YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
MİT ve Hakan Fidan neden hedefte?
04 Ocak 2012 17:58

Şırnak Uludere’de, Irak’la Türkiye arasında sınırda gece karanlığında kaçakçılık yapan köylülerin terörist zannıyla vurulmaları üzerine yapılan tartışmaların bir kısmı çok üzücü ve çok incitici.

Söz konusu köyde korucuların bulunması köyün PKK tarafından hedef seçildiğini de gösteriyor. PKK’nın bu köyden daha önce bazı kişileri öldürdükleri anlaşılıyor. Fakat Uludere faciası yaşandıktan sonra PKK’nın siyasi uzantısı BDP’nin, köyü üs haline getirip, yakınlarını kaybeden köylülerin acılarını sahiplenmekle kalmayıp bu acı üzerinden istismar, siyaset ve provokasyon yapması, bu adamların kandan beslendiklerinin açık bir göstergesidir.

Provokasyonlarıyla meşhur BDP’li Sebahat Tuncel’in sözde Uludere olayını protesto için yaptığı basın toplantısı öncesi İstanbul’da, kameraların açık olduğunu unutup kahkahalarla neşesini açığa vurması unutulur gibi değil. Tam bir ikiyüzlülük emaresi.

TSK komuta kademesinin değişmesine paralel olarak PKK ile, geçen Ağustos ayından bu yana devam eden başarılı mücadele, MİT ve polisin yürüttüğü KCK operasyonları sayesinde halkın baskılardan kurtulmaya başlaması ve devlete olan güveninin artması, bölücüleri tedirgin etti. O sebeple Uludere kazası onlar için bulunmaz bir fırsat oldu.

CHP, olayları siyasi olarak istismar etmeye devam ediyor. Uludere faciasını ne yazık ki Mustafa Muğlalı vahşeti ile aynı kefeye koyarak TSK’ya karşı büyük bir haksızlık yaptı.

Taraf Gazetesi, Türkiye’nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi ve özgürleşmesinde unutulmaz payı olan ve hizmetleri tarihe geçecek bir gazete. Gazeteyi kuranlar ve yayınlayanlar birçok tehdit ve tehlikeyi göze alarak mükemmel bir yayıncılık örneği gösterdiler. Türkiye’nin bugün geldiği noktada Taraf’ın payı inkar edilemez. Ancak Taraf, demokrasi ve özgürlük mücadelesini son 5-6 aydan beri Kürtçülük mücadelesine dönüştürmüş durumda. Bir taraftan milliyetçiliği eleştirirken diğer taraftan iflah olmaz bir Kürtçülük yapmak büyük bir çelişki. Uludere olayı için “Devlet halkını bombaladı” manşetini atmak Uludere vakasını Dersim bombalamasına benzetmek gibi bir şey. Bu son derece orantısız bir manşet oldu. PKK’nın yayın organı ROJ TV’nin başaramadığı bir etki Taraf gazetesinin manşetinden mi yapılmak isteniyor? Bu manşet Taraf’a hiç yakışmadı. Taraf kendi kendini ROJ TV seviyesine indirmemeli.

1999’a kadar MİT’in asker ve sivil kadrolarının % 54’ü TSK’nın güdümünde ve kontrolündeydi. 2000’li yıllardan itibaren bu oran kademeli olarak azaltıldı. Şimdilerde bu oran % 14 civarına düşürülmüş durumda. Son 5-6 seneden beri Türkiye’de yapılmak istenen karanlık operasyonların başarısız olmasında, faili meçhul olayların yok denecek seviyeye inmesinde, Türkiye’nin uluslar arası arenada etkin olmaya başlamasında, MİT’te yapılan değişikliklerin çok büyük etkisi ve katkısı olduğunu unutmamak gerekir.

Eğer 2000’li yıllarda Almanya’da Türklere yönelik suikastların altında Alman derin devletinin olduğu ortaya çıkarılmışsa bunda MİT’in imzasının olduğunu hatırlatmak isterim.

Ergenekon davasında karanlık hadiseler deşifre edildi ise, hükümete yönelik darbe hazırlıkları boşa çıkarıldı ise, MİT’in katkısını unutmamak gerekir. Türkiye üzerinde uygulanmaya çalışılan uluslar arası operasyonlar etkili olamıyorsa MİT’in payı büyük.

Hakan Fidan MİT müsteşarı olur olmaz İsrail’in Hakan Fidan’a yönelik iftiralarını ve onu yıpratmaya çalışmasını hatırlayalım. MİT-PKK görüşmesinde yer alan, Hakan Fidan’ın konuşmaları üzerinde, montaj teknikleri ile hem Fidan’ın hem de MİT’in hedef haline getirilmeye çalışılmasını unutmayalım.

Son 5-6 aydan beri TSK-MİT ve polisin uyumlu çalışması neticesinde PKK terör örgütüne ölümcül darbeler indirildiğini ve PKK’nın dağılmanın eşiğine getirildiğini de unutmayalım. Hakan Fidan’ın MİT’in başına gelmiş olmasından MİT’in içinde bir kesimin rahatsız olduğu anlaşılıyor. Aynı şekilde TSK içinde bir kesim de Hakan Fidan’ın MİT müsteşarı yapılmasından çok rahatsız. Ama Fidan, başarılı bir performans gösterdiği için açıktan bir tepki de gösteremiyorlar.

Son olaylarda görülüyor ki MİT’in ve TSK’nın içindeki rahatsız kesimler bazı medya kuruluşları üzerinden Hakan Fidan’a karşı bir operasyon yürütüyorlar. Yürütülen operasyonda bazı yerler de ne yazık ki isteyerek veya dolduruşa gelerek kullanılıyorlar. Son yıllarda son derece başarılı işlere imza atan MİT’in ve Hakan Fidan’ın yıpratılıyor olmasından ancak içerde Ergenekon ve PKK başta olmak üzere dışarıda da İsrail ve Amerika’nın Neoconları mutlu ve memnun olurlar.

MİT’in yıpratılması PKK ve Ergenekon’a, ülkedeki antidemokratik çevrelere yarar. Şunu hiç unutmayalım Türkiye’de Ergenekon temizliği başlamadan önce MİT sessizce kendi içini temizledi ve çok sayıda yanlış adamını tasfiye etti. Arkasından da ülke içindeki diğer temizlik işleri başladı. Elbette hala her kurumda olduğu gibi bazı yanlış adamlar kurum bünyesinde duruyor olabilir. İşte bu süreçte zannediyorum onlar da kendilerini belli ediyorlar. MİT’in kuruluşunun 85. yılındayız. Ve bu hayati kurumdan ülke için daha büyük işler bekliyoruz. Ve bu konuda umutluyuz.

Alper TAN

04.12.2012

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
YÜREĞİNE SAĞLIK SAYIN TAN
 // Mehmet Yazıcı
Gerçekten herkesin anlayacağı şekilde kuşkuya mahal bırakmadan açıklamışsınız. Sayın Fidan'a Ülkemiz ve Milletimiz adına başarılar diliyoruz....
02 Mart 2012 23:15
istihbarat
 // e.kurt
şu bir gercek ki hakan fidan güzel işler yapıyorve yapmakta bunu nasıl anlıyorum İSRAİL in ona karsı düşmane yaklasımından MİT DAHA İLERİ SEVİYLERE GELEBİLİR ÖRNEGİM TESKİLATI MAHSUSA YENİDEN MODERNİZE SEKİLDE MİT E MONTE EDER VE GÜNÜMÜZ TEKNOLİJİSİYLE COK ÖNEMLİ İŞLER YAPAR...
11 Ocak 2012 22:31
GÜZEL BİR YAZI
 // Mustafa Yıldırım
Alper Bey sizi izlemeye çalışan birisiyim. Değerlendirmeleriniz analizleriniz çarpıcı oluyor.Teşekkür ederim.Benim anlamadığım İlker Başbuğ a sahip çıkısınız. Eski yazılarınızı yorumlarınızı da hatırladığımda anlam veremedim.Demokrasi havarisi gibi sundunuz Başbuğ Paşa'yı.Öğrenmek isterim niye?...
11 Ocak 2012 18:42