YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PKK Ergenekon'un silahlı gücü
01 Aralık 2009 12:42

Ağustos ayından  bu yana adına “Demokratik açılım” denilen gelişmeleri konuşuyoruz. Bu açılımlar temelde suni korkularla toplumu yöneten derin mekanizmaların etkisinin ortadan kaldırılmasını gerektiriyor. Bu mekanizmalar deşifre edilerek etkisiz hale getirilirlerse açılımlar da daha rahat ilerleyebilir.

Açılımlar hedefe doğru ilerledikçe korku üreten ve korkudan beslenenler telaşlanıyorlar. Dağdan inen PKK’lıların Habur’da karşılanmaları inişlerin devamını sekteye uğratmıştı. Süreç durmadı ama yavaşladı. Karşılama krizine yol açan 34 PKK’lıdan sonra da dağdan inenler oldu. Ama toplu inişlerin Kurban Bayramı ertesinde olması bekleniyor. Aralık ve Ocak aylarında yoğun şekilde toplu inişler olabilir.

Örgütün siyasi ve mali destekleri iyice zayıfladı. Dağda kalmalarını gerektirecek mantıklı ve gerçekçi psikolojik ortam da yetersiz. Örgütün tepesindeki Murat Karayılan ve diğer üst düzey yöneticiler de bunu inkar etmiyorlar. Dolayısıyla 2-3 ay içinde PKK’nın büyük kısmının tasfiye olması kaçınılmaz görünüyor.

Şer koalisyonu:

Fakat daimi olarak gerilimden beslenen kesimler terörün bitecek olmasından çok rahatsızlar. PKK’nın küçük bir kısmı, DTP’nin şiddet taraftarı kesimleri ile sözde “terörle mücadele” endüstrisinden nemalananlar çözüme karşılar. Bu farklı kesimler bir nevi koalisyon gibi hareket ediyorlar ve sürekli paslaşıyorlar.  

DTP ve PKK’nın bir kolu toplumu tahrik etmeye dönük çaba içinde. PKK ve DTP’nin çözüm istemeyen kolu pas veriyor Ergenekon camiası da bu pası gole çevirmeye çalışıyor. Maksat demokratik açılımı sonuçsuz bırakmak. Kontrollu bir gerilim çıkarmak istiyorlar. Kurban Bayramı süresince devam eden olaylar tahrik amaçlı girişimlerdi. Bayram öncesi İzmir’de olduğu gibi toplumu ve milliyetçi kesimleri kışkırtmak ve çatışma ortamı mevdana getirerek açılımı sabote etmek istiyorlar. Böylece önümüzdeki haftalarda dağdan inecek örgüt elemanlarını inmekten vazgeçirmek, olacak inişlere karşı toplumda tepki ve infial oluşturmak, terörün devamını temin etmek istiyorlar.

PKK Ergenekon’un silahlı gücü:

Ülkedeki sağduyulu insanların bu oyuna alet olmamaları gerekir. Bayram süresince yapılan eylemler, benzer olayların devam etmesi, bu eylemlere karşı tahrik edici yaklaşımlar ve açılımı sonuçsuz bırakamaya dönük her hareket, unutmayalım ki sadece şiddet taraftarı PKK’nın, komplo planları hazırlayan odakların, yıllarca korkudan ve şiddetten beslenen halk düşmanlarının işine yarayacaktır.

Sağduyulu ve aklıselim hareket etmek gerekiyor. Öfke ve şiddete kapılmak ülkeye fayda getirmez. Bu öfke ve şiddet ortamını kimin istediğini, niçin istediğini ve bundan ne umduğunu iyi düşünmeliyiz. Unutmayalım ki PKK terör örgütü Ergenekon yapısının silahlı gücünü oluşturuyor. PKK’nın tasfiye edilmesi demek Ergenekon’un silahlı gücünün dağılması anlamına geliyor. O sebeple kaçınılmaz olarak Ergenekon, PKK’nın dağılmaması için her türlü mücadeleyi verecektir. PKK’nın yıkılması Ergenekon’un belinin kırılması anlamına geliyor. Yani ülke ve toplum olarak çetin ve kritik bir sürece giriyoruz.  

Abdullah Öcalan Ergenekon davasına dahil edilmeli:

Bu süreçte yapılması gereken en önemli konulardan biri de Ergenekon PKK bağlantısının tüm çıplaklığı ile ortaya konulmasıdır. Bu bağlantının açığa çıkması için Abdullah Öcalan’ın Ergenekon davasına dahil olmasında fayda var. Öcalan konuşursa birçok gerçeği daha iyi anlarız.

Öfkemize ve sinirlerimize hakim olmamız gereken bir dönemdeyiz. Çünkü öfkeyle kalkan zararla oturabilir.

Alper TAN
01.12.2009

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Hikaye
 // CAN
Sen hikayeci olsan daha çok basarili olursun......
21 Ocak 2010 12:28
reddiye
 // türker'e
kardeşim sen herhalde 03.12.2009 yılında doğdun. onun için memleketteki olup biten hadiselerden bihabersin. bu ülke ergenekoncular yüzünden bir sürü darbe muhtıra gördü. bir darbe bu ülkeyi 20 yıl geriye götürmeye yetti. öyle bir ülkedeyiz ki gnl.krmy.başkanı ve gnl.krmy. içindeki cuntacılar memleketi babasının tekkesi gibi yıllarca kullandı. senin cuntacılar yüzünden memleketin tenolojiyle uğraşacak zaman bulabiliyormu. asker pkk yı bitirdide milleti fişlemek k...
07 Aralık 2009 12:04
reddiye
 // türker'e
kardeşim sen herhalde 03.12.2009 yılında doğdun. onun için memleketteki olup biten hadiselerden bihabersin. bu ülke ergenekoncular yüzünden bir sürü darbe muhtıra gördü. bir darbe bu ülkeyi 20 yıl geriye götürmeye yetti. öyle bir ülkedeyiz ki gnl.krmy.başkanı ve gnl.krmy. içindeki cuntacılar memleketi babasının tekkesi gibi yıllarca kullandı. senin cuntacılar yüzünden memleketin tenolojiyle uğraşacak zaman bulabiliyormu. asker pkk yı bitirdide milleti fişlemek k...
07 Aralık 2009 12:04