YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Neoconlara geçmiş olsun
25 Şubat 2008 15:46
Daha birkaç sene önce "ya bendensin ya düşmanımdan" yaklaşımı ile dünyaya kafa tutan, kimseyi tanımayan ve takmayan Neoconlar şimdi dünyada yalnızları oynuyorlar. Bir zamanlar "hangi yalanları hangi bahaneleri uydurarak Irak'a nasıl gireriz" hesabı yapanlar, şimdi "Iraktan canımızı nasıl kurtarırız" hesabını yapmak zorunda kalıyorlar. Türkiye'nin İran'la ve diğer komşularıyla ilişkilerini arttırmasının önünü hangi provakasyonla keserim planları yapan Washington yönetimi kendi elleriyle getirdiği Irak başbakanı Maliki'ye bile söz dinletemiyor. Hükümetine ömür biçen ABD'ye Irak başbakanı, rest çekiyor. Düşen son helikopterde ABD 14 askerini daha kaybetti. Direniş her geçen gün daha fazla güçleniyor. Buna paralel olarak da ABD, sadece Irak'da değil tüm Ortadoğu'da ve çevresinde kan kaybediyor. Irak başbakanı Maliki, Amerikan düşmanları İran ve Suriye ile kol kola. Teröre karşı Türkiye ile mutabakat zabtı imzaladı.
Bush yönetimi, İran'ın resmi ordusu Devrim Muhafızları'nı terörist ilan edecek kadar zıvanadan çıkmış durumda. İran'ı bu şekilde sıkıştırmaya çalışıyor. Washington yönetimi diğer yandan kadim dostu Suudi Arabistan'ı El Kaide'yi desteklemekle suçluyor. Ama öbür taraftan da Iraktaki askerlerimizi acaba Türkiye üzerinden mi, Kuveyt üzerinden mi yoksa Suudi Arabistan üzerinden mi geri çeksek arayışı içinde. Bunun ne yaman bir çelişki olduğu ortada. Bir taraftan sen TBMM'nin seçeceği adaya karşı çıkacaksın, iliştirilmiş adamlarını seferber edeceksin, diğer yandan da askerlerinin Türkiye üzerinden nasıl çekileceğinin hesabını yapacaksın. Arabistan'ı terörü desteklemekle suçlayıp sonra çekilme konusunda desteğini talep edeceksin.
Türkiye'nin İran'la ilişkilerinden rahatsız olan Yahudi kuruluşları Ermeni soykırımını kabul ederek Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorlar. Kolay gelsin. ABD de Türkiye'ye kafa tutarak Irak'a girmişti. Dünyanın öbür ucunda Türkiye'nin dostluğunu kaybeden ABD'nin durumu ortada. Türkiye'nin dostluğunu kaybeden İsrail'in ne olabileceğini anlatmaya gerek var mı?
Keser döner sap döner, bir gün olur hesap döner. ABD'nin Irak'tan çıkması, Irak'a girmesinden daha zor olacak gibi görünüyor. Buna en fazla Türkiye'deki ve bölgedeki Amerikan muhipleri üzülüyorlar. Ama öyle görünüyor ki genç, yaşlı, çocuk, kadın hayatını kaybeden Iraklıların, ceza evlerinde en aşağılık işkencelere maruz kalan masumların, vücudu paramparça bebeklerin kanı, Bush'u da Neoconları da boğacak durumda.
Amerika, kuşatılmış ve çaresiz halde. Bölgede batağa saplanmanın çok ötesinde ve o batakta boğulmak üzere. Bush'un kerameti kuruntusundan menkul böbürlenmesi ve kafa tutmasını da kimse iplemiyor artık.
Bu noktada söylenecek tek şey var. O da Neoconlara "geçmiş olsun" temennisi.
Alma mazlumun ahını. Çıkar aheste aheste.
Yazarın Önceki Yazıları
Monarşik Avrupa'ya demokrasi götüreceğiz 28.03.2017Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.