YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kürt Sorunu ve Kürt Siyaseti
25 Şubat 2008 16:06
Akıllıca izlenen bir strateji ile terör örgütü PKK artık bitme noktasına doğru gidiyor. Örgütün yalnızlaştırılması için sürdürülen diplomatik ve siyasi temasları, terörist ailelerinin çocuklarını ikna ederek indirmeleri konusunda yürütülen gayretler takip etti.

TCK’nın 221. maddesi pişmanlık duyan ve duyacak olan terör örgütü üyeleri için yürürlükte. İsteyenler yararlanabiliyor. Diğer taraftan Türkiye, Irak hükümetinin sağladığı başka bir imkanın terör örgütü mensupları tarafından değerlendirilmesine de müsaade ediyor. Örgüt mensupları istedikleri takdirde Irak ordusuna kaydolarak, terörü bırakıp normal hayatlarına devam edebiliyor. Şu ana kadar yaklaşık 1160 terör örgütü mensubu Irak ordusuna dahil oldu. Bu çok hızlı bir çözülmeye işaret ediyor. Buna Rağmen Irak sınırları içinde 1600 civarında PKK mensubunun bulunduğu tahmin ediliyor. Ama çözülme her geçen gün artıyor.

221. maddeden yararlanmak istemeyen, Irak ordusuna katılmayı reddeden ve terörü bırakmayanlar için ise fazla bir yol kalmıyor. Onlar için bundan sonra ortada tek seçenek var. TSK ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında can vermek. Böyle pisi pisine ölmeyi tercih edenler için söylenecek bir söz bulamıyorum.

TSK’nın Kuzey Irak’a yaptığı son operasyonlar, bu konuda Türkiye’nin ne kadar kararlı olduğunu göstermiş olmalı. Bu işin şakası yok artık.

DTP şimdi farklı bir yol ayrımında. DTP davası Anayasa Mahkemesi’nde görülmeye başlanıyor. Parti kapatılır mı, kapatılmaz mı kesin bir şey söylemek zor ama. Parti kapatmaların şimdiye kadar sadece hukuki bir işlem olmaktan öte işe yaramadığı defalarca görüldü. Muhtemelen PKK ile arasına yeterli bir mesafe koymak istemeyen DTP’li bazı radikal siyasetçiler “siyasi yasaklı” hale gelecekler. Diğerleri ise siyaset yoluna devam edecekler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanlı bir terör örgütünün bitirilmesinde bile artık “insani” yolu tercih etmesi, eli kana bulaşmamış örgüt üyelerinin eve dönmelerine yeşil ışık yakması, teröristlerin ailelerinin kazanılabilmesi için projeler uygulması terör örgütüne birazcık sempati duyanları bile düşündürecektir.

Bu noktada Türkiye dağa çıkış sebeplerine de yoğunlaşmalı, bunun, bu bataklığın alt yapısını besleyen sızıntıları ortadan kaldırmalı. Terörün beslendiği Kürt sorununun çözüme kavuşturulması de için uğraşılmalı.

Kürt siyaseti ise bundan böyle farklı bir boyut kazanacağa benziyor. Kimlik üzerinden siyaset yapan DTP ve seleflerinin aksine sorunları esas alan partiler ortaya çıkacak gibi görünüyor. Bundan sonra Kürt siyaseti daha renkli ve daha gerçekçi bir noktaya doğru gidebilir. Hatta bu durum DTP’lilerin de kendi siyasetlerini yeniden sorgulamalarına ve yeni arayışlara girmelerine yol açabilir.

Göstergeler, Kürt siyasetine yeni aktörlerin, yeni simaların ve yeni anlayışların gireceğine işaret ediyor. Marksist, sosyalist ve laik DTP çizgisinin dışında, liberal görüşler taşıyan, İslami hassasiyetleri olan ve mütedeyyin Kürt vatandaşlarımıza daha çok hitap eden yeni siyasi hareketler yakında ortaya çıkmaya başlarsa şaşırmayalım. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası DTP de radikaller ve ılımlılar gibi iki ayrı kola ayrılırsa o da sürpriz olmamalı. Kürt siyasetinde yeni hareketlenmelere hazır olalım.

18.12.2007
Alper TAN
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.