YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Olaylar tarihler ve Ergenekon
02 Ağustos 2008 16:21

Bundan önceki analizde bazı olayları ve tarihleri hatırlattıktan sonra cevabını merak etmediğim sorular sormuştum. Bu yazıda sadece 1993 yılı içinde meydana gelen önemli olayları 15 yıl sonra hatırlatıp yine sorular sormak istiyorum.


*Ölümünden önce Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu, PKK’nın uyuşturucu ticaretine ve trafiğine dair önemli araştırmalar yapıyor ve yazılar yazıyordu. Uğur Mumcu, 7 Ocak 1993 tarihli yazısında yani öldürülmesinden sadece iki hafta önce, “MOSSAD ve Barzani” başlığını taşıyan yazısında şunları yazıyor:


”Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir. MOSSAD, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?”


”Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor. CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu. MOSSAD’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adlı kitapta sergileniyor. Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü‘nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış. Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.”


Olaylara ve tarihlere devam edelim:
*11 Ocak 1993: İstanbul Polisi, Lucky-S adlı Panama bandıralı bir gemide 15 ton uyuşturucu ele geçiriyor.


*24 Ocak 1993: Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu, Ankara'daki evinin önünde bulunan arabasına konan bomba ile öldürülüyor. Suikasti, saldırıdan hemen sonra o güne kadar adı pek duyulmamış “İslami Kurtuluş Örgütü”nün üstlendiği açıklanıyor. Ancak gerçekte kimin öldürdüğü, bugüne kadar bir netlik kazanmadı. Suikastte şüphelerin, “İran destekli terör örgütlerinin” üzerinde yönlendirilmesi, Mumcu’nun cenaze törenini, laiklik, cumhuriyet ve demokrasiye bağlılık mitingine dönüştürüyor. (Mumcu'yu ölüme götüren yazısı için tıklayın)


*28 Ocak 1993: Bu defa Musevi İşadamı Jak Kamhi'ye suikast düzenleniyor, Jak Kamhi, yara almadan kurtulabiliyor.


*17 Şubat 1993:  Milli kimliği ve ABD ve PKK’ya karşı tutumuyla tanınan Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis'in bindiği askeri uçak, Ankara’da düşüyor. Helikopterde bulunanlardan kurtulan olmuyor. Genelkurmay, olayın teknik bir arızadan meydana geldiğini açıklıyor. Ancak yapılan resmi açıklamalar kimseyi tatmin etmiyor.


*30 Mart 1993: Son birkaç yıl içinde hızla yayılan ve ülkede özgür ve demokratik bir yayın ortamına katkı sağlayan özel TV’ler ve radyolar, izinsiz yayın yaptıkları gerekçesiyle Hükümet tarafından kapatılıyor. Böylece sivil medya kontrol altına alınıyor.


*17 Nisan 1993: Tabuları yıkmasıyla öne çıkan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine yoğun ve önemli bir gezi düzenleyerek yurda dönen Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal sabah saatlerinde aniden rahatsızlanarak hayatını kaybediyor. Kalp yetmezliğinden dolayı vefat ettiği açıklanıyor. Ancak Özal’ın ölüm sebebiyle ilgili yapılan resmi açıklamalar da toplumun çoğuna hiç inandırıcı gelmiyor.


*25 Mayıs 1993: 150'ye yakın PKK'lı terörist, Bingöl-Elazığ karayolunu kesiyor. O günün terör ortamına rağmen PKK’nın en etkin olduğu bölgede eskortsuz, korumasız ve silahsız şekilde toplu halde dağıtıma gönderilmiş olan askerlerimiz kaçırılıyor. Burada 33 askerimiz kurşuna dizilerek şehit ediliyor. Bu olay üzerine Başbakan Vekili Erdal İnönü, Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu'ndan geçen "PKK'ya af kararnamesini" ertelediklerini açıklıyor. Böylece PKK’nın çözülmesine yol açabilecek uygulama ortadan kalkıyor.


*30 Haziran 1993: Van'da Yenigün Otel kundaklanıyor, içinde yabancıların da bulunduğu 11 kişi ölüyor, 27 kişi yaralanıyor. Bir süre sonra bir kişi olayı üstleniyor, sayfa kapatılıyor.


*2 Temmuz 1993: Pir Sultan Abdal şenlikleri çerçevesinde Sivas’a gelen ve içlerinde Alevi camianın önde gelenlerinin de yer aldığı kişiler Madımak Otel’de iken otelin ateşe verilmesi sonucu 37 kişi yanarak can veriyor. Alevi-Sünni çatışması için fitil ateşleniyor.


*5 Temmuz 1993: Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü basıldı. Baskında suçsuz günahsız 33 masum insanımız katledildi. Sivas’ın hemen ardından farklı açıdan yeni bir oyun oynanıyordu.


*12 Temmuz 1993: 1996 Kasımından itibaren Susurluk ve benzeri olaylar dolayısıyla adı gündemden düşmeyecek olan biri, yukarıda sıraladığımız zincirleme gelişmelerin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne getiriliyor. Getirilen kişi Mehmet Ağar.


*29 Temmuz 1993: Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Muhittin Fisunoğlu, 30 Ağustos beklenmeden görevinden alınıyor. 1. Ordu Komutanı Org. İsmail Hakkı Karadayı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getiriliyor. İsmail Hakkı Karadayı, daha sonra 28 Şubat 1997 müdahalesinin Genelkurmay Başkanı olarak görev yapacaktır.


Bu zincirin anlamı ne?
Yukarıdan aşağıya sıraladığımız bu olayların aynı yıl içinde yaşandığını zannediyorum unutmuşuzdur. 1993 yılı içinde yaşanmış olan bazı olayları ve tarihleri özetlemeye çalıştım. Bilmem bu gelişmeler, size bir şeyler anlatıyor mu? Bütün bu arka arkaya gelen hadiseler zinciri, tuhaf bir tesadüften mi ibaret. Yoksa başka bir şey mi var? Mesela, devleti ve toplumu belli bir yöne doğru yönlendirmek için, 1993 yılı boyunca son derece sistematik ve kurgulu bir operasyon yürütülmüş olabilir mi?


Bu soruyu neden mi soruyorum?


*Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün evinde bulunan bir belge, gazeteci Uğur Mumcu cinayetine ilişkin şok detaylar içeriyor.


“02 Şubat 1993 tarihli ve 01.789.0879/435 sayılı Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Sönmez Köksal imzalı 'ÇOK GİZLİ' ibaresi ile Başbakanlığa hitaben yazılmış, Uğur Mumcu konulu resmi belgede; ABD'nin Ortadoğu'yu kontrol altına alıp Türkiye'nin dine dayalı bir yönetim altına girmesini önlemek amacıyla, CİA denetiminde, İsrail Kabine görevlisi HAİM BAR-LEV kontrolünde, İsrail 'OADNA' birliklerinde eğitim gören altı kişilik özel timin 'Hayre' deniz üssünden botla Türkiye'ye giriş yaptıkları, bahse konu timin hedefinin Gazeteci Uğur Mumcu olduğu” anlatılıyor. Bu belgeden, Uğur Mumcu’yu Amerikan ve İsrail gizli servislerinin ortak bir operasyonla öldürdükleri, bunu MİT’in ve Başbakanlığın bildiği anlaşılıyor. Ama buna rağmen katilin İslami kesimde aranmaya devam edildiği ve gerçeklerin örtüldüğü sonucu çıkıyor.


*Son bir yıldır devam eden soruşturmalara göre Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’i Ergenekon Teşkilatı’nın ortadan kaldırtmış olduğuna dair ciddi iddialar var.


*Ergenekon iddianamesinde terör örgütü PKK'nın kurucuları arasında olduğu ileri sürülen Doğu Perinçek'in, Bingöl'de 33 askerin şehit edildiği eylemin azmettiricisi olduğu belirtiliyor. İP yalanlasa da iddia korkunç. İfadeler, Adnan Akfırat'ın evinde bulunan 4 sayfalık dokümanda yer alıyor.


Yukarda sıraladığım olayları şimdi hepimiz bir kere daha baştan aşağı düşünelim.


Sivas’ta, 37 kişinin yakılarak öldürüldüğü Madımak olayının, arkasından yapılan Başbağlar katliamının, Kartal Demirağ’ın 18 Haziran 1988’de Başbakan Özal’a suikast düzenlemesinin ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 17 Nisan 1993’te ölümünün altından da Ergenekon çıkarsa kimse şaşırmasın.


Söylediklerimizi şaşkınlıkla karşılayanlar, “Bu kadar da olmaz” diyerek “bütün kirli işleri” Ergenekon’a bağlamaya çalıştığımız eleştirisi yapanlar ise biraz sabretsinler. Hüküm vermek için bir süre daha beklesinler. Çünkü şimdi düşünme, soru sorma ve araştırma zamanı. Hükmü mahkemeler verecek.


Türkiye arındıkça, gerçekler daha fazla anlaşılacak. Gerçeklerden kimse korkmasın.


02.08.2008

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.