YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
"Normalleşme" sadece bize mi lazım?
14 Temmuz 2016 15:56

Yeni hükümetin “Dostları arttırma, düşmanları azaltma”stratejisi ilk duyulduğunda kulağa gayet hoş geliyor. Tıpkı“Yurtta sulh ve Cihanda sulh” sözündeki gibi.. Sahi kim istemez ki dostunun çok, düşmanının az olmasını..

Ancak, “Düşmanlarımızı azaltacağız, dostlarımızı çoğaltacağız” dediğiniz vakit, ister istemez şu soruya da anlamlı bir cevap vermeniz gerekir.. Acaba “Düşmanların çoğalması dostların da azalması bizim hatalarımız ve yanlışlarımız yüzünde miydi?” Dolayısıyla biz tek taraflı olarak “dostça” davrandığımızda her şey “normalleşecek”mi?

Bu “normalleşme” söylemi ister istemez “Bugüne kadar yaptıklarımız anormal miydi?” sorgulamasına yola açıyor ve düşündürüyor..

Karşı tarafın hiç suçu, günahı, hatası yok muydu bugüne kadar yaşananlarda? Mesela ortada hiçbir şey yokken mi biz İsrail’e “One minute” demiştik? Mavi Marmara, durduk yerde turistik macera olsun diye mi Gazze’ye gitmeyi zorlamıştı?

Rus savaş uçaklarının Suriye’de ve bizim sınırlarımızın içinde ne işi olabilirdi? Türk savaş uçakları Sibirya tarafından Rusya sınırını ihlal etse bunu Putin normal karşılar ve anlayış gösterir miydi? Kremlin ve Duma, Rus askerlerinin Esad’ın askerleriyle birlikte Suriye’de Müslüman kıyımı yapıyor olmasından, bizim, Rus pilotun öldürülmesine duyduğumuz acı gibi acı duyuyor mudur? Acı duyuyorsa bunu neden izhar etmemiştir?

Darbelerden çok çekmiş bir ülke olarak, Mısır halkıyla gayet iyi ilişkilerimiz varken gereksiz yere mi darbeci Sisi’ye kafa tutmuştuk?

Katil Beşşar Esad, İran, İsrail, Rusya, ABD ve Avrupa’nın gizli-açık desteği ile, Srebrenitsa tecrübesinden 15 yıl sonra kendi halkına soykırım uygulaması, vahşice savaş açması karşısında sessiz ve tepkisiz mi kalmalıydık?

Dünyanın dört bir yanından ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya Ortadoğu’ya yeniden şekil vermeye uğraşırken Irak’ta olanlar karşısında biz sadece seyirci mi olmalıydık?

Misalleri çok arttırabiliriz.. Aklı başında “yerli” ve “milli” bir insanın buna “evet” diyeceğini zannetmiyoruz. Bütün bu saydıklarımıza “evet” diyen bir Türkiye’nin, dünyada söz sahibi, hatırı sayılır, itibarlı bir ülke olması beklenemez.

Şimdi son bir ayda olanlara lütfen bir bakalım. Biz İsrail’e normalleşmenin de ötesinde dostluk mesajları verip, onların lehine fiili adımlar atarken İsrail, Ramazan ve Bayram demeden savaş uçaklarıyla Gazze’yi bombalamaya devam ediyor. Siyonist askerler Mescid-i Aksa’yı basmayı sürdürüyor. Batı Şeria’da işgali genişletmeye devam ediyorlar.

“Normalleştiğimiz” Rusya’ya gelince.. Biz uçakla Antalya’ya gelen, dünyanın en ucuz yüz küsur Rus turisti davul zurna ile karşılarken, Rus uçakları, Ramazan ve Bayram demeden Suriye’de Türkmen Dağı’nı, Halep’i, İdlib’i bombalamaya, yüzlerce masum Müslümanı katletmeye devam ediyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Suriye ile de normal ilişkilere döneceğiz. Buna ihtiyacımız var” dediği saatlerde Esad ve Rus uçakları Halep’i bombalıyordu.. Olanlara rağmen bu konuda neden bu kadar kararlı ve ısrarlıyız?

Şimdi sormak gerekmez mi? “Bu normalleşme sadece bize mi lazım” diye.. “Dostluk” veya“düşmanlık” denilen şey sadece tek taraflı ve sadece bizim sorumluluğumuzda mıdır? İki taraflı ise muhatabımız olan devletlerin hükümetleri neden hiç geri adım atmadan bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Böyle bir dostluk nasıl yürütülebilir?

Ak Parti iktidarları ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan bugüne kadar bütün bunlara “evet” demediği için“Hayır” dediği için itibar gördü. Mevcut küresel düzene bayrak açtığı, “Dünya 5’ten büyüktür” dediği için saygın bir yer edindi. Halkımız da bu iradeye çok güçlü destek sağladı, her seçimde artan bir oranda oy vererek Ak Parti’yi ve onun liderini ödüllendirdi.

Dış politikadaki ani eksen değişikliğinin hiç tartışılmadan uygulanmaya başlanması Ak Parti tabanında derin bir düşünceye yol açtı. Şu ana kadar “vardır bir hikmeti” diye bekleyen kitleler bu sürecin devamından memnun ve tatmin olacak mı? İşler tersine dönerse ne olacak?

Anlaşılıyor ki mevcut “normalleşmeleri” yeni “normalleşmeler” takip edecek. Acaba halkımız bütün bu“normal” kelimesiyle anlatılanları gerçekten “normal” karşılıyor mu?

Dostane endişelerimi paylaşıyorum. Ak Parti’ye ve lideri Tayyip Erdoğan’a bu ülkenin ihtiyacı var. Bugüne kadar kazanılanlar heba edilmemeli. Bu değişimin iyi irdelenmesi gerekir. Gereksiz bir vehim mi veya bir elin parmağını bulmayacak az sayıda kaygılı kişinin dışında herkesçe alkışlandığına göre sadece biz mi böyle görüyoruz? Benim ciddi kuşkularım, kaygılarım var. Yanılmayı çok arzu ederim…

Alper TAN

14.07.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKASI DEĞİŞMEMELİ

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

ANKARA'DAN NE BEKLENİYOR?

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATI'YI KAVURABİLİR!​

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

İSLAM ÜLKELERİ, 'ORTAK ORDU' VE 'ORTAK İSTİHBARAT' KURDU

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
katılıyorum
 // lütfettin Uzunoğlu
ABD ye ne yaptı geldiğimiz nokta ortada çamlının köpeği gibi en önde koşan Almanya'ları Nasıl bir birliktelik olacak...
15 Temmuz 2016 13:16
katılıyorum
 // lütfettin Uzunoğlu
Yüzde yüz katılıyorum
Bu analize.
Rusya'nın uçağını düşürdükten sonradaymış aramız açıldı buna karşılık olarak Rusya Türkmen'leri bombaladı....
15 Temmuz 2016 13:12
Davudoğlu bir parti kursa da...
 // yotik
Bölünüverse ortadan ikiye... tekrar eski günlere dönse Türkiye... eski karmaşalara... (bu sözüm; editör tarafından tek yorumcu seçilen kişiyedir)...
14 Temmuz 2016 Perşembe 22:20