21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,696
 • BIST95.170
 • Dolar4,7425
 • Euro5,4719
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2664
 • İstanbul29 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya26 °C
 • Adana30 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır33 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli26 °C
 • Şanlıurfa37 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Musa'nın çocukları Firavun'u destekliyor
20 Ağustos 2013 14:44

Mısır’da darbe yapıldığı günden bu yana “Mısır darbecilerinin arkasındaki en önemli güçlerin İsrail ve Obama’nın politikalarından da rahatsız olan ABD’nin Neoconları var” diye defalarca belirttik. Bunları güvenilir bilgilere dayanarak ifade etmiştik. Son günlerde bu destekle ilgili çok sayıda yeni bilgi ve haber çıkmaya başladı. 

Mısırlı darbeci generaller ve sivil destekçilerinin arkasında MOSSAD olduğu deşifre edildi. İsrail, İhvan-ı Müslimin’in silahlandığına dair 3 Temmuz'da darbecilere rapor da vermiş.

Darbeciler, kendilerini destekleyen yabancı silah tüccarlarını ihya etmek için 11 kişilik bir heyet kurmuşlar. Komisyonun danışmanlığını İsrailli generaller üstlenmiş. Komisyonda İsrailli emekli general Giora Eiland ile TEVA adlı şirketin CEO'su emekli Tümgeneral Şılomo Yanal’ın da bulunduğu belirtiliyor.

27 Haziran'dan bu yana MOSSAD ile Mısır İstihbaratı GIS’in defalarca görüştükleri kaydediyor. Darbeden üç gün önce MOSSAD'ın başkanı Tamir Pardo'un Kahire'ye gittiği ve GIS Başkanı General Muhammed Ahmed Ferid el Tuhami ile görüştüğü ifade edildi.

Darbenin olduğu gün de MOSSAD heyetinin Kahire'de bulunduğu ifade edilirken MOSSAD’ın darbecileri yönlendirdiği, İhvan’a karşı darbecileri kışkırtan raporlar verdikleri MOSSAD ile GIS’in istihbarat paylaşımı yaptıkları dile getiriliyor.  

Darbeci general Abdülfettah Sisi'yi İsrail'in yönlendirdiğine dair başka yeni bilgiler de geliyor. ABD’de yayınlanan New York Times gazetesi, İsrail'in, darbeden sonra Washington’dan gelen yardımlarının kesilmeyeceği konusunda Sisi'ye güvence verdiğini ve “Washington'un yardımları kesme tehdidi için kaygılanma. Biz o konuyu hallederiz” dediğini yazdı.

New York Times, Mısır'da şu an bütün iplerin Tel Aviv'in elinde olduğuna dikkat çekiyor. ABD'nin, Afganistan ve Gazze Şeridi gibi bölgelerde “terörle mücadele” kapsamında Mısır hava sahası ve Süveyş Kanalı'nın üzerinden hiç izin almadan direk uçuşlarda bulunabildiğini aktardı.

Ayrıca Mısır'ın en zengin Kıpti işadamı Naquib Sawiris'in, Yahudi lobisiyle ortaklık yapıp Mursi karşıtı kampanyada yer aldığı ortaya çıktı. Mursi'nin iktidardan düşmesi için en çok çalışan kişilerin başında Naquib Sawiris’in olduğu belirtiliyor. Mısır'ın en zengin ikinci şirketi Orascom Telecom'un patronu Sawiris, aynı zamanda Mursi karşıtı yayınlara öncülük eden 3 TV kanalının dahil olduğu medya grubunun da patronu.

Türkiye’de de Gezi olayları sırasında operasyonel işler yapan holdingler kimlerdi? Mısır’da yapılanla Türkiye’de yapılmak istenen ama yapılamayanlar arasındaki paralellikler nelerdi? Mısır’daki darbe destekçileri ile Türkiye’deki sokak olaylarını kışkırtanların ortak özellikleri neler? Herkesin buna dikkat etmesi gerekiyor.

Muhammed Mursi darbeden önceki son konuşmasında Mısır'ı sömüren 30 ailenin, ülkenin kaynaklarına hükmetmesinden yakınmıştı. Gezi olaylarına da Türkiye’de 30 civarında önemli grup destek verdi.

Bazı kaynaklar Mısır ekonomisinin yüzde 43’ünün ordunun kontrolünde olduğunu belirtiyor. Bu yüzde 43’ün yarısı ise İsrail ve ABD şirketlerinin ortaklığında yürütülüyor. Yani diğer bir ifade ile Mısır ekonomisinin 80 milyar dolarlık bölümü, generallerin yönettiği askeri şirketler tarafından kontrol ediliyor. Ve bu 80 milyar Doların yarısı da İsrail ve ABD ortaklığı.

Darbeciler ipleri ele alır almaz Müslüman Mısır’a bu toprakların 632’de Amr Bin As tarafından Müslümanların eline geçmesinden bu yana ilk defa Müslüman olmayan birini devlet başkanı yaptılar. Müslüman Mısır’ı şu anda yöneten neredeyse tüm bakanlar sosyalistlerden ve laiklerden oluşuyor. Darbeciler İsrail’e iyice yamandılar ve İsrail’e yakın Sina bölgesinin güvenliğini Tel Aviv’e devrettiler. Refah kapılarını kapatarak Gazze’li Müslümanların ablukasını arttırdılar. Seçilmiş cumhurbaşkanını tutuklayıp hırsız diktatör Hüsnü Mübarek’i serbest bırakma aşamasına geldiler.

İsrailli bir diplomat Mısır darbecilerinin dünyaya sempatik ve haklı gösterilmesi için lobi çalışmalarının Avrupa ve ABD’de görev yapan İsrail büyükelçileri tarafından o ülkelerin dışişleri bakanları ile görüşülerek sağlanacağını açıkladı.

Darbeciler, Ramazan Bayramı ertesinde 2 bin 600’den fazla insanı katlettiler. Darbenin yapıldığı 3 Temmuz’dan bu yana katledilen Mısırlı sayısı 5 bini buldu. Katil darbeciler, yaptıkları katliamdan sonra, bu katliamı yapanların desteklenmesi için Mısır halkını Tahrir meydanına çağırıyor. Ancak tek kişiyi bile getiremediler. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre şu an Mısır halkının yüzde 60’ından fazlasının darbeyle indirilen Muhammed Mursi’nin geri gelmesini istediği belirtiliyor. 

Katil darbeciler Ramazan Bayramı ertesinde 3 gün içinde dehşetli bir katliam yaptılar. İhvan-ı Müslimin cemaatinin önde gelen 23 yöneticisinden 16’sının çocuklarını ve çok yakınlarını keskin nişancılarla vurdular.

Darbe karşıtlarını yıldırmak ve durdurmak istiyorlar. Darbecilere ve onlara destek veren İsrail yönetimine şunu hatırlatalım. Tarihte bundan 3200 sene önce Firavun, İsrailoğulları’nın Mısır’a hükmetmesinden çekindiği için aldığı bir kararla İsrailoğulları’ndan doğan erkek çocukların hepsini öldürtüyordu. 43 yıl boyunca yaklaşık 70 bin erkek çocuk katledildi. Sonunda ne oldu biliyor musunuz? İsrailoğulları’ndan doğan Musa, Firavun’un sarayında büyüdü ve bir süre sonra Firavunu da saltanatını da alaşağı etti. Allah ihmal etmez mühlet verir. Şimdilerde Firavun’u destekleyen Musa’nın çocuklarına bir sözümüz var: “Her Firavun’a bir Musa muhakkak bulunur.” Hem de Firavunun sarayında. Darbeci Abdülfettah Sisi ve o firavunu destekleyen İsrail’e duyurulur..

Alper TAN

20.08.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÜYÜK OYUN

VARİLE BAYRAK DİKTİK ARTIK ÖZERKİZ!

DARBE YAPMAK İNSAN HAKKIDIR

MISIR’DA PISIRIK MÜSLÜMANLIĞIN FATURASI

KİM KAZANDI KİM KAYBETTİ?

BAŞBAKAN “ŞEY”İNİ Mİ KESTİ?

SİLAH SENİN OMZUNDA TETİK BAŞKASININ ELİNDE

DERİN “GEZİ”NTİ

KİMLER GEZİ PARKINDA MİLLET BUNUN FARKINDA

TAKSİM DEREBEYLİĞİ’Nİ KİM KURDU?

BÜYÜK SAVAŞIN KÜÇÜK PROVALARI

AJANLAR İÇİMİZDE FİNK ATIYOR

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.