YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PKK Dağılıyor
25 Şubat 2008 16:02
Türkiye’nin yaklaşık çeyrek asırdır başını ağrıtan, binlerce, on binlerce vatandaşının canına kanına ve hayatının kararmasına yol açan kanlı örgüt PKK artık yolun sonunda.

Türkiye şimdiye kadar PKK terörünü hep silahla çözmeye çalıştı. Alternatif çözümler konusunda gerekli adımları yeterince atmadı veya atamadı. O nedenle uzayan süreç ülkenin insan kaynakları başta olmak üzere ekonomik kaynaklarının heba olması ve ülkenin gelişmesinin zayıflamasıyla sonuçlandı. Ülkedeki içi istikrarsızlıklar, siyasi çalkantılar. Siyaset-asker kavgaları, ekonomik çöküntüler ve krizler hep birbirlerinden beslendi.

Nihayet ülkeyi yönetenler terör örgütünün kökünün kurutulması hususunda görüş birliği ve işbirliği içinde hareket etmeye başladılar. Cumhurbaşkanı, hükümet, istihbarat ve silahlı kuvvetler, mutabakat ve koordinasyon içinde hareket edince ABD, AB, Irak yönetimi ve Barzani yönetimi de destek olmak, en azından engel olmamak konusunda hizaya geldiler.

Türkiye’nin kararlılığı, ABD’nin verdiği bazı istihbarat bilgileri ve Irak hükümeti ile Barzani idaresinin destekleri ve işbirliği neticesinde örgüt, dağılma sürecine girdi. PKK’nın önde gelen siyasi ve askeri yöneticileri artık Türkiye’nin elinde. Kandil kuşatılarak terör örgütünün militanları aşağı indiriliyor. Terör örgütünün siyasi, insani ve ekonomik bağlantıları hızla kesiliyor ve yalnızlaştırılıyor.

Türkiye’nin stratejisi:
Bu süreçte Türkiye son derece akıllıca ve zekice bir yol takip ediyor. ABD ve Irak yönetimi ile yapılan işbirliği doğrultusunda Mesut Barzani’nin de desteği alınarak Kuzey Irakta dağlardan indirilen ve indirilecek olan militanlardan Türkiye’de öldürme olayı ve önemli suçlara bulaşmamış olanlar Irak ordusuna alınacaklar. Bunlar Irak’ın iç kesimleri ve güneyindeki çeşitli askeri birliklere dağıtılacaklar. Irak’ın kuzeyinde tutulmayacaklar. Orduya alınan bu kişilerin kimlikleri ve görev yerleri ise liste halinde Türk istihbaratına teslim edilecek. Böylece Türkiye bu kişileri sürekli olarak takip edebilecek. Örgüt içinde, adam öldürme gibi ağır suçlara bulaşmış olanlar ise Irak tarafından Türkiye’ye teslim edilerek yargılanacaklar. Çocukları dağda olan ailelerin, dağdan indirme konusunda destek olmaları için de ayrı bir çaba gösteriliyor. Böylece o ailelerin de devletin sıcak yaklaşımını görmesi sağlanarak kazanılması hedefleniyor.

Bu arada, Türkiye içinde yapılan ve yapılacak operasyonlarla içerdeki teröristlerin de yakalanması veya Irak’a çıkarılmasının planlandığı anlaşılıyor. Böylece Türkiye sınırları içinde bulunan militanların da Irak’takiler gibi Irak ordusuna katılmaları sağlanmış olacak. Direnenler ise ya çatışmalarda etkisiz hale getirilerek veya yakalanarak devre dışı bırakılmış olacaklar.

Diğer taraftan terörün temelini oluşturan Kürt meselesinin köklü çözümü ve bataklığın kurutulması için de çeşitli, sosyal ve ekonomik projeler hazırlanıyor. Hazırlanan bu projeler sadece Türkiye’nin içini değil Irak’ın kuzeyini de içine alıyor. Türkiye yıllardır sorun yaşayan hem Güneydoğu’lu vatandaşlarımızı rehabilite etmek, hem de Kuzey Irak’ta bulunan Kürtleri her yönden kazanmak için çaba harcıyor.

Bütün bu olanlar ve olacaklardan sonra PKK terör örgütünün etkinliğini sürdürmesi mümkün görünmüyor. Örgütün kısa sürede dağılması kaçınılmaz bir netice.

Netice olarak şunları söyleyebiliriz. Türkiye, tarihinden gelen erdemlerle kanlı bir örgütü bile insani yöntemlerle devre dışı bırakmak için çaba harcıyor. Bu çabalar sonuç da veriyor. Ülkemizde kardeş kanı dökerek taşeronluk yapmaya çalışan hain güruhun, bu ülke vatandaşları tarafından itibar görmediği ve görmeyeceği anlaşılıyor. ABD başta olmak üzere AB ve bazı ülkelerin yeni Türkiye’yi daha iyi tanıması konusunda iyi bir sınav veriliyor. Iraklı Kürtler ise ABD’nin kendilerini kullanıp kullanıp kaçıncı defa daha sattığını bir kez daha hesap etmeye başlıyorlar. Umarız bir daha tecrübe etmeyi denemezler.

Komşularımız, Türkiye’nin düşmanlığını değil de dostluğunu kazanmak için çabalarlarsa kendileri açısından daha doğru bir iş yapmış olacaklar.
Hadi hayırlısı..

Alper TAN
03.12.2007
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.