YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Neoconlara geçmiş olsun
25 Şubat 2008 15:46
Daha birkaç sene önce "ya bendensin ya düşmanımdan" yaklaşımı ile dünyaya kafa tutan, kimseyi tanımayan ve takmayan Neoconlar şimdi dünyada yalnızları oynuyorlar. Bir zamanlar "hangi yalanları hangi bahaneleri uydurarak Irak'a nasıl gireriz" hesabı yapanlar, şimdi "Iraktan canımızı nasıl kurtarırız" hesabını yapmak zorunda kalıyorlar. Türkiye'nin İran'la ve diğer komşularıyla ilişkilerini arttırmasının önünü hangi provakasyonla keserim planları yapan Washington yönetimi kendi elleriyle getirdiği Irak başbakanı Maliki'ye bile söz dinletemiyor. Hükümetine ömür biçen ABD'ye Irak başbakanı, rest çekiyor. Düşen son helikopterde ABD 14 askerini daha kaybetti. Direniş her geçen gün daha fazla güçleniyor. Buna paralel olarak da ABD, sadece Irak'da değil tüm Ortadoğu'da ve çevresinde kan kaybediyor. Irak başbakanı Maliki, Amerikan düşmanları İran ve Suriye ile kol kola. Teröre karşı Türkiye ile mutabakat zabtı imzaladı.
Bush yönetimi, İran'ın resmi ordusu Devrim Muhafızları'nı terörist ilan edecek kadar zıvanadan çıkmış durumda. İran'ı bu şekilde sıkıştırmaya çalışıyor. Washington yönetimi diğer yandan kadim dostu Suudi Arabistan'ı El Kaide'yi desteklemekle suçluyor. Ama öbür taraftan da Iraktaki askerlerimizi acaba Türkiye üzerinden mi, Kuveyt üzerinden mi yoksa Suudi Arabistan üzerinden mi geri çeksek arayışı içinde. Bunun ne yaman bir çelişki olduğu ortada. Bir taraftan sen TBMM'nin seçeceği adaya karşı çıkacaksın, iliştirilmiş adamlarını seferber edeceksin, diğer yandan da askerlerinin Türkiye üzerinden nasıl çekileceğinin hesabını yapacaksın. Arabistan'ı terörü desteklemekle suçlayıp sonra çekilme konusunda desteğini talep edeceksin.
Türkiye'nin İran'la ilişkilerinden rahatsız olan Yahudi kuruluşları Ermeni soykırımını kabul ederek Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorlar. Kolay gelsin. ABD de Türkiye'ye kafa tutarak Irak'a girmişti. Dünyanın öbür ucunda Türkiye'nin dostluğunu kaybeden ABD'nin durumu ortada. Türkiye'nin dostluğunu kaybeden İsrail'in ne olabileceğini anlatmaya gerek var mı?
Keser döner sap döner, bir gün olur hesap döner. ABD'nin Irak'tan çıkması, Irak'a girmesinden daha zor olacak gibi görünüyor. Buna en fazla Türkiye'deki ve bölgedeki Amerikan muhipleri üzülüyorlar. Ama öyle görünüyor ki genç, yaşlı, çocuk, kadın hayatını kaybeden Iraklıların, ceza evlerinde en aşağılık işkencelere maruz kalan masumların, vücudu paramparça bebeklerin kanı, Bush'u da Neoconları da boğacak durumda.
Amerika, kuşatılmış ve çaresiz halde. Bölgede batağa saplanmanın çok ötesinde ve o batakta boğulmak üzere. Bush'un kerameti kuruntusundan menkul böbürlenmesi ve kafa tutmasını da kimse iplemiyor artık.
Bu noktada söylenecek tek şey var. O da Neoconlara "geçmiş olsun" temennisi.
Alma mazlumun ahını. Çıkar aheste aheste.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.