YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Rektörlere Sorular
25 Şubat 2008 11:01
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörü Yücel Aşkın’ın cezaevine konulmasından bu yana YÖK ve rektörler ayaklandılar. Mahkeme kararına karşı bir başkaldırı vaziyetindeler. Vatan kurtaran bu kahramanlar "Rektör Yücel Aşkın’a sahip çıkmak Cumhuriyete sahip çıkmaktır" diyorlar. Van Üniversitesinde resmi toplantı yaparak devlet ve vakıf üniversitelerinin hepsinin rektörlerini bu gösteri toplantısına bu başkaldırıya dahil etmek istediler. Böylece tüm rektörler Yücel Aşkın’a sahip çıkıyor görüntüsü verecekler ve üstelik bu gösterinin faturasını da devlet bütçesinden ve vakıflardan karşılayacaklar. Yani vatandaş parasıyla ülkeye zarar, akıllara zarar işler yapıyorlar.

Ülkesini seven bir vatandaş olarak bu göstericilere şu soruları sormak istiyorum:

1. Yücel Aşkın’a sahip çıkmak cumhuriyete sahip çıkmaktır diyorsunuz. Yarın öbür gün bu rektör itham edildiği suçlardan ya da başka bir konudan hüküm giyerse Cumhuriyet de hüküm giymiş mi olacak?

2. Sizler bilim adamı mısınız yoksa rejim bekçisi mi? Rejim bekçisi olduğunuzu düşündüğünüz yaptığınız açıklamalardan anlaşılıyor. Böyle düşünüyorsanız bu görevi size kim verdi? Bilim adamı iseniz dünya üniversiteleri ve akademisyenleri arasında ne kadar itibarlı bir yere sahipsiniz.

3. Yücel Aşkın’a yapılan muamelenin insan hakkı ihlali olduğunu ileri sürüyorsunuz. Üniversitelerde insan haklarını bizzat ihlal ettiğiniz öğretim üyeleri ve yıllardır zulme tabi tuttuğunuz öğrencilerin hak ve hukukunu da bu kadar düşünüyor musunuz?

4. Kendisinin intihal yapıp yapmadığı konusunu esastan bilmiyorum fakat YÖK genel kurulunun, başbakanlık müsteşarı Ömer Dinçer’in öğretim üyeliği yapma yasağı alması zamanlama açısından değerlendirildiğinde gerçekten bilimsel ve tarafsız bir karar mı yoksa intikam duygularıyla bir öç alma kararı mı? Bu güne kadar intihal (aşırma) yaptığı ispatlanan her akademisyene aynı uygulamayı yaptınız mı?

5. Tüm Van halkını ve Van’daki kurumları doğrudan veya dolaylı olarak tarikatçı ve gerici, rektör Aşkın’ı da çağdaş, ilerici ve bu gerici(!) Vanlıları yola getirecek kahraman olarak gösteriyorsunuz. Sizin gibi beynini örümcek ağları sarmış toplumsal tabanı olmayan bir avuç sözde akademisyen mi bu memleketi aydınlatacak? Sizin önce kendi beyninizi aydınlatmaya ihtiyacınız olduğunun farkında mısınız?

6. Tarafsız bir anket yapılsa acaba YÖK ve rektörler vatandaştan ne kadar destek alırlardı? YÖK ve rektörlere vatandaşımız ne kadar güveniyor?

7. 28 Şubat sürecinde dönemin Adalet bakanı Şevket Kazan Ulucanlar ceza evine konan sincan belediye başkanı Bekir Yıldız’ı gizlice ziyaret ettiğinde medyamızın büyük çoğunluğu ve bu günkü rektörlerin bir kısmı ve onlar gibi düşünenler ülkede kıyametler koparmışlardı. O zaman kıyametler koparanların bir kısmı şimdi ceza evine konan rektörü bir gösteri şeklinde ziyaret ederek destek veren YÖK başkanı ve rektörlere destek veriyorlar. Acaba bu iki olay arasında nasıl bir fark görüyorlar?

8. Son soru: YÖK’ün ve rektörlerin bu başkaldırısı, yolsuzluk suçlamalarıyla adı anılan rektör Yücel Aşkın’a sahip çıkma içgüdüsünden mi yoksa AB tarama sürecinin "bilim ve araştırma" başlığından başlaması ve bu da YÖK ve üniversitelerin AB standardına uydurulma neticesini getireceği için YÖK imparatorluğunun sarsılması korkusundan mı kaynaklanıyor? Acaba AB standartlarına açıktan karşı çıkamayan YÖK ve rektörler Yücel Aşkın olayını bahane ederek hükümete vurmayı mı düşünüyor?
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.