YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?
29 Mayıs 2014 18:51

17 Aralık darbe planının deşifre olmasından bu yana dökülüp saçılan belgeler, bilgiler, soruşturmalar, medyada çıkan haberler ve itiraflar birbirine karıştı. Öyle skandallar ortaya çıkıyor ki duyanlar inanmakta zorlanıyorlar. Bazıları yakıştıramıyor, bazıları inanmak istemiyor. Olayların abartıldığını düşünenler bile var.

Yayınlanan haberler ve başlatılan soruşturmalardan sızan bilgilere bakılacak olursa yüzbinlerce insan dinlemiş, izlenmiş, eposta trafikleri takip edilmiş. Binlerce insanla ilgili gizli dosyalar hazırlanmış. Başbakan dahil çok sayıda isimle ilgili gizli iddianameler hazırlanmış. Hatta başbakan Erdoğan’la ilgili ele geçirilen gizli iddianameye bakılacak olursa sanki darbe yapılıp bitmiş, başbakan görevden alınmış ve ondan “Dönemin başbakanı” veya “Devrik başbakan” olarak söz ediliyor.

Bir sürü örgüt ihdas edilmiş veya var olan örgütlere üyelikler izafe edilmiş ve o çerçevede dinleme ve takip yapılmış. Sadece bir kesim ya da sadece hükümet veya Ak Parti çevreleri dinlenmemiş. Hükümet karşıtı kesimler, hatta daha da ötesi, dinlemeleri yapan paralel yapının mensupları yahut ortakları da dinlenilmiş.

Bu durum kafaları karıştırabilir. “Bunlar kendi adamlarını veya kendi ortaklarını da mı dinlediler. Olur mu bu?” şeklinde itirazlar gelebilir. Kesinlikle olur. Neden? Çünkü bu yapı kendini devlet gibi görmeye başlamıştı. CIA’ya MOSSAD’a verdikleri bilgileri“İstihbarat mübadelesi” olarak izah ediyorlardı. Devletler işi şansa bırakmazlar. Kendi adamlarını da takip ederler.

Bunlar da öyle yapmışlar. Kendi adamlarının da belirlenen stratejiye, senaryoya uygun hareket edip etmediklerini de takip etmişler. Çünkü paralel yapıyı kullanan üst akıl öyle istiyor.

Peki paralel yapıyı kullanan üst akıl kim veya neresi?

Konuya birazcık geriden başlamak gerekirse.. İsrail devletinin kuruluşunun onucu yılında yani 1958’de Washington’un da desteğini alan bir heyet, Tel Aviv’den Ankara’ya Başvekil Adnan Menderes’e geliyor. ABD ve İsrail, Adnan Menderes’i Tel Aviv’le 50 yıl sürecek bir“Stratejik işbirliği anlaşması” yapmak için iknaya çalışıyorlar. Önceden hazırlanmış bir taslak da sunuluyor Menderes’e.. Ancak Adnan Menderes bu anlaşmaya imza atmayacağını söylüyor ve ikna edilemiyor. Ne var ki Tel Aviv, Ankara’da işi alttan belli bir noktaya getirmiş vaziyette.. Aslında ABD, İsrail ile Türkiye arasında o zaman iyi olan ilişkileri daha ileri götürüp iki ülkeyi stratejik müttefik haline getirip hem Sovyetlere karşı hem de İslam ülkelerine karşı kullanmak istiyor.

Adnan Menderes, böyle kontrol altında hareket etmeye itiraz ettiği ve daha da ileri gidip Sovyetlerle ilişki kurmaya çalıştığı için çarklar onun aleyhinde dönmeye başlıyor. 1959’da Londra yakınlarında uçağının düşürülmesi sonucu ölmesi beklenirken kurtuluyor. Ve nihayet malum darbeden başka seçenek kalmıyor. 27 Mayıs 1960’ta Menderes’i indiren darbeciler, Menderes’in 1958’de reddettiği İsrail ile 50 yıllık stratejik işbirliği anlaşmasını 1961yılında yürürlüğe koyuyorlar. Ancak bu anlaşmanın başlama tarihi 1958 yılı esas alınarak başlatılıyor.

İsrail ile Türkiye arasında 50 yıl devam eden anlaşma 2008 yılında sona erdi. Türkiye bu anlaşmanın devam etmesini istemedi.

O nedenlerle Türkiye-İsrail ilişkileri 2009 yılında “One minute” noktasına geldi. 2010’da Mavi Marmara gemisinin vurulmasına kadar ulaştı. İsrail savaş uçaklarının Türkiye hava sahasında uygulama veya tatbikat yapması yasaklandı.

Meşhur paralel yapının Ak Parti ve hükümetiyle ilişkilerinin ne zamandan itibaren bozulmaya başladığına dikkat edilecek olursa yukarda geçen tarihlere paralellikler hemen fark edilecektir.

2007, 2008’e kadar Türkiye’deki Ergenekon yapılanmaları üzerinden operasyon yapmakta olan İsrail ve ABD, Yeni Türkiye’nin Ergenekon yapılanmalarını 2007’den itibaren temizlemeye başlamasıyla yedek gücünü devreye sokmaya başladı ve Ergenekon’dan doğan boşluklara paralel yapının operasyonel adamları yerleştirildi. Bu süreçte hükümetin ise tehlikeyi fark etmediği gibi farkına varmadan yeni paralel yapının işini kolaylaştıracak fırsatlar sağladığı anlaşılıyor.

Çok şükür ki bu defa 50 yıl sürmedi. 17 Aralık darbe girişimi ile bütün gerçekler ortaya çıktı. Paralel yapının ve 30-40 yıldır saklanabilmiş gizli ilişkileri deşifre oldu. Artık milletin gözü açıldı.

Kuşkulu Soma faciasından yeni bir “Gezi” çıkaramamış olanlar şimdi “Gezi provokasyonlarının” yıldönümünde yeni bir kalkışmaya hazırlanıyorlar. Onun için Cem Evi’nin bahçesinde bir Alevi vatandaşımız muhtemelen bir paralel polis kurşunu ile hayatını kaybetti. O polislerin DHKP-C örgütü ile de paslaşmaları olabilir. Böyle olup olmadığını göreceğiz.

Ancak şükredelim ki şu an eski Türkiye yok. Bütün bu kirli ilişkileri kısa sürede deşifre edebilecek Yeni bir Ankara var.

Alper TAN

29.05.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

ONLAR ŞEHİT OLDULAR AMA İNSANLIK ENKAZ ALTINDA

ESAD COŞAN 24 SENE ÖNCE NE DEMİŞTİ?

NE OLDU VE NE OLACAK?

ADANMIŞ RUHLAR MI ALDANMIŞ RUHLAR MI?

DERVİŞ HIRKASINA BÜRÜNEN AVCI

ABİLERE ABLALARA 1 NİSAN ŞAKASI

ASLINDA NEYİ SEÇİYORUZ?

MENDERES, ÖZAL, ERDOĞAN VE 17 ARALIK

SATIR ARASINA DEĞİL BÜYÜK RESİME BAKALIM

ALLAH’I DİNLEMEDİLER İNSANLARI DİNLEDİLER

DOSTLAR DÜŞMAN, DÜŞMANLAR DOST OLUNCA..

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
19:06
 // VATİKAN VE İSRAİL
Kimin için olacak...? Vatikan ve İsrail için... ''Hizmet Hareketi'' kime hizmet ediyor, ayan beyan ortada. Beyni azıcık kuş kadar da olanlar, bu gerçeği görüyor. Beynini kiraya verenler, bunu görseler de, kör rolü oynar. Oynasınlar bakalım... Cehennemin en dibinde kesilmiş ve münafıklar için VIP olarak hazırlanmış, ateşten çukurlar onları bekliyor. 19 ları bol olsun....
29 Mayıs 2014 19:06