YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Kürt kardeşime mektup
03 Mart 2015 18:52

Sevgili Kürt kardeşim;

Bin yıldan bu yana aynı vatan topraklarında bir arada yaşıyoruz. Türklerin vatan edecekleri Anadolu’nun kapıları açılırken Malazgirt meydanında meşhur Türk komutan Alparslan’ın mücahitlerinin arasında sen de vardın. Anadolu’nun vatan olması, İslamlaşması için birlikte mücadele ettik. Balkanlara, Avrupa içlerine omuz omuza birlikte ilerledik.

Çaldıran’da, Ridaniye’de Mercidabık’da Yavuz Sultan Selim’in saflarında sen de vardın. Yedi düvele karşı Çanakkale’de yan yana mermi attık, şehit olduk. Benim kanım senin kanına karıştı. Yan yana düştük vurulunca.. Şehitlikte mezarlarımız bitişikti. Aynı toprak örttü üstümüzü. İkimizde iki metre olmayan yerde yatıyoruz. Savaşlarda birlikte üşüdük, beraber şehit düştük, beraber gazi olduk, beraber yetim kaldık. Sana sıkılan kurşun beni de vurdu.

Birinci Cihan Harbi’ni atlattık derken İstiklal Savaşı başladı. Biz yine seninle omuz omuza idik. Cumhuriyeti de seninle beraber kurduk. “Ülkemiz küçülmüş olsa da başka çare yoktu.” “Hele biraz toparlanalım, tekrar bakarız” dedik.

“Düşmandan kurtulduk” diye düşünürken doluya tutulduk. Bu defa da başka bir savaş başladı. Bu savaş öteki savaştan daha tehlikeli idi. Çünkü bu defa “Bizi kurtaranlar(!), bizimle, bizim değerlerimizle savaşmaya” başlamışlardı. Anlayamadık ne yapılmak istendiğini.. Müslümanların birlik ve dayanışmasını sağlayan 400 yıllık büyük bir kurum olan Hilafeti bir dakikada kaldırdılar. Kafamızdaki sarığı çıkarıp başımıza zorla frenk serpuşu geçirdiler. Frenk serpuşu giymeyenleri halkın gözleri önünde darağacında sallandırdılar. Kadınlarımızı soydular. “Modern olmak için böyle yapmamız” gerektiğini söylediler.

Bunlara itiraz eden toplum liderlerini ve dini önderleri, “İngilizlerin işbirlikçisi” ilan ettiler. Yüzlerce seneden beri kullandığımız alfabeyi bir günde değiştirip, dilimizle, tarihimizle, kültürümüzle bağlantımızı kestiler. Bir gecede millet olarak ümmi hale getirildik. Ardından ezanımızı yasakladılar. Kutsal kitabımızı yasakladılar. 5-10 sene içinde “öz vatanımızda parya” haline getirildik.

Biz Türkleri “Türkçülük” kisvesi altında aldattılar. “Öztürkçe” aldatması ile Türkçenin genetiği ile oynadılar. Torun, dedeyi anlamaz hale getirildi. Tarihimizi, kültürümüzü karaladılar. Batının her çeşit eracifini “çağdaşlık” paketi ile içimize boşalttılar.

“Güzellik yarışmaları” görüntüsüyle kızlarımızı kadınlarımızı müstehcenliğe özendirdiler.

Bütün bunları bana da sana da yaptılar. Türk-Kürt ayrımı gözetmediler. Benim dilimi “öztürkçeleştirme” kılıfı ile yozlaştırdılar, kuşa çevirdiler. Senin dilini tamamen yasakladılar. Sadece dilini yasaklamadılar. Senin varlığını reddettiler. “Adem”e mahkum ettiler. Sana da bana da yapılan arasında aslında pek fark yoktu. Önce benim elimle seni yok etmek, benim kimliğimi de zehirleyerek tedricen yok etmek istemişlerdi.

Sevgili Kürt kardeşim! Bunu ben yapmadım. İkimizi de yok etmek isteyen aynı idi. Belki onlarca yıl bunu anlayamadık. Anlayamadığımız için de hep birbirimizi suçladık. Birbirimize kastettik. Aynı hedefe karşı ben şehirde mücadele ettim. Sen silah alıp dağa çıktın. Böyle yapman doğru muydu, yanlış mıydı? Bunu elbette tartışabiliriz.

Ama artık başka bir durum var. Sen de ben de, bize kimin kastettiğini artık biliyoruz. Seni de beni de manen yok etmeye çalışan zihniyete karşı Malazgirt’teki gibi Çanakkale’deki gibi yine omuz omuza birlikte mücadele etmeliyiz. Birbirimizle değil sana da bana da kastedenle  mücadele etmeliyiz.

Bu fırsat artık elimizde. Osmanlı’yı kaybettikten sonra kurulan güdümlü vesayet düzeni yıkıldı bak. Yalandan değil gerçekten bağımsız bir milletiz artık. Ülkemiz ve İslam dünyası tarihi bir eşikte. Bir asırdan beri bizi esir alan Batı düzenleri ise çöküşteler. Milliyetçi partilerin savundukları sınırları ne sen çizdin ne de ben! Skies-Picot adında bir İngiliz ve bir Fransız çizdiler. O sahte sınırın berisinde de ötesinde de bizim insanlarımız var.

Şırnak’ı, Cizre’yi, Hakkari’yi sen yönetsen ne olacak, ben yönetsem ne olacak? Kaldıralım bu sahte sınırları. Kaldıralım zihinlerimizdeki hudutları. Yıkalım etrafımıza örülmüş duvarları. Bak; daha büyük hesaplar yapalım. Türkler, Araplar ve Kürtler.. Yeniden omuz omuza verelim. Batının tüm hesaplarını bozalım. Batının bir asır önce kurguladığı Ortadoğu düzenini değiştirelim. Herkes özgür olsun. Tüm etnik ve mezhebi farklılıkları unutalım. İslam üst kimliği altında herkes ne ise o olsun. Müslüman olmayanlar da özgür olsunlar. İthal düzenleri kaldıralım. Yeni bir düzen kuralım. Bize ait bir düzen. Dünyaya örnek olacak bir düzen.. Bunun adını birlikte koyalım.

Beyaz Türklerin, Beyaz Kürtlerin kara propagandasına malzeme olmayalım. Karayağız Türkler, delikanlı Kürtler, cefakar Araplar.. Var mısınız yeniden.. “Tamam” diyor musunuz? “Evet” diyorsanız zaten yarısını hallettik demektir.

“Evet” diyorsanız, Washington’dan, Brüksel’den, Moskova’dan akıl alanlara mesafe koyalım. İşe oradan başlayalım. Devlet senin de benim de haklarımızı tanısın. Tanımıyorsa birlikte “tanıtalım.”

90 senedir dağlara taşlara “Ne Mutlu Türküm diyene” yazanlar Türkleri mutlu etmediler. Başkalarını mutlu ettiler. Şimdilerde “solculuk” edasıyla seküler Kürt kimliği üzerinden “ırkçılık” yapanlar da seni mutlu edemezler.

Oyunu kime verirsen ver. Ama iradeni kimseye verme!

Türk-Kürt-Arap omuz omuza verelim. Ülkemizdeki vesayet düzenini, Ortadoğu’daki sömürge yönetimlerini değiştirelim. Yeni bir anayasa ile yeni bir dünya kuralım. “Biz kimiz ki,” deme.. Sultan Alparslan’ı düşün. Nurettin Zengi’yi hatırla, Sahte Selahattin’i değil, Selahattin Eyyubi’yi örnek al.

Unutma dağdaki Memo da onun vurduğu Mehmet de toprağa düşünce 2 metrekarede yatıyor. Bak yerin altını birlikte paylaşıyoruz. Yerin üstü hepimize yeter.

Alper TAN

03.03.2015

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
alper tan
 // said
abiciğim ağzına sağlık bir kürt olarak saygıyla elerinden öperim
...
10 Mart 2015 Salı 13:33
23:41
 // ahmet yıldız
Merhaba ahmet Bey sizin yazılarınızı hep takip ederim ve severim de.Kürt sorunu ve pkk bir neden değildi veya bir amaç kürt sorunu bir sonuçtu bunu unutmayın.faili meçhul cinayetler doğuda alıp başını gitmiştir geçmişti.kürt kadınlarımıza bozuk ilaçlar gönderilerdi 1999 da mhp koalisyon hükümeti zamanında.amaç ise kısırlaştırmak.bu ülkede kardeşlik varsa bilin ki muhafazakar kürt kısmı sayesindedir...
09 Mart 2015 23:41
Müthiş yazı
 // Boğaçhan
Alper Bey'i bu müthiş analizinden dolayı tebrik ediyorum. Yıllardır düşünüp veya hissedip de dile getiremediğimiz birçok şeyi nokta atışı tespitlerle dile getirmiş. Sabah işe giderken Radyo-A'da dinledim ve mest oldum. Bana göre son zamanların en iyi yazısı. Eskiden yapılan zulümleri (özellikle CHP'ninkileri) cesurca ifşa eden herkesi sonuna kadar destekliyorum....
04 Mart 2015 Çarşamba 09:11