YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Neden o zaman istifa etmediniz?
24 Ağustos 2011 18:11

Türkiye, yayınlanan yeni bir ses kaydını tartışıyor. Özellikle son 5-6 yıldan bu yana ülkedeki demokrat kesimlerin sürekli dile getirdikleri gerçekler Türk Silahlı Kuvvetlerinin en tepesinde görev yapmış bir isim tarafından açık açık itiraf ediliyor.

 “TSK her yere kontrolsüz mayın döşedi, emir komuta birliğini sağlayamıyorlar, çatışma anında tim komutanı mevziye silahını bırakıp kaçıyor, TSK, eğitim zafiyeti nedeniyle terörist diye masum erimizi kendisi vurdu. Sınır karakollarımız hatalı yapıldı, Hantepe’de TSK’nın hataları var. Halimiz tam bir kepazelik. İHA skandalında, TSK’nın teşkilat yapısının yanlış olduğu anlaşıldı. Artık TSK, her şeyi yasal zemine oturtmak zorunda. TSK elindeki teknik imkânları kullanamıyor, TSK’nın eğitim ve tatbikatı zayıf.”

Dışardan her hangi bir kişi çıkıp yukarda sıraladığım cümleleri ifade etseydi, bu ülkede belli bir kesim tarafından, bu konuşmayı yapan kişi, hainlik, işbirlikçilik, asker düşmanlığı dahil çok ağır suçlamalara maruz bırakılırdı. Şimdi o ucuz kahramanlar çıkıp Işık Koşaner’e ne diyecekler merakla bekliyorum.

Işık Koşaner’e ait olduğu ifade edilen ses kaydında onlarca acı itiraf yapılırken, TSK’nın hükümetlere karşı nasıl bir tutuk içinde oldukları gerçeği de gün yüzüne çıkmış oluyor. General, “Terörle mücadelede hiç kimse bize talimat veremez” diyor. Kendileri sanki bu ülkenin tek sahibi. Ve ülkede her şeye onlar kendi başlarına karar verip uygulayabilirler! Dediği aslında pek yanlış da sayılmaz. Son yıllara kadar öyleydi. Ülke içinde hiçbir otoriteyi tanımazlardı. Sadece NATO ve ABD’den emir ve talimat alırlardı. Ama devran değişiyor işte.

Şimdi sormak gerekiyor. Genelkurmay Başkanlığı, terörist sanılarak kendi askerimiz tarafından yanlışlıkla vurulan asker konusunda şimdiye kadar nasıl bir işlem yapmıştır? Her yere döşenen ve envanteri tutulmayan mayınlar konusunda Genelkurmay şimdiye dek ne yapmıştır? Bu güne kadar TSK’nın döşediği bu mayınlara basarak hayatını kaybeden veya sakat kalan vatandaşlarımızın günahı neydi? Bunun hesabını kimler verecek? Hantepe baskınını ekrandan canlı canlı izleyip bir şey yapmayanlar hakkında genelkurmay bir işlem yapmış mıdır? Yoksa olayları ötmüş müdür?

“2 teröristin gelip 30 askeri esir aldığı” itirafını yapıyor genelkurmay başkanı. Dağlarda yaşayan 2 teröristle başa çıkamayan generaller utanmadan memleket meseleleri konusunda ahkam kesmeye veya 75 milyon nüfuslu ülkeyi yönetmeye kalkışıyorlar. Bunu hangi yüzle yapabiliyorlar? 2 teröristle başa çık(a)mayanlar geçmişte defalarca bu ülkenin seçimle işbaşına gelmiş hükümetlerini ortadan kaldırmaya kalkıştılar. Yayınlanan bu son konuşmada kaldırılan EMASYA protokolünün yerine ne konulacağı konusunda çalıştıklarını söylüyor general. Yani kendi işini yapamayan generaller, TBMM’nin veya hükümetin yapması gereken işlere kafa yoruyorlar. Bunun için çalışıyorlar. Kendi içindeki skandalların hesabını soramayan generaller, bu ülkenin halkına akıl vermeye çalıştılar.

Yaptığımız araştırmalar, yayınlanan bu ses kaydının bu sene Nisan ayında Diyarbakır’da yapılan bir toplantıda yapıldığını gösteriyor. Toplantıda Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’in, şimdiki Genelkurmay Başkanı o günün Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel’in de içinde bulunduğu üst düzey subaylara hitap ettiği anlaşılıyor. Toplantıda Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu, 2. Ordu Komutanı Servet Yörük, 7. Kolordu Komutanı Korg. Salih Zeki Çolak ve bir de tümen komutanının mevcut olduğu belirtiliyor. Yani Genelkurmay Başkanı, TSK’nın en üst düzey komutanları ile bu toplantıyı yapıyor ve tarihi itiraflarda bulunuyor.

Silvan saldırısında askere saldıranlar, 7 ölüsünden 5’ini kısa süre içinde dağ şartlarında kaçırmayı başardıkları halde, bizim koca ordumuz, Çukurca saldırısında şehit edilen askerimizin naşını gelen büyük tepkilerden dolayı 5-6 gün sonra ancak bulabiliyor.

Bu acı gerçekleri düzeltemeyen, hükümetten ve halktan bu zafiyetleri ve skandalları gizleyen generaller, ne yazık ki bu skandallar veya zafiyetlerden dolayı istifa etmeyi hiç düşünmedikleri gibi terörün çok kritik bir sürece girdiği günlerde, üstelik komutanın yakındığı hıyanet ve skandalların sorumlusu olarak yargılanan birkaç generali yargının elinden kurtarmak için topluca istifa ettiler.

Bütün halkımızın bu gerçeklere gözlerini açması icap ediyor. Yeni Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesinin de bu skandalların hesabını sorması gerekir. Umarım yeni komuta kademesinin acziyet içinde itiraflarını da bir süre sonra yine internet sitelerinden dinlemek durumunda kalmayız. Umarım kendilerinden önceki generallerin kurtaramadığı Ergenekoncuları yeniden kurtarmaya çalışan Hayri Kıvrıkoğlu da bu konuşmaları dinlemiş ve kendine göre bir ders çıkarmıştır. Yine umarız Hayri Kıvrıkoğlu ve onun gibi tribünlere oynamaya çalışanlar, bu tür artistik hareketlerle ülkeye hizmet edilemeyeceğini bir an önce idrak ederler.

Yayınlanan ses kaydındaki itiraflar zafiyetler, skandallar ve hıyanetler konusunda savcıların, mahkemelerin ve siyasetin derhal harekete geçmesi gerekir. Aksi halde benzer skandalları önlemek mümkün olmaz.

24.08.2011

Alper TAN

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ısraıl
 // şumrud y7seven
teşekuler yazıların icin teşekur ben ısrailde calıştım butun parkların altısınaktır aynızamanda sıladeposudur kendılrı bomba koyarlar butunduraklara sonrada fılıstıne bulurlar ve ölenlerın hepsı yab ancılar akol ısraıl şakran akol benzona ısraıl...
07 Eylül 2011 21:17