YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
O cesur adamı kaybettik
02 Nisan 2012 13:05

Ülkemiz son yıllarda çok önemli kritik gelişmeler yaşıyor. Demokratikleşme, sivilleşme ve millileşme konularında bir dönüşüm süreci içindeyiz. Ülkemizin kılcal damarlarına kadar kök salmış gayri milli, yasakçı statükonun tasfiyesi ve yerine yerli, milli, sivil, demokratik, özgürlükçü bir sistemin inşası için gayret sarf ediliyor.
 
Zaten her saniyesi ayrı bir imtihan olan hayatta, böyle dönemlerde insanlar ayrı bir sınava tabi olurlar. Mevcut düzenden yararlandığı için onu korumaya çalışanlar, zulüm ve haksızlık yapmaktan zevk alanlar, “Neme lazım” vurdumduymazlığı ile ortalıkta dolaşanlar, “Hem nalına hem mıhına” bir tavırla yumurtaları farklı sepetlerde biriktirerek risk almak istemeyenler, gerçeklere gözlerini kapatanlar, gerçekleri gördükleri halde dünyalık menfaatler uğruna yanlış tarafta tetikçilik yapanlar, “Doğru taraf”a inanmadığı halde sırf belli çıkarlar uğruna, ağzını şapırdatarak olur olmaz her konuda övgüler dizenler, tarafmış gibi görüntü veren ama en ufak bir durum değişikliğinde hemen gerçek yüzünü gösterme ciddiyetsizliği içinde olanlar.. ve bir de inandığı şeyleri ifade etme, inandıkları için mücadele etme cesaretini gösteremeyen korkaklar..
 
İşte kısacık hayatta sayısız imtihanlara tabi oluruz.
 
Diğer yanda ise hakkın ve adaletin tecellisi için hayatını ortaya koyan, bu konuda hiçbir şahsi hesap yapmayan, öyle şeyleri aklından geçirmeyen, o tür hesapları aklından geçirmeyi bile kendi adına zül sayanlar vardır. Zaten tarihi yapanlar da onlardır. İnandıkları uğruna gözünü kırpmadan her şeyini feda etmeye hazır olanlar, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” düsturunu hayatının gayesi edinenler, eliyle, diliyle ve kalben tepkisini veya desteğini göstermekten çekinmeyenler, cesur, korkusuz, mertçe ve delikanlıca davrananlar..
 
Biz şahidiz ki Yarbay Şenol Özbek ülkemizde her geçen gün sayıları azalmakta olan o cesur, korkusuz, harbi adamlardandı.. Adam gibi adamdı. Öyle yaşadı, mesleğini öyle yaptı. Emekli olduktan sonra da eski bir asker olarak bu ülkenin özgürleşmesi, sivilleşmesi ve millileşmesi için neler yapılması gerektiğini yüksek sesle haykırırcasına anlattı durdu. Onun konumunda olanların birçoğu hayatı boyunca dünyalık biriktirmeye çalışırken, Şenol Özbek, eşine ve çocuklarına sadece örnek alınacak onurlu bir hayat, karısına saygın bir eş, çocuklarına gurur duyacakları bir baba, milletine de hayırlı bir fert olmak için uğraştı.
 
Kanal A’da bir buçuk sene, Cuma akşamları “Sivil Düşünce” programını birlikte yaptık. İşini hiçbir zaman aksatmadı. Ağır hasta olduğu tek hafta hariç hiçbir programı savsaklamadı. Her programa, günlerce süren hazırlıklardan sonra çıktı. İki saat konuşur süreyi nasıl olsa doldururuz demedi. Şenol Özbek hem bir düşünce adamı hem de aksiyon adamıydı. Hiperaktif bir kişiliği vardı. Emekli olmasına rağmen sürekli bir şeyler yapmaya çalışan, yerinde duramayan biriydi. Hissettiği heyecan, ona ayrı bir güç ve aksiyon kazandırıyordu. Sahip olduğu manevi birikim, ilim ve mensubu olmaktan gurur duyduğu medeniyet algısı, onun düşünce sistematiğinin temelini oluşturuyordu.
 
Her yönüyle örnek alınacak dört dörtlük bir adamdı. Cumartesi aniden gittiği İzmir’den bir daha dönemedi. Kendinin kullandığı aracıyla Menemen yakınlarında çarpışma sonucu hayatını kaybetti. İlk gelen bilgiler “kaza” hakkında kuşku uyandıracak hususlar içeriyor. Ama hemen şimdiden kesin bir şey söylemek de zor. Umarım savcı ve diğer ilgililer olayı tam olarak aydınlatır ve kafalardaki kuşkuları ortadan kaldırırlar.
 
Şenol Özbek çarpışarak yaşadı, çarpışarak öldü.
Cenab-ı Allah rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.
Aramızdan ayrılarak geride büyük bir boşluk bıraktı. Kısacası Türkiye’nin entelektüel dünyasında parlak bir ışık daha söndü.
 
Şenol Özbek, son mesajında dünyanın değişmeyen gerçeğini bir kere daha hatırlatarak gitti. Bir kere daha hayat denilen şeyin bir anlık olduğunu gösterdi.
 
Ailesi, dostları ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.
 
Alper TAN

02.04.2012

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Demokrat
 // Bozkurt
Şenol Bey'i Kanal A'daki Sivil Düşünce programında tanıdım çok mükekmel, demokrat, herkese açık görüşlü ve düşüncelerini muhattabına dobro dobur söyleyen bir fikir insanıydı. Allah Rahmet eylesin ailesine sabrı celil dilerim....
06 Nisan 2012 09:47
başımız sağolsun
 // hakan boyoğlu
Şenol ağabeyimize Cenab-ı Allah (cc)Hz.lerinden rahmet ailesi sevdikleri ve kanal a ailesine başsağlığı dilerim.Şenol Özbek,Muhsin Yazıcıoğlu'nu kaybettiğimiz zaman hissettiğim aynı acıyı şu anda yaşıyorum.Kaza hakkında şüpheliyim.İnşaalah araştırılır.Şenol ağabeyi çok özleyeceğiz.Dosdoğru bir insandı.Cephede en ön saflarda yer alan takip edenlere kuvvet veren,olaylara bakış açısı ile ufkumuzu genişleten ve anlamamızı sağlayan ağabeyimizden biz ra...
03 Nisan 2012 14:02
cesur adam
 // paraklitos
milli, manevi değerlere saygılı, demokrasiye inanan emekli bir türk subayı olarak özellikle sivil düşünce pogramında severek takip ettiğimiz şenol özbek i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. allah onu sevdikleriyle beraber haşreder inşallah. ahmet yesevi,seyyid ahmet arvasi,muhsin yazıcıoğlu ve daha nicelerine komşu olur inşallah. ailesine allah sabır versin....
02 Nisan 2012 14:12