YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PKK'lı Kürtler Abdullah Öcalan'ı satacak mı?
03 Haziran 2015 17:44

Türkiye ve İslam dünyası için 7 Haziran önemli bir kavşak. Bir önceki analizde İslam dünyası açısından önemini birkaç cümle ile çok kısa anlatmaya çalışmıştık.

7 Haziran Kürtler açısından da önemi bir seçim. Sadece Türkiye Kürtleri için değil, dünyadaki bütün Kürtler, özellikle de Türkiye, Irak, İran ve Suriye Kürtleri için..

Irak Kürtleri Bağdat yönetiminden hızla ayrışıyor. Ancak Irak Kürtleri'nin güçlü bir devletle birlikte olmadan, tek başlarına ayakta kalmaları mümkün değil. ABD, yerkürenin diğer ucundan ilanihaye onlara sahip olamaz. Birlikte olabilecekleri tek gerçekçi seçenek Türkiye’dir. Barzani yönetimi ve Irak Kürtleri bunun farkındalar ve Türkiye ile entegre oluyorlar. Türkiye ile yakınlaştıkça sorunları azalıyor, güvenceleri artıyor.

Suriye Kürtleri diktatör Şam yönetimi ile Esad’a isyan eden Suriye halkı arasına sıkışmış vaziyetteler. Diğer yandan da IŞİD tehdidi hazır bekliyor. Suriye Kürtleri'nin de Türkiye ile iyi geçinmekten ve Türkiye’ye entegre olmaktan başka akılcı bir seçenekleri olamaz.

İran Kürtleri'nin de öteden beri Tahran yönetimi ile çözümü zor, geleneksel ihtilafları var. Sığınabilecekleri en önemli merkez yine Ankara..

Gelelim Türkiye Kürtlerine. Türkiye Kürtleri'ni temsil ettiğini iddia eden HDP -ki aslında Kürtleri asla tam temsil etmiyor- eski Kemalist devletin zihniyetinin Kürt versiyonundan ibaret.

Şu anda da aday olan bir HDP’li Kürt milletvekili, kendi partisinin gizli zihniyetini, özel bir görüşmede şu veciz tanımla anlatıyor. HDP milletvekili şöyle diyor: “HDP istiyor ki, TC bir Kürdistan kurup bize teslim etsin. Biz de o Kürdistan’ı Kuzey Kore gibi yönetelim.” Bu, gerçekten muhteşem bir tanımlama. Bu sözler özel bir konuşmada söylendiği için o milletvekilinin adını söylemeyeceğiz. Ama bu izah çok açık ve çok gerçekçi..

HDP zihniyetinin böyle olduğunu daha nasıl anlayabiliriz. Kobani bahanesiyle 50 civarında Kürt, Müslüman oldukları için bizzat HDP Başkanı Selahattin Demirtaş’ın çağrısı sonucu, IŞİD’çi suçlamasıyla öldürülmedi mi? Siirt’te bir Kürt muhtar, evinde şehrin valisini misafir ettiği için daha iki ay önce PKK tarafından katledilmedi mi? Daha geçen hafta Şırnak’ta HDP’li birileri tarafından, farklı bir siyasi görüşü var diye 2 Müslüman Kürt, silahla öldürülmedi mi? PKK tarafından çocukları dağa kaçırılan Kürt anneler, çocuklarını geri istediklerinde HDP’li Diyarbakır Belediyesi’nin önünden Belediye Başkanı Gültan Kışanak tarafından kovulmadılar mı? Daha binlerce örnek sıralamak mümkün..

Bütün bu örnekler HDP’nin eline fırsat geçtiğinde Kürtleri Kuzey Kore gibi yöneteceğini açıkça anlatmıyor mu?

Kürtler insanca bir yaşam bekliyor. HDP, eşcinsellerin statüsünü yükseltmeyi vaat ediyor.

Kürtler, terörün baskının ve şiddetin bitmesini istiyor. Terör örgütü PKK ve DHKP-C HDP’ye silahlı destek veriyor. DHKP-C, HDP bürolarına saldırıyor. Saldırıyı kimin yaptığını Hükümet deşifre edince HDP, Hükümeti suçluyor, saldırıyı yapan DHKP-C’ye teşekkür ediyor.

HDP, Batı'da, saz çalıp, güvercin uçurup, demokrasi diyor, özgürlük diyor. Ama Kürtleri silahla tehdit edip, oy vermeyenlere gözdağı veriyor. Belediye billboardlarına kan akan musluk ilanları verip, Kürtlere baskı uyguluyor.

Asırlık Kürt meselesini Ak Parti Hükümetleri çözmek için çırpınıyor. HDP çözümü ve barışı getirmeye çalışan Hükümete savaş açıyor. Çözümün olmaması için uğraşıyor.

Öyle bir ihtimal yok ama, koalisyon ihtimali doğarsa Ak Parti ile ortak olmam diyen HDP, Kürt sorununun mimarı CHP ile ortak olmayı Kürtlere vaat ediyor.

Çözüm Süreci başlamadan önce terörün çözümü konusunda Hükümete muhatap olarak, İmralı’yı, Abdullah Öcalan’ı işaret eden HDP, Hükümet Öcalan’la görüşmenin yolunu açınca yan çiziyor.

Öcalan 2013’te 2014’te 2015’te PKK’ya silahların bırakılmasını ve yurt dışına çıkılmasını söyledi. Bu çağrıyı ne HDP ne de PKK dikkate aldı. Öcalan barış istiyor HDP savaş yapıyor. Öcalan Türk-Kürt ittifakı diyor. HDP ayrılık türküleri söylüyor. Öcalan Ortadoğu’nun geleceğine dikkat çekiyor. HDP, yasakçı Kemalist devletin sabık tezlerine su taşıyor.

7 Haziran’da Kürtler bir karar verecekler. Kürtler ya HDP’yi barajın üstüne çıkartıp Kuzey Kore gibi yönetilmeyi tercih edecekler. Ya da HDP’yi barajın altında bırakıp Ortadoğu ve İslam dünyasının yüz yıllık parlak geleceğinde önemli bir aktör olacaklar. Şimdi böyle bir kavşağın önündeler.

Meramımızı daha farklı bir ifade ile şöyle anlatalım.

Kürt seçmen, ya beyaz Türklerin, İslam düşmanı dış güçlerin, Paralel örgütün, eski Türkiye’nin borazanı Doğan medyasının oyununa gelip, Abdullah Öcalan’ı satıp, boşa çıkartıp eşcinselleri savunan Selahattin Demirtaş’ı öne çıkarıp lider yapacaklar.. Ya da Kürtler, Abdullah Öcalan'ın tavsiyelerine uyup, önümüzdeki yüzyılın parlak geleceği için Türk-Kürt-Arap ittifakının kapılarını açacaklar?

Şunu açıkça söyleyelim. HDP’yi destekleyen Türkiye Kürtleri bu ittifaka engel olmaya çalışsalar bile bu birliktelik kurulacak. Eğer savaş isteyen HDP bu seçimde ödüllendirilirse, onlar özne değil nesne olacaklar. Bu unutulmamalı.

Bir şey daha.. Times, Economist gibi Batı medyası bugünlerde HDP’ye destek yayınları yapıyorlar ya.. Hani bugünlerde Doğan Grubu, Paralel örgütün medyası ve eski Türkiye’nin borazanları HDP’ye yoğun destek veriyorlar ya.. Eğer 7 Haziran’da HDP barajı aşarsa bütün bu yayın organları ve arkalarındaki siyasi merkezler, 8 Haziran’da şu manşetle çıkacaklar: “KÜRTLER, ABDULLAH ÖCALAN’I SATTI.”

Bunun üzerine Çözüm Süreci de bitebilir..

Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bizden söylemesi..

Alper TAN

03.02.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

7 HAZİRAN’DA KİM ÜZÜLECEK KİM SEVİNECEK?

NE KARARSIZI? NASIL KARARSIZ KALABİLİRİZ?​

HDP KÜRTLERİ DEĞİL İNGİLİZLERİ SEVİNDİRİYOR!

SEÇİM ÖNCESİ GİZLENEMEYEN, GÖZ AÇICI İTTİFAKLAR

CHP VE HDP KİME HİZMET EDİYOR?

KÜRT VE ALEVİ KİMLİĞİNE GİZLENEN ERMENİ SİYASETİ!​

MUHALEFETİN HEDEFİ KAZANMAK DEĞİL “KAYBETTİRMEK”​

7 HAZİRAN HESAPLARI NASIL YAPILIYOR?​

ÜLKÜCÜLER MHP YÖNETİMİNE İNANIYORLAR MI?​

KÜRTLER ERMENİ SOYKIRIMI YAPTI MI?

BU SOYKIRIMLARIN HESABINI KİM VERECEK?​

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

HAÇLI TERÖRÜNE KİM “DUR” DİYECEK?​

FİTNEYE DİKKAT!​​

ERDOĞAN NEDEN MÜSLÜMAN BAŞKENTLERİ SELAMLIYOR?​

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.