YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
MİT vizyonundan CHP vizyonuna
25 Şubat 2008 15:22
“20. yüzyılın ikinci yarısında kurulan iki kutuplu dünya düzeninin uzun süre devam etmeyeceği önceden öngörülebilir bir olgu olmakla birlikte 1990 ve sonrasındaki sürece hazırlıksız yakalanılmıştır. Elbette bunun en önemli nedeni, sistem içindeki yapılanmaların ve analizlerin statükocu yaklaşıma koyu bir muhafazakarlıkla sahip çıkmalarıdır. Bu nedenle de geleceğe yönelik tahminler bu katı/kuralcı yaklaşım içinde başarısız olmuştur.”
………
(Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya) “Bu üç bölgenin ve Orta Asya'nın birçok bakımdan küresel politikaların ve "rol" savaşlarının belirli açılardan yoğunlaştığı alanları oluşturduğu da bir gerçektir. Dolayısıyla yeni sorun ve tehditler doğrultusunda 21. yüzyılda doğuya doğru genişleyen dinamik bir alan söz konusu olmakta ve bu durum Türkiye'nin gittikçe genişleyen bir alanda merkezi pozisyon kazandığını/kazanacağını göstermektedir.”
………..
“Bu süreç içinde Türkiye, gerek stratejik gerekse jeopolitik önemi nedeniyle kendisini hiçbir zaman olayların akışına bırakma ya da "bekle-gör-tavır al" taktiği ile sınırlama lüksüne sahip değildir. Uluslararası sistemi ayrıntılı ve isabetli bir tanımlamayla (kendi konumu ile ilgili) taktik, stratejik ve yüksek stratejik tutumlara sahip olmak zorundadır. Yalnız savunma pozisyonunda olmak Türkiye'ye haiz şartlar nedeniyle kabul edilemez bir davranış olacaktır. Bu nedenle de Türkiye tüm kartlarını/avantajlarını maksimum düzeyde bir verimlilikle değerlendirmek durumundadır.”
Buraya kadar olan ifadeler bu yılın başında MİT’in 80. kuruluş yılı açıklamasından alınmıştır. Bu çıkış, Türkiye’nin hatalarını sorgulaması ve geleceğe dair bir vizyon belirlemesi idi. Bu vizyona ilk kurşun Hrant Dink cinayeti ile atıldı. Başarısız olmuş, engellenmiş olayları hariç tutarak, Malatya’daki cinayeti de ayrı bir kurşun olarak sayabiliriz. Daha bu yılın başında Türkiye, az önce özetlediğim vizyonu tartışıyordu. Şimdi bakın neleri tartışıyoruz. Daha birkaç hafta önce Kerkük konuşuluyordu. Türkiye’nin bölgesel bir aktör olmaya başladığı konuşuluyordu. İran’a İngiliz esirleri bıraktırması, Pakistan’la Afganistan’ı barıştırması. Filistin’de Milli Mutabakat Hükümeti kurulmasında oynadığı rol, Arap Birliği üzerindeki etkisi gibi alabildiğine göz dolduran gelişmeler konuşuluyordu.
Şimdi neyi konuşuyoruz. CHP, DYP ve Anavatan partilerinin inanılmaz bir dayanışma sergileyerek Abdullah Gül’ü nasıl cumhurbaşkanı yaptırmadıklarını, Anayasa Mahkemesi’nin üç cumhurbaşkanı seçen Anayasa maddesini dokuza iki olarak adil şekilde yorumlamasını. Havadan inme gece yarısı bildirisini, cumhurbaşkanı seçimini halktan nasıl kaçırabileceğimizin yollarını tartışıyoruz.
Bu arada ne oluyor. Şehitler gelmeye devam ediyor, Türkiye içine kapanıyor, dışarıya zaman ayıramıyor, Barzani Avrupa’da önemli bir siyasi lider olarak ahkam kesiyor. Millet de birbirine düşürülmeye çalışılıyor.
Türkiye’ye ihbar ediyorum. İncir çekirdeğini doldurmayan hadiselerden dolayı kıyametler koparanlar, bizi içe kapatanlar, başta karşı çıkıyormuş gibi göstermeye çalıştıkları ABD olmak üzere, Mesut Barzani, PKK, işgalciler ve Türkiye’ye karşı olanlara hizmet ediyorlar.
Bütün bu hadiseler MİT vizyonunun kurşunlanarak, dövülerek, hırpalanarak dört ay içinde ne şekilde CHP ve statüko vizyonuna dönüştürüldüğünün resmidir. İsmet İnönü, Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar’la gurur duyuyor olmalı. Türkiye’ye zaman kaybettirenler şimdi kına yakabilirler.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.