YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
'Kozmik patates' nasıl yenir?
06 Ocak 2010 15:07

Patates, günlük olarak tüketilen en temel gıdalardan biridir. Bol miktarda C ve B vitaminleri ile potasyum ve kalsiyum ihtiva eder. Ayrıca protein, bakır, demir ve fosfor da içerir.

Patatesin faydaları:

Patatesin çok sayıda faydaları vardır. Ondan muhtelif yiyecekler yapılır. Patates yahnisi, patates haşlaması, patatas cipsi en meşhurları arasındadır. Ayrıca fotoğraf çektirirken de “patateees” derseniz, gülümser vaziyette görünür ve sempatik bir poz vermiş olursunuz.
Patates, vücuda enerji verir, halsizliği ve yorgunluğu giderir. Patates, şeker hastaları için faydalıdır. Damar sertliğini giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Kanı temizler. Kansere karşı koruyucudur. Bağırsak şişliğini ve basur ağrılarını azaltır. El ve ayak çatlaklarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbreklere faydalıdır.

Patates nerede üretilir?

Genelde Niğde ilimizde üretildiği bilinmesine rağmen son zamanlarda Ankara’da da üretilmeye başlandığna dair çok güçlü emareler mevcuttur. Ancak Ankara’da üretilen patateslerin bildiğimiz renginin aksine haki renkli olduğu panelvan türü araçlarla alındığı ve taşındığı, alış faturasının görünmesine rağmen patateslerin görünmediği anlaşılmaktadır. Patateslerin görünmeme sebebinin ise Tarım Bakanlığının son yönetmeliğinde yer alan tartışmalı GDO, yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar sebebiyle olduğu tespit edilmektedir. Kısacası genetiği değiştirildiği için Ankara’da üretilen patateslerin kendileri göze görünmemekte, ama varlığını ve üretildiğini ispat için marangozun gösterdiği fatura yeterli gelmektedir. Ankara’da üretilen haki renkli patatesler marangozlar tarafından hizar makinelerinde doğranmakta, TPAO binasının karşısında yer alan yüksek bir binada da pişirilmektedir.

Patates nasıl kullanılır?

Patatesten çok çeşitli şekillerde yararlanmak mümkündür. Patates kızartması yapılırsa kalori değeri artar fakat sindirimi zorlaşır. Patates lapa haline getirilip yanıkların üzerine konursa hem ağrıyı hafifletir hem de iyileşmesini hızlandırır. Patatesin kabuklarını kalın soymak besin değerlerinin azalmasına neden olacağından kabukları ile yemek ya da mümkün olduğunca ince soymak gerekir. Eğer külde ya da fırında pişirilirse kabukları zar gibi soyulur.
Uyarı:
Çimlenmiş patatesi ve 24 saatten fazla bekleyen patates yemeğini tüketmemek gerekir. Çünkü tehlikeli olabilir.
Patatesin yeme içme ve gülümsetme dışında başka faydalarının olduğu da malumdur. Doksanlı yıllarda bir kozmik siyasetçi, “Patates Dini” diye bir din icat ederek hayli provokasyon yapmış, temsil ettiğini ileri sürdüğü kesimleri bayağı zor duruma düşürmüştü. Sonra da patatesten iktidar olmuştu. Şimdi tarih sayfalarında patates başlığı altında yerini almış bulunmaktadır. O kozmik lider tarihte kalmış olmakla birlikte kozmik patates güncel yerini korumaktadır.

Şimdilerde bir “Kozmik Parti”nin lideri “kozmik odadan kozmik patates çıktı” diyor. Kozmik odayı araştıran hakimin ailesinin aşçı ve marangoz askerler tarafından takip ve tacizi bir “kozmik patates” vakası olduğuna göre savcı ve hakime kurye ile kaleşnikof mermileri gönderilmesi de kurşundan kolye yapılması amacıyla hediye mahiyetindedir.

Reçete:
Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum. Bu patates çok su götürür. Reçetem şu: Ülkede halsizlik çeken, kansere duçar olmuş, el ve ayaklarında çatlak olan, sindirim zorluğu olan, bağırsak şişkinliği çeken, bağırsak kurtlarını düşürmeye çalışan, böbrek sıkıntısı bulunan, basuru olan ve kabızlık çeken herkese Ankara’da üretilen “Haki renkli patates”ten bol bol tavsiye ederim. Size gayet iyi gelir.

Sizi 10 gün sonra yeniden görmem lazım.

Allah hepinize acil şifalar versin.

Alper TAN
06.01.2010

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
patates kafa iyi mi
 // fetos gülen
gözlüklerin sana entel bi hava mı kattı sanıyorsun. Allah sizin de hakkınızı verecek , yeterki patates olsun, bir de nerelerde nasıl yetiştiğini bilsennn.. dersini iyi çalışşş, yoksa kafanda patates yetişir, yeşillenirsin, Allah esirgesin diyemeyeceğim...
11 Ocak 2010 03:52
önemli olan beyinler
 // ÇOKMU GEREK
patates yaralı bir sebzedir, ancak beyinlere yerleşirşe ne olur?... halkımıza kozmetik oda, cehalete, ot kafa olur, yeşerir yeşil kafa olur...
10 Ocak 2010 22:16
Patates kafa ve toprak altı
 // Latif Erkan
Patetesin başka yararları da vardır. Mesela patates kafalar stres için birebirdirdir. Ömrü boyunca iktidar olamayanlar için patates kafalara vurmak oldukça faydalıdır.
Ayrıca patatesin toprak altında yetişen bir sebze olduğu da unutulmamalıdır. Toprağın altından çıkarmak için zamanlama çok önemlidir....
08 Ocak 2010 14:57