YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Millet yönetime el koydu
13 Eylül 2010 11:50

Washington yönetiminin “Bizim çocuklar” dediği darbecilerin millete ihanet tarihi olan 12 Eylül 1980’in üzerinden geçen 30 yılın sonunda hak yerini buldu. Millet yönetime el koydu. Sandığa giden seçmenin % 58’i “evet” diyerek darbecilerin yaptığı antidemokratik anayasanın önemli maddelerini değiştirdi. Değişen maddelerin en önemlisi, millet iradesinin üstünde Demokles’in kılıcı gibi duran darbecilerin vesayet kurumu ve vekili olan Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değişmesidir. Her defasında milletin taleplerini CHP’nin müracaatı ile ters yüz eden bu yapı değişiyor artık.

Yüksek yargıdaki YARSAV düzeni ise tam olarak değişmese bile belli ölçüde sarsılabilir. Askeri mahkemeler ve YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması gibi konular da önemli konular. Ama her şeyden önemlisi bu referandum gösterdi ki vesayetçi kurumlar, partiler ve odaklara rağmen gerekirse millet doğrudan işi ele alarak kendi kararını icra edebilir.

Bu referandumda 49.4 milyon seçmenin, 38.3 milyonu oy kullandı. Yani katılım % 77.4 oldu. Bu gayet yüksek bir oran.
Seçmenin 21.8 milyonu “evet” derken, “hayır” oyları 15.8 milyon oldu. BDP’nin boykot baskısı yaptığı illerde ortalama katılım ise
% 55. Bu da, Güneydoğu’da bazı şehirlerde etkili olsa da, BDP’nin bölge çapında etkili olamadığını gösteriyor. Medya ve siyasetçilerden BDP boykotunun etkili olduğunu ileri sürenler, bekledikleri “hayır”ı alamayınca kendilerini BDP vasıtasıyla tatmin etmeye çalışıyorlar.  BDP’nin boykot ve tehdit yaptığı bölgelerde sandığa giden seçmen ortalama olarak % 90 oranında “evet” dedi. Bu muhteşem bir oran.

Bu referandum birçok açıdan miladi kapılar açacak. Bunun yanında görülüyor ki halkımız açılım çabalarını gayet iyi algılamış ve destek veriyor. Bu açılımları milletimiz, ayrışma, bölünme veya devletin zafiyete uğraması olarak görmüyor. Halkımız vesayetçilere, darbecilere, halk karşıtlarına bu seçimde “hayır” dedi. Vatandaş, felaket tellalı Deniz Baykal’ın ardından partinin başına geçen naylon kahramana da itibar etmediğini gösterdi.

Bu seçimde milletten en dramatik, en acı cevabı ise MHP yönetimi aldı. MHP’nin ülkücülerden kopuk, halk tabanından kopuk ve ülke gerçeklerinden kopuk tuzu kuru yönetimi, izlediği CHP-BDP siyaseti ile resmen ve göz göre göre çuvalladı. Zavallı durumuna düştüler. Şimdi acınacak haldeler. MHP bu siyasetle devam ederse 2011 seçimlerinde ya barajın altında kalacak ya da partinin üst yönetimi, DSP’nin yaptığı gibi CHP listelerinden aday olacaklar. O zaman tencere-kapak birbirlerine yakışırlar. MHP, ülkücü anlayışa da o hareketin kurucusu Alparslan Türkeş’e de ihanet etti. Şimdi CHP, BDP ve darbecilerle paralel hareket eden MHP’nin kurucusu Türkeş, unutmayalım ki 1991 seçimlerinde Refah Partisi ile ittifak yapmıştı. CHP, SHP veya Demirel’in DYP’si ile değil. Bu saatten sonra millete akıl vermek yerine MHP yönetiminin yapması gereken tek şey toptan istifa etmek ve gidip CHP’ye kaydolmak olmalı. 

Çünkü vesayetçi düzenin yılmaz savunucusu haline gelen MHP bu politikası ile tüm kalelerini kaybetti. Devlet Bahçeli’nin kendi memleketi Osmaniye başta olmak üzere, Yozgat, Elazığ, Çankırı, Bartın Gümüşhane, Isparta, Karabük, Kastamonu, Erzurum’da ezici çoğunluk evet dedi. Çünkü darbeci Kenan Evren, 367’yi yumurtlayan Sabih Kanadoğlu ve cuntacı askerler bile bu darbe düzenini Devlet Bahçeli ve MHP yönetimi kadar savunamadı.

Bundan sonra ne olacak? Vesayetçi zihniyet muhtemelen bundan sonra şöyle diyecek. “Seçmenin 21.8 milyonu “evet” dedi ama, “hayır” diyenlerle boykot dahil sandığa gitmeyenler 27 milyonu buluyor” o bakımdan bu anayasayı halkın büyük çoğunluğu reddetti. Bu tamamen bir züğürt tesellisi olur. Kendilerinin bile inanmadığı teselli..

Diğer bir palavra da halkın bölündüğü palavrası. Unutmayalım ki her seçimde siyasi kamplaşmalar ve kutuplaşmalar olur. Partilerin ağırlığına göre harita üzerinde şehirler boyandığında rengarenk tablolar çıkar. Ama bu milletin hoşgörüsü ve birlikte yaşama iradesi değişmez. Bizim bayrağımız da kırmızı ve beyaz iki renkten oluşuyor. Gayet hoş bir uyumla dalgalanıyor semalarımızda. Çeşitli şehirlerde “evet”in, “hayır”ın veya “boykot”un ağırlıkta olması halkın bölündüğünü göstermez. Sadece devletten, hükümetten beklentilerinin farklılığını ifade eder. Önemli olan hükümetin ve devletin önemli kurumlarının bu beklentileri nasıl karşılayacağını iyi tespit etmesi ve gereğini yapmasıdır.

Demokrasi de zaten bunu gerektiriyor. “Evet” diyen de “hayır” diyen de “boykot”a uyan da bizim vatandaşımız. Ve hepsi de birinci sınıf demokrasiyle yönetilen bir ülkede yaşamayı hak ediyorlar. Her ne kadar bir kısmı farkında olarak veya olmayarak kullandığı tercihle vesayetçi düzeni desteklese bile..

Onları da ikna etmenin varsa korkularını gidermenin bir yolu muhakkak bulunmalı..

Halkımızın tercihi uğurlu olsun.

Alper TAN
13.09.2010

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
anlayamadım
 // Ali YILDIRIM
ben bir türlü anlayamadım gitti, güç kimdeyse ondan yanasın, mhp tek başına iktidar olacak, karanlık güçler.... vs... bu nedir yaaa , hayır bu yorumu bahçeli bile okusa inanmaz sen kimsinde mehapeyi iktidar yapacak güce sahip olduğunu sanıyosun, biraz aklınızı başınıza alın, ayaklarınız yere bassın mehape baraj derdinde siz tekbaşına iktidar derdinde, bu ülkede artık karanlık güç yok, millet iradesi var, bunu gördünüz siz daha sayıklayın bakalım hesabını ...
15 Eylül 2010 01:36
size ragmen
 // adem durkut
Alper tan sana helal olsun.Güç kimdeyse seni orda görüyoruz.MHP siz karanlık güçlere rağmen tek başına iktidar olacak.bekle ve gör....
13 Eylül 2010 21:26