YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
'Mavi Marmara' film olsun
04 Haziran 2010 12:06

Onlarca yıldan bu yana Batının kültür emperyalizmine tabi tutulduk. Vahşi Batı, çektiği dizi ve filmlerle gerçek yüzünü gizleyerek sempatik görünmeyi başardı. Çizgi romanlarda bile Teksas Tommix okuduk. Yanıbaşımızdaki akrabalarımızı ve komşu halkları bile onların aynasından tanımaya çalıştık. Uluslararası ajanslar, sinema ve TV sektörü % 90 hala onların kontrolünde. Dolayısıyla nesiller iyiyi de kötüyü de onların değer yargıları üzerinden öğrenmiş oluyor. Kahramanları da zalimleri de onlar belirlemiş oluyorlar.

Ama artık devir hızla değişiyor. Gelişen iletişim teknolojileri ve yumuşak güç kullanılarak ölüm saçan silahlar bir anda sükut edebiliyor. CHP’nin demirbaşı zannedilen Deniz Baykal birkaç dakikalık bir video ile bir anda koltuğundan olabiliyor. York Düşesi  Sarah Ferguson, bir gazetecinin gizli video kaydı ile tüm dünyaya rezil olarak ne mal olduğu ortaya çıkabiliyor. Bir Afrika(!) ülkesinde derin örgüte hizmet eden  başsavcıyı kurtarmak için yüksek yargı hakimlerinin hukuk dışı kurtarma planının konuşmaları internet sitelerinde deşifre olabiliyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Kurtlar Vadisi Irak filmi ve başka bazı işlerle Türk yapımcılar dünyada, sinema ve TV sektöründe yavaş yavaş rekabet edebileceğimizi gösterdiler. Bu gün Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda Türk dizileri, Hollywood dizileri ile rekabet ediyor. Bu dizilerden bazılarının, eleştirebileceğimiz birçok yönleri olsa bile bu ülkelerde Batılı diziler yerine Türk dizilerinin yayınlanması son derece önemli.

İHH’nın Gazze’ye insani yardım konvoyuna karşı vahşi İsrail’in insanlık dışı muamelesi ve orada olanların kameralar tarafından çekilerek tüm dünyaya ulaştırılması, dünyayı yalanlarıyla kandıran Siyonist devletin gerçek yüzünü açıkça gösterdi.

Filistin’deki feryadı, insanlığın görmesi ve hatırlaması bakımından bu girişim çok önemliydi. Hatta o gemilerdeki yardım malzemelerinin Gazze’ye ulaşmasından bin kat daha önemliydi. Bu sağlandı.

Şimdi bu hayırlı girişim bir adım daha öteye ulaştırılmalı. Bunun için de ülkemizdeki sinema yapımcılarına bir çağrı yapmak istiyorum. Şimdi hemen elleri kolları sıvamalı ve “Mavi Marmara” adında bir sinema filmi çekmeliyiz. Bu film Filistin’deki insanlık dışı trajediye hala kulaklarını tıkayan sağır dünyaya gerçekleri anlatmalı.

Çekilecek sinema filminde ihtiyaç duyulan tüm malzemeler zaten gerçek olarak yaşandı ve mevcut. Ancak yaşananların çok küçük kısmı dünyaya duyuruldu. Mavi Marmara’da yaşanan gerçekler aslına uygun olarak çekildiği takdirde sağır dünyaya çok şey anlatabilir. Sadece Batılı sağırlara değil Ortadoğu’nun sessiz, korkak yönetimleri ve yüreği sızlayan ama  elinden bir şey gelmeyen mazlum halklarına da çok şey anlatabilir. Bir sinema filmi için ihtiyaç duyulan her şey Mavi Marmara’da fazlasıyla var.

Filmin senaryosunu bu konuda zaten tecrübesi olan olayları baştan sona yaşamış bulunan Hakan Albayrak yazabilir. Oyuncu Sinan Albayrak aktörlerden biri olabilir. Gemideki gazeteciler katkıda bulunabilirler. Gemide yer almış yerli ve yabancı aktivistlerin yaşadıkları derlenebilir.

Çekimler gerçek mekan olarak Mavi Marmara gemisinde yapılabilir. Biraz para da harcanarak tüm dünyada gösterilmek üzere dünya standartlarında hazırlanacak böyle bir sinema filmi Filistin davasını insanlığın zihnine iyice yerleştirebilir. Hatta gerekirse dünyaca ünlü yönetmenlerden birine de yaptırılabilir.

Bu çağrımı tüm sinema yapımcılarına iletiyorum. Böyle bir film Türkiye sinemasının bir açılımı da olabilir. Kaliteli şekilde çekilirse gişe rekorları da kırabilir.

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
5 boyut
 // Ayça Mutlucan
Tahsin bey dediğiniz olay sanırsam 5 boyutluya giriyor ama mavi marmara gibi bir konusu olan filmi "show" olarak tabir ettiğimiz bir moda sokmak ne derece doğru olur emin değilim. Bir avatar olmayacak bu film sonuçta. Ben o tarz bir efekt eklenmesine şahsen şimdilik karşıyım. Eğer film ve müzikler çok iyi etkili hazırlanırsa zaten insanlar etkileneceklerdir, oradaymış gibi o insnaların çektiklerini anlayacaklardır.Yalnız yapımcıların pek ilgisini çekmedi galiba mavi ...
11 Temmuz 2010 12:25
mavi marmara filmi
 // tahsin kubilay
bu film mutlaka ve mutlaka 3 boyutlu çekilmelidir. 3 boyutlu çekilmesi seyircinin adeta gönüllülerle birlikte gemide yolculuk etme hissini verir. hatta 5 saat süren güvertedeki işkenceli yolculuk ( üstlerinde helikopter su püskürterek uçmuştu ) sinemada özel su ve rüzgar efektiyle verilebilir. filmde beş on dakikada olsa olayı gerçek olarak yaşayanların hislerini aktarabilir....
06 Haziran 2010 22:14
KATILIYORUM!
 // Ayça MUTLUCAN
Mavci marmara kesinlikle film olmalı. Böyle bir malzeme ve olay ile çok daha geniş kesimler eulaşırız ve çok daha etkili olur. Yapımcılar ve yönetmenler bu konuya sessiz kalmasınlar ve hahaytlarında bir kez bile olsa PARA KAZANMAK DIŞINDA(istisnai olanlara lafım yok) HAYIRA BİR İŞ YAPSINLAR....
06 Haziran 2010 14:18