YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PKK kime hizmet ediyor?
29 Eylül 2011 17:38

Diyarbakır’ın Ak Parti’den seçilen Hazro Belediye Başkanı Fethullah Mehmetoğlu’nun oğlu PKK tarafından kaçırıldı. Kendisine PKK’nın partisi BDP’ye geçmesi halinde oğlunun serbest bırakılacağı söylendi. Belediye başkanı, seçildiği Ak Parti’yi suçlayan bir açıklama yaparak istifa edip BDP’ye geçti. Oğlu serbest bırakıldı. Bu mudur Barış Ve Demokrasi Partisi’nin barış ve demokrasi anlayışı. Bu mudur PKK’nın vaat ettiği özerk Kürdistan. Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Hakkari’li İmam Aziz Tan, Kürt çocuklarına dinlerini öğretiyordu. Cemaate, İslam’ın güzelliklerini anlatıyordu. Bu görevi yapmak onun hayatının gayesi idi. Bir sabah, namaz için camiye giderken PKK tarafından vurularak şehit edildi. Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Siirt’te kızlar yemeğe gidiyorlardı. PKK’lılar araçlarını gasp etmek istediler. Müsaade edilmeyince, araçta bulunan kızlara yakın mesafeden onlarca kurşun sıkıldı. Nurcan Olgaç, Kevser Çekin, Nergis Evin ve kardeşi Zeynep Evin oracıkta can verdiler. Araçtaki diğer iki kız da ağır yaralandı. Hepsinin hayatı söndü.. Kürt sorununda bu kızların ne günahı vardı? PKK bu kızları neden öldürdü. Görerek, bilerek, yakın mesafeden vuruldular. Sonra özür dilediler yalandan. Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Dört çocuk annesi Batman’lı Mizgin Doru’nun, beşinci çocuğunu dünyaya getirmesine bir ay vardı. Hacca gidecek kayınpederini, eşi ve çocuklarıyla birlikte ziyaret ederek vedalaşmışlardı. Geri eve dönerken, Batman’da gözü dönmüş PKK’lıların silahlarından çıkan kurşunlarla sekiz aylık hamile Mizgin Doru ve dört yaşındaki yavrusu hayatlarını kaybettiler. Hamile annenin karnındaki bebek hastanede doktorlar tarafından kurtarılmak istendi. Olmadı. Aynı aileden üç can, anne, çocuk ve ölen anneden sezeryanla alınan sekiz aylık bebek şimdi toprak altında.. Ailenin diğer fertleri yaralı ve kanadı kırık.. Anne Mizgin’in, dört yaşındaki Sultan’ın ve daha dünyaya gelmemiş isimsiz bebeğin ne günahları vardı? Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceler ve daha nice sebeplerden dolayı Kürtlerin de diğer vatandaşların da sürekli şikayet ettikleri 12 Eylül darbe anayasasının değiştirilmesi çalışmaları Meclis’te başladığında, PKK’nın partisi BDP, bırakın destek olmayı CHP ve MHP ile örtülü bir işbirliği halinde değişikliği engellemek için elinden geleni geri koymadı. PKK partilerinin şimdiye kadar neredeyse hepsi kapatılmış olmasına rağmen parti kapatmayı zorlaştıracak anayasa değişikliğine bile BDP destek vermedi. Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Adında demokrasi bulunan BDP, demokrasinin en önemli göstergesi, seçim ve sandık olmasına rağmen, geçen yıl 12 Eylül referandumunda Kürtlerin sandığa gitmesini engellemek için boykot baskısı yaptı. Sandıktan çıkacak sonucu engellemek için çalıştı. Sandığı boykot eden PKK ve onun partisi BDP mi Kürtlerin haklarını savunacak?

Kameralar önüne çıktığı her fırsatta barış ve demokrasiden dem vuran BDP, 12 Haziran seçimleri öncesinde sokakların savaş alanına çevrilmesi için her türlü provokasyona alet oldu. Ellerinde taşlarla polise saldıran BDP’li Bengi Yıldız, çocukları, gençleri terör için kışkırtırken kendisi Ramazan ayında karısını aldatıyor, sevgilisiyle alem yapıyordu. Foyası ortaya çıkarılınca şimdi halkın içine çıkamaz oldu. Kürt çocukları dağa çıkıp ölürken onları kışkırtan Bengi Yıldız, Bodrum’da gizlice karısını aldatıyor ve alem yapıyor. Bu PKK veya BDP mi Kürtlerin haklarını savunacak?

Dinle İslam’la alakası olmayan PKK ve onun siyasi uzantısı BDP, Müslüman Kürtleri aldatmak için siyasi şova dönüştürerek abdestsiz namaz tiyatrosu yapıyorlar. Kışkırtılan, kandırılan Kürt çocukları Kandil’de savaş uçaklarının bombardımanı altında ölürken, İmam rolündeki densiz provokatör, tıpkı Bengi Yıldız gibi Ramazan ayında kaçak sevgilisiyle deniz keyfi yaparken kameralara yakalanıyor. Bu PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

İnsaniyet ve İslamiyet düşmanı, Türkiye düşmanı İsrail savunma Bakanı Liberman, Türkiye’ye karşı PKK ile işbirliği yaptıklarını açıklıyor. Bunu Kürtler ne kadar kabullenebilir? Terörist devlet İsrail’le ve Türkiye’deki yasakçı derin statüko ile paslaşan PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Kürtlere dinini öğreten imamı öldüren, çocuklara okuma yazma öğreten öğretmeni taciz eden dağa kaçıran, bölgeye hizmet getiren müteahhitleri sindirmeye çalışan, iş makinalarını yakan, Kürtleri maddi-manevi sömüren, Kürtlerin manevi değerleriyle alay eden PKK mı Kürtlerin haklarını savunacak?

Türkiye’de red, inkar, istismar anlayışını temel alan yasakçı devlet düzeni devam ederken, buna karşı çıkan veya hak arayan bir direnişin mantıklı bir anlamı olabilirdi. Bu yasakçı devlet düzeni artık değişti. Devlet kendisi özgürlükçü, sivil ve demokratik bir sistemi bina etmek için çalışıyor. Eğer PKK gerçekten Kürtlerin engellenen haklarının tanınması için mücadele ediyor olsaydı devletteki böyle bir değişime en başta kendisinin destek olması gerekirdi. Ama PKK şimdi tam aksine bu hakların tanınmasını engelleyecek veya geciktirecek işler yapıyor.

PKK, Kürtlerin hakları için terör yapmıyor. Şurası artık son derece net ve açık. PKK, 1970’li yıllarda bağımsız Kürt hareketlerinin önünü kesmek ve onları tasfiye etmek için Türkiye’nin içindeki “Derin Yapı” tarafından bizzat kurulmuş güdümlü bir örgüttür. Bu yönüyle amacına ulaşmış diğer bağımsız Kürt hareketleri PKK vasıtasıyla tasfiye edilmiş ve Kürtler de sindirilmiştir. Şu anda ise parçalara bölünmüş, tek elden yönetilemeyen bir PKK ile karşı karşıyayız.

PKK’nın bazı grupları, Türkiye’nin sivilleşmesini, demokratikleşmesini engellemek için ABD-NATO ve İsrail’in derin odaklarınca Türkiye’ye karşı kullanılmaktadır. Kürtlerin büyük çoğunluğu ise bu derin çarkların arasında acı çekmekte olup, tüm Türkiye de bu çarkların mağduru durumundadır.

29.09.2011

Alper TAN

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.