YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PKK bitiş yolunda
06 Nisan 2009 14:54


Türkiye’nin gündemi 29 Martta yapılacak mahalli idareler seçimine odaklanmış durumda. Adaylar, “seninki benden kara” yaklaşımı ile birbirlerini suçlayarak 29 Mart’a hazırlanırlarken ülkenin gerçek gündemlerine dair çok önemli adımlar atılıyor. Ergenekon davası tüm sıcaklığı ile devam ediyor. Önümüzdeki günlerde büyük bir dalga daha olabilir. Bu sarsıcı gelişmelere hazır olalım. Diğer taraftan yine Ergenekon’la doğrudan bağlantılı çok önemli bir gelişme daha yaşanıyor. Türkiye, PKK’ya son darbeyi indirerek örgütü tasfiye etmek için nihai hazırlığını yapıyor. PKK’nın dağıtılması ile Ergenekon’un en kanlı maşası da kırılmış ve Ergenekon felç edilmiş olacak. Türkiye’nin yaklaşık çeyrek asırdır başını ağrıtan, binlerce, on binlerce vatandaşının canına, kanına ve hayatının kararmasına yol açan kanlı örgüt PKK artık yolun sonunda.Türkiye şimdiye kadar PKK terörünü hep silahla çözmeye çalıştı. Alternatif çözümler konusunda gerekli adımları yeterince atmadı veya atamadı. O nedenle uzayan süreç, ülkenin insan kaynakları başta olmak üzere ekonomik kaynaklarının heba olması ve ülkenin gelişmesinin yavaşlamasıyla sonuçlandı. Ülkedeki iç istikrarsızlıklar, siyasi çalkantılar, siyaset-asker kavgaları, ekonomik çöküntüler ve krizler, hep birbirinden beslendi.Devlette uzlaşma:
Son bir-iki yıldan bu yana ülkeyi yönetenler terör örgütünün kökünün kurutulması hususunda görüş birliği ve işbirliği içinde hareket etmeye başladılar. Cumhurbaşkanı, hükümet, istihbarat ve silahlı kuvvetler, mutabakat ve koordinasyon içinde hareket edince ABD, AB, Irak ve Barzani yönetimi de destek olmak, en azından engel olmamak konusunda hizaya geldiler.Türkiye’nin kararlılığı, Irak hükümeti ile Barzani idaresinin destekleri ve işbirliği neticesinde 2007 yılının sonbaharından itibaren örgüt, iyice sıkıştı ve yalnızlaştı. PKK’nın önde gelen siyasi ve askeri yöneticileri artık Türkiye’nin hazırladığı kapana girmiş durumda. 2007 yılı sonbaharından itibaren Kandil etrafında oluşturulan çember kademe kademe daraltılarak örgüt kuşatılmış oldu. Yaklaşık bir buçuk-iki yıldan bu yana terör örgütünün militanları aşağı indiriliyor. PKK’nın siyasi, insani ve ekonomik bağlantıları hızla kesiliyor, hayat damarları kurutuluyor.1700 PKK’lı silah bıraktı:
Bu süreçte Türkiye son derece akıllıca bir yol takip ediyor. ABD’nin ikna edilmesi ve Irak yönetimi ile yapılan işbirliği doğrultusunda Mesut Barzani’nin de desteği alınarak şu ana kadar önemli mesafe katedildi.Yukarda izah etmeye çalıştığımız çabalar doğrultusunda son bir buçuk yıl içinde 1700 civarında örgüt mensubunun silah bırakması sağlandı.Kuzey Irak’ta dağlardan indirilen militanların, Türkiye’de terör olaylarına bulaşmamış olanlarından bazıları Irak’ta sivil hayata döndüler. Diğerleri de Barzani yönetiminin Peşmerge teşkilatına ve Irak ordusuna alındılar. Irak ordusuna alınanlar, genelde ülkenin orta ve güneyindeki çeşitli askeri birliklere dağıtıldılar. Dağdan indirilerek Peşmerge’ye ve Irak ordusuna alınan bu kişilerin kimlikleri ve görev yerleri liste halinde Türk istihbaratına teslim edildi. Böylece Türkiye, bu kişileri sürekli olarak takip edebiliyor.Silah bırakarak bir kısmı sivil hayata diğerleri de Peşmerge ve Irak ordusuna katılan 1700’e yakın PKK militanının 200’e yakını ne yazık ki bir süre sonra tekrar dağlara ve PKK’ya döndü.PKK üçe bölündü:
PKK’nın Kuzey Irak’taki silahlı gücünün 1600-2000 arasında olduğu belirtiliyor. Türkiye tarafında da 900 ile 1000 arasında silahlı PKK teröristinin olduğu biliniyor. Örgütün üst yöneticilerinden beşi mücadeleyi terk ederek silah bıraktı. Türkiye’nin iyice sıkıştırması neticesinde PKK, kendi içinde ihtilafa düşmüş ve şu anda üçe bölünmüş durumda.Cemil Bayık grubu:
Üçe bölünen PKK’nın şu an en güçlü grubu Cemil Bayık kontrolunda olanlardan oluşuyor.Duran Kalkan grubu:
Örgütün ikinci güçlü grubu, Duran Kalkan’ın kontrolunda bulunuyor.Fehman Hüseyin grubu:
PKK’nın en zayıf halkası Suriye kökenli Fehman Hüseyin’in emrinde bulunuyor.PKK’nın ateş gücünün büyük bölümü önümüzdeki Haziran Temmuz aylarına kadar etkisiz hale getirilecek. Geri kalan ve çok sayıda suça bulaştığı bilinen, o sebeple de silah bırakmak istemeyerek direnmeyi tercih edecek kısmı ise Türkiye ve Barzani yönetiminin ortak askeri operasyonları ile çökertilecek.Türkiye ve Barzani yönetiminin ortak stratejisinin detayları bir sonraki yazıda..02.03.2009PKK BİTİŞ YOLUNDA ANALİZ 1Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.