YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
"Ortadoğu dağılıyor"
28 Kasım 2013 17:19

Financial Times gazetesi, Türkiye ve çevresindeki son gelişmeleri değerlendirdiği "Ortadoğu dağılıyor"başlıklı analizde, bölgedeki gelişmelerin yüzyıl önce çizilen sınırları tehdit ettiği yorumunu yapıyor. Gazete, Osmanlı’nın dağılmasından sonra bölgenin İngiltere ve Fransa arasında nasıl paylaşıldığını gösteren bir haritaya da yer verdi.

David Gardner’ın makalesinde, “Şu an durumun sanki birdenbire yüzyıl geriye, Birinci Dünya savaşı ile Arap bölgelerinin Osmanlı’dan ayrılması öncesine benzediği” ifade ediliyor. David Gardner o zamanlar bölgenin İngiltere ve Fransa'nın entrikalarıyla bölündüğünü hatırlatıyor.

Bölgede El Kaide’nin faaliyetleri Batı açısından bir “kabus” olarak gösterilirken, bu coğrafyada yaşayan 25 milyon  Kürt’ün "Büyük Kürdistan" kuracağı korkutması da yapılıyor.

David Gardner’ın analizinde en dikkat çekici nokta ise bölgedeki Kürtlere dair tespitler.. Financial Times yazarı, bir yıldır devam eden 'Çözüm Süreci'ne dair tespitlerinde şunları söylüyor. “Ankara, Türkiye'nin güneydoğusunda 30 yıldır süren ‘Kürt isyanına’ son verme girişimlerinin bir sonucu olarak çoğu Sünni olan Suriyeli ve Iraklı Kürtleri kendi ekonomik ve Kültürel "Türkosfere" çekmeye çalışıyor.”

Financial Times yazarı David Gardner’a göre, “Bu durum, Osmanlı'nın yönetim sistemi olan ve Osmanlı’ya sadık kalması, istikrar ve vergi karşılığında etnik ve dini uyum çerçevesinde bir dereceye kadar özerklik tanıyan 'Milletler'e bir dönüşü” ifade ediyor.

Şu garipliklere bakın ki ülkemizdeki Türk milliyetçileri, Mesut Barzani’nin Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan’la buluşmasını “memleketin bölünmesi,” “Türklüğün elden gitmesi” olarak gösterip Birinci Dünya Savaşı sonrası işgalci devletlerin cetvelle çizdiği sömürge sınırlarını savunurlarken, gelişmeleri dışarıdan gözlemleyenler olayları daha geniş ve kapsamlı görebiliyorlar. Ankara’nın kendine ait yeni bir siyasi ve coğrafi atmosfer oluşturduğunu açık açık yazmaya başladılar. Yani bizim milliyetçilerin bölünme olarak gördüklerini Batılılar “TÜRKOSFER” olarak görüyorlar. Sizce bir gariplik varsa bizim milliyetçilerde mi yoksa Batılı gözlemcilerde mi?

Zaten Batı’nın İran’la yakınlaşma ve arayı düzeltme çabasının temelinde bu gelişmeler var. Çözüm sürecini boşa çıkarmak için içerden ve dışarıdan gelen provokasyonların altında bu maksat yatıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Washington temaslarında da bu konuların konuşulacağını düşünüyoruz.

Batı ve onların içerdeki oyuncuları, Ankara’nın İslam coğrafyası ile ilgilenmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapacaklar. Bu kesimler Ankara’nın Müslümanlarla ilgilenmesini, “Batı'dan uzaklaşma” ve“Büyük tehlike” olarak görüyorlar. Evet böyle bir gelişme büyük bir tehlike değildir. Ancak bu tehlike Türkiye ve Müslümanlar açısından bir tehlike değil. Olsa olsa Haçlı zihniyetindeki Batı için bir tehlike olabilir.

Hristiyan Batı'nın tehlike dediği her şeyi tehlike olarak görmek ve göstermek ne menem bir cehalettir. Kendi siyasetimizi ve milli dış politikamızı Batı'nın hassasiyetleri ile zemmetmek ne büyük bir gaflettir.

Ortadoğu halkları bir asır öncesi siyasi ve kültürel kimliğine kendi öz değerlerine dönerlerken bunu “ABD ve İsrail’den uzaklaşma” refleksi ile açıklayıp, engellemeye çalışmak kime hizmet etmektir?

Son asrın vahim bir hatası olarak büyütülen Türk-Kürt kışkırtmaları ortadan kaldırılırken, İslam halklarıyla yeniden köprüler inşa edilirken, yasakçı düzenin tüm pislikleri bir bir temizlenirken, Anadolu insanının önünü kesen yasaklar kaldırılırken, Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en avantajlı enerji anlaşmaları yapılırken, işgalcilerin cetvelle çizdikleri sahte sınırlar değişirken bu ülkeyi seven insanlar buna karşı olabilirler mi? Sahte ve boş gündemlerle zihinleri meşgul edebilirler mi?

Financial Times yazarı David Gardner’a göre “Ortadoğu dağılıyor.” Hayır, yıllardır yazıp söylüyoruz. Aslında dağılan Ortadoğu değil. Batı'nın 20. yüzyılın başında Ortadoğu’da kurduğu sömürge düzeni dağılıyor. Burada Türkiye yalnızlaşmıyor. Batı yalnızlaşıyor, İsrail kuşatılıyor ve yalnızlaşıyor. Haçlı zihniyetinin kontrol ettiği coğrafya daralıyor, onların siyasi ve ekonomik nüfuzu küçülüyor.

Öfke gelince mantık savuşurmuş. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Öfkelerimize ve tahriklere kapılmadan, akılla, mantıkla, iz’anla, adaletle düşünmek ve davranmak durumundayız.

Hazreti Ali şöyle öğütlüyor: “Düşündürücü sözlerle ruhlarınızı dinlendirin. Zira bedenlerin yorulduğu ve zayıfladığı gibi ruhlar da yorulur. Alçakça söylenen söze karşılık vereyim deme. Çünkü o sözün sahibinde onun gibi daha nice sözler vardır. Senin sözüne yine onlarla cevap verir.”

Eğer olayları yönetemezsek olaylar bizi yönetmeye başlar. Derin bir tefekküre muhkem bir iradeye ve yüksek bir sağduyuya ihtiyaç var. Tehditle, şantajla, bel altı saldırılarla, tahrikle, provokasyonla, güç gösterisi ile iyi bir yere varılamaz. Bugüne kadar bu yöntemleri kullananların nereye vardıkları ve bu davranışların akıbetinin nasıl olduğu apaçık ortada. İbret alınmayan tarih tekerrür eder. Üstelik sizinkiler-bizimkiler ayrımı yapmaksızın. 

Bu da bizim gündemimiz..

Alper TAN

28.11.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

DERS ALMA ZAMANI

YENİ TÜRKİYE VE DİYARBAKIR

MESUT BARZANİ NİÇİN “GELECEK”

GENÇLİĞİ TEHDİT EDEN KORKUNÇ TABLO

NE DEĞİŞTİ?

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ

BİRLİĞİN GÜCÜ VE DÜŞMANIN KORKUSU

EYVAAH. “MİT TÜRKİYE’Yİ KOLLUYOR!”

İÇERİDEN VE DIŞARIDAN İNCE İNCE İNCİLER

28 ŞUBAT “ÜST YAPI” VE DEMİREL

 

Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
01:02
 // DÜNYANIN EN OSMANLI ADAMI
Aslında ramak kalmıştı. Mısır'da, Türkiye hariç, tüm dünyanın desteklediği darbe olmasaydı, bu dağılma gerçekleşecekti. İlk yarı 1-1 bitti. Çünkü, Mısır'da başarılı olanlar, Türkiye'de, gezi zihniyeti büyük bir darbe aldı. Öte taraftan, Brezilya'da da kısmen yenildiler. (Balık hafızalı değiliz artık.) Statükonun tek bir kalesi kaldı, o da Suudi Arabistan. Bu kale halkın eline geçtiği zaman, ortadoğu çorap söküğü gibi dağılacak. İşte Alper Abi'nin demek istediği bu. Ortadoğu, çeşitli ülkelerden meydana gelse de, tek merkezden yönetiliyor. Evet, bu da bizim gündemimiz....
29 Kasım 2013 01:02