YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Neoconlara geçmiş olsun
25 Şubat 2008 15:46
Daha birkaç sene önce "ya bendensin ya düşmanımdan" yaklaşımı ile dünyaya kafa tutan, kimseyi tanımayan ve takmayan Neoconlar şimdi dünyada yalnızları oynuyorlar. Bir zamanlar "hangi yalanları hangi bahaneleri uydurarak Irak'a nasıl gireriz" hesabı yapanlar, şimdi "Iraktan canımızı nasıl kurtarırız" hesabını yapmak zorunda kalıyorlar. Türkiye'nin İran'la ve diğer komşularıyla ilişkilerini arttırmasının önünü hangi provakasyonla keserim planları yapan Washington yönetimi kendi elleriyle getirdiği Irak başbakanı Maliki'ye bile söz dinletemiyor. Hükümetine ömür biçen ABD'ye Irak başbakanı, rest çekiyor. Düşen son helikopterde ABD 14 askerini daha kaybetti. Direniş her geçen gün daha fazla güçleniyor. Buna paralel olarak da ABD, sadece Irak'da değil tüm Ortadoğu'da ve çevresinde kan kaybediyor. Irak başbakanı Maliki, Amerikan düşmanları İran ve Suriye ile kol kola. Teröre karşı Türkiye ile mutabakat zabtı imzaladı.
Bush yönetimi, İran'ın resmi ordusu Devrim Muhafızları'nı terörist ilan edecek kadar zıvanadan çıkmış durumda. İran'ı bu şekilde sıkıştırmaya çalışıyor. Washington yönetimi diğer yandan kadim dostu Suudi Arabistan'ı El Kaide'yi desteklemekle suçluyor. Ama öbür taraftan da Iraktaki askerlerimizi acaba Türkiye üzerinden mi, Kuveyt üzerinden mi yoksa Suudi Arabistan üzerinden mi geri çeksek arayışı içinde. Bunun ne yaman bir çelişki olduğu ortada. Bir taraftan sen TBMM'nin seçeceği adaya karşı çıkacaksın, iliştirilmiş adamlarını seferber edeceksin, diğer yandan da askerlerinin Türkiye üzerinden nasıl çekileceğinin hesabını yapacaksın. Arabistan'ı terörü desteklemekle suçlayıp sonra çekilme konusunda desteğini talep edeceksin.
Türkiye'nin İran'la ilişkilerinden rahatsız olan Yahudi kuruluşları Ermeni soykırımını kabul ederek Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorlar. Kolay gelsin. ABD de Türkiye'ye kafa tutarak Irak'a girmişti. Dünyanın öbür ucunda Türkiye'nin dostluğunu kaybeden ABD'nin durumu ortada. Türkiye'nin dostluğunu kaybeden İsrail'in ne olabileceğini anlatmaya gerek var mı?
Keser döner sap döner, bir gün olur hesap döner. ABD'nin Irak'tan çıkması, Irak'a girmesinden daha zor olacak gibi görünüyor. Buna en fazla Türkiye'deki ve bölgedeki Amerikan muhipleri üzülüyorlar. Ama öyle görünüyor ki genç, yaşlı, çocuk, kadın hayatını kaybeden Iraklıların, ceza evlerinde en aşağılık işkencelere maruz kalan masumların, vücudu paramparça bebeklerin kanı, Bush'u da Neoconları da boğacak durumda.
Amerika, kuşatılmış ve çaresiz halde. Bölgede batağa saplanmanın çok ötesinde ve o batakta boğulmak üzere. Bush'un kerameti kuruntusundan menkul böbürlenmesi ve kafa tutmasını da kimse iplemiyor artık.
Bu noktada söylenecek tek şey var. O da Neoconlara "geçmiş olsun" temennisi.
Alma mazlumun ahını. Çıkar aheste aheste.
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.