YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Libya'da duymadıklarınız
25 Şubat 2011 15:46

Ortadoğu’da meydana gelen halk ayaklanmaları konusunda, Türkiye’de köşeleri tutmuş bazıları soğuk savaş döneminin bilgileri ve Batı mantığı çerçevesinde yorumlar yapıyor. Bunlar bölgedeki mevcut gerçeklerden uzaklar ve söyledikleri doğru bilgiye dayanmıyor. Alakasız yorum ve değerlendirme yapanların bir kısmı da Batı medyasında yayınlananlardan esinlenerek yazıyor veya söylüyor.

 

Ayaklanmaların ilk başladığı ülke Tunus’ta durum sakinleşti. Kurulacak geçici yönetim ve devamında oluşturulacak yeni sistem konusunda önemli çalışmalar yürütülüyor.

 

Mısır’da da ayaklanma sonrası büyük ölçüde sükunet sağlanmış durumda. Mevcut 29 bakanlıktan 11’i muhaliflere tahsis edildi. Ancak yönetimi deviren kesim daha fazlasını istiyor. Yemen ve Bahreyn patlamanın eşiğinde.. ABD, Sudan’da olduğu gibi Yemen’i de Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye bölmek istiyor. Türkiye gibi bölge ülkeleri ise ülkenin bölünmesini önlemeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kuveyt ziyaretinde bölgenin durumu da masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Gül, Körfez bölgesindeki gelişmeleri Kuveyt’li yetkilerin dışında Katar, Bahreyn, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi yetkililerle de birlikte değerlendirecek.

 

Bölgede şu anda en sıkıntılı iki ülke Yemen ve Bahreyn. 800 bin nüfuslu minik bir ülke olan Bahreyn’in nüfusunun % 63’ü Şii. Ancak yönetim Sünnilerin elinde. Bahreyn ABD etkisine en açık körfez ülkesi. ABD ile göbekten bağlı bir devlet yönetimi var. Bahreyn’deki ABD üssünde 15 000 Amerikan askeri konuşlanmış durumda. Ayrıca Bahreyn polisi ve istihbaratı içinde 4 000 CIA ajanı mevcut Bahreyn yönetiminin onayı ile resmen görev yapıyor. Yani kısaca Bahreyn’de ipler bir bakıma Washington’un elinde.

 

Amerika, Yemen ve Bahreyn başta olmak üzere bölgede Şii-Sünni çatışması arzu ediyor. Bu sebeple bazı sinir uçlarını kaşımaya çalışıyor. güdümlü yönetimlerin yıkılmasını ve idarenin halka geçmesini istemiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son İran ziyaretinde muhatapları ile bu tehlikeyi görüştü. Türkiye, bölgede bir mezhep çatışmasının yaşanmaması için en büyük Şii ülkesi sayılabilecek İran’ın tuzağa düşmemesi ve hatta diğer Şii topluluklara bu yönde telkinlerde bulunması için uyarılarda bulunuyor. Türkiye ayrıca Sünni grupları da aynı şekilde uyarıyor. Çünkü bölgede çıkabilecek bir mezhep savaşından ne Sünniler ne de Şiiler kazançlı çıkabilir. Bu durum sadece bölge üzerinde çıkarları olan başkalarının işine yarayabilir. En başta da İsrail’in işine yarar.

 

Gelelim Libya’ya. Libya şu ana kadar meydana gelen halk ayaklanmaları içinde en kanlı olanı. Megoloman ve çatlak bir diktatörün ülkesini ne hale getirebileceğinin en açık örneklerinden biri. Ailece kan dökmekten, kendi halkına vahşet uygulamaktan çekinmeyen bir anlayış var.

 

Kaddafi yönetiminin gizlemesine rağmen Libya’da dün (24 Şubat 2011) itibariyle ölü sayısı 3 800’ü aşmış durumda. Bu rakamın yaklaşık 1 000’i muhaliflerin öldürdüğü Kaddafi yanlılarından oluşuyor. Kaddafi yönetiminin ise geride delil bırakmamak için Trablus’ta kitleler halinde öldürdüğü 860 kişinin cesetlerini yaktırdığı çok güvenilir kaynaklarca belirtiliyor.

 

Kaddafi kendisine karşı ayaklanan muhalif kitleleri bastırmak için kendisine bağlı sayıları 40 bini geçen milislerini kullanıyor. Çünkü yaklaşık 24 bin askerden oluşan Libya ordusu, halkına silah çekmekten imtina ediyor ve aksi yönde emirleri yerine getirmiyor. Hatta Libya ordusunun komuta kademesi, bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Kaddafi’yi teslim alma, direnirse öldürme kararı almış durumda. Ancak durumun farkında olan Kaddafi’nin, kendisine bağlı milislerle ordunun komuta kademesini aileleri ve çocukları ile birlikte ablukaya almış durumda. Yani komuta kademesi “esir alınmış” bulunuyor. Buna rağmen ordunun alt kademesi de Kaddafi’nin emirlerini yerine getirmiyor. O sebeple Libya’da durum çok kritik.

 

Kaddafi ayaklanma sonrası ilk açıklamasında ayaklanan milyonları uyuşturucu hap içmiş tarla farelerine benzetmişti. Birileri çok saçmaladığını söylemiş olmalı ki şimdi ikinci bir saçma açıklama ile ayaklanmayı El Kaide’nin işi olarak göstermeye çalıştı. Tam bir Amerikan Neocon ağzı kullanıyor. Böylece Kaddafi, “İnsan hakları ve demokrasi kahramanı” olmuş olacak galiba..

 

Muammer Kaddafi 2002’den bu yana Washington’la arasını düzeltmiş bulunuyor. Hatta ilişkileri o kadar ilerletmiş olmalı ki, 200 Amerikan subayı yıllardır Libya’da görev yapıyor. Bu Amerikan subayları şu anda da hem Amerika hem de Kaddafi adına “vazifelerini” bihakkın ifa ediyorlar. Washington, Kaddafi’yi “uyaran” zahiri açıklamaların aksine İtalya üzerinden dostu Kaddafi’ye destek veriyor. Destek verme konusunda İsrail’de Washington’dan daha geride kalmıyor.     

 

Muhalif grupların kendi aralarında çatıştıkları ise doğru değil. Kaddafi yönetimi, muhalifler orada toplanarak strateji belirliyorlar diye camileri bile roketle vurmaktan geri durmuyor.

 

Amerikanın, İsrail’in ve kendi özel kuvvetlerinin desteğinin Kaddafi’yi kurtarması mümkün değil. Ayaklanan halk, Trablus’u da düşürmek üzere.

 

Libya halkı da özgürlüğüne kavuşmasına az kaldı. Ancak Libya halkının özgürlük faturası Tunus ve Mısır’a göre biraz daha ağır oluyor.

 

Allah yardımcıları olsun..

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
libyada duyduklarınız
 // eyup altun
Yazdıklarınıza katılmamak mümkün degil.Araştırmalarınızı destekliyor ve hoşuma gidiyor....
21 Mart 2011 15:55