mı, terazi mi, ikizler mi yoksa başka mı?

3. Okey mi oynar, tavla mı atar, pişti mi sever?

4. Evinde hangi Tv kanalı seyrediliyor. Show mu? STV mi, Kanal 7 mi? Kanal D mi?

5. Kendileri hangi okuldan mezun. İmam Hatip mezunu ise ne olacak?

6. Eşinin başı açık mı kapalı mı?

7. Eşinin başı açık ise annesinin başının açık olup olmadığı, babasının ve sülalesinden birilerinin Ak Partili olup olmadığı?

8. Savcının arabası var mı yok mu? Yoksa neden yok?

9. Tarikatçı mı liberal mi CHP’li mi?, Doğu Perinçek’i sever mi sevmez mi?

10. Saçlarını sağa mı tarar sola mı?

11. Evindeki tuvalet alafranga mı, alaturka mı?

Daha çok soru var ama bu kadarla yetinelim. Bir de hatırlatma yapalım Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Büyük üstad Ertuğrul Özkök “Ben daha önce de yazdığım için şimdi rahatım 28 Şubat sürecinde de olanları eleştirmiştim. İyi ki yazmışım” diyerek Van savcısını eleştirmişti. Bazı gazeteciler ne zaman yazmıştın bize de göster deyince Özkök, arşivde öyle bir yazı bulamayınca bir özür yazısı yayınladı. “Düşünmüşüm de yazmamışım” diyerek. Meğer Ertuğrul abimiz ıkınmış ama yazamamış. Acaba Ertuğrul abimizin bu gün de ıkınıp da yazamadıkları var mıdır? On sene sonra vicdan azabı çekmesin diye hatırlatmak istedim.
Yazarın Önceki Yazıları
Kanal A ve Veda 31.10.2017Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.