YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Keşke...
25 Eylül 2008 17:39

Hükümet, ana muhalefet ve medya haftalardır gürültülü ve hararetli bir şekilde tartışıyor. Bu tartışma en son TBMM çatısı altında yapıldı. Ak Parti’li Dengir Mir Mehmet Fırat ile CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu tartıştılar. Çok sayıda televizyon kanalı da tartışmayı canlı olarak yayınladı. Ama seyrettiniz. Neyi tartıştılar?
 
İsterdik ki, ülkenin doğru yönetilmesinin önündeki en büyük engel olan darbe Anayasasının nasıl değiştirilebileceğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, Kayseri’de, Ankara’da, İzmir’de yaşanan toplu bebek ölümlerini nasıl önleyebileceğimizi tartışsaydınız.


İsterdik ki, neredeyse her gün yaşayarak kanıksadığımız katliam gibi trafik kazalarının önüne nasıl geçilebileceğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, yolsuzlukların, kayırmacılığın rüşvetin, istismarın nasıl önlenebileceğini bunu yapanlardan nasıl hesap sorulması gerektiğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, Amerika merkezli küresel krizden ekonomimizi, ülkemizi nasıl koruyabileceğimizi tartışsaydınız.


İsterdik ki, gelen şehit cenazelerinin nasıl son bulabileceğini, terörün nasıl yok edilebileceğini, terör zemininin nasıl temizlenebileceğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, nasıl açık toplum olabileceğimizi, demokrasinin daha fazla nasıl geliştirilebileceğini, şeffaflığın ve denetimin nasıl sağlanabileceğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, açlık sınırında yaşama mücadelesi veren köylünün durumunu tartışsaydınız.


İsterdik ki, bu ülkede asgari ücretle yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu, bunu düzeltmenin yollarını tartışsaydınız.


İsterdik ki, dahil olmaya çalıştığımız AB standartlarına ülkemizi nasıl kavuşturabileceğimizi tartışsaydınız.


İsterdik ki, Türkiye’nin dünyada nasıl daha etkin ve daha güçlü bir ülke olabileceğini tartışsaydınız.


İsterdik ki, Irak’ta, Gürcistan’da, Pakistan’da, Afganistan’da, Filistin’de yaşananlardan nasıl kurtulabileceğimizi tartışsaydınız.


İsterdik ki, Ekim ayında yapılacak oylama Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi üyesi olabilmesi için neler yapabileceğimizi tartışsaydınız.


Ama ne yapıyorsunuz? İktidarı, muhalefeti ve medyası ile haftalardır ağız dalaşı şeklinde “seninki benden kara” muhabbeti yapıyorsunuz.


Ama ne yapıyorsunuz? Tribünlere oynuyorsunuz.


Ama ne yapıyorsunuz? Bu ülke için çalışmıyor ama bu millete horoz dövüşü seyrettirerek oyalıyorsunuz.


Ne yapalım? Ülkeyi yönetecek yerde bulunanlar ülkenin önünü açacak siyaset üretemeyince başarısızlıkları örtecek kılıf ve kendilerini kurtaracak laf üretmeye başlarlar. Politikanın anlamı bu oldu.


CHP’nin ve medyanın, yolsuzlukların, hırsızlıkların, usulsüzlüklerin ve yanlışların üzerine gitmesi güzel. Ama keşke bunu ülkenin önünü açacak düzenlemelerin önünü kesmek için yapmış olmasalardı.


CHP keşke kendi içindeki yolsuzluk, usulsüzlük iddialarının da üzerine gitseydi. CHP keşke Aydın Doğan’la ilgili iddiaları da bu denli ciddiye alsa ve araştırsaydı.


CHP keşke Ergenekon Terör Örgütünün aydınlatılması için de böyle bir çalışma performansı gösterseydi.


Hükümet partisi ise keşke savunmasını, yolsuzluk ve usulsüzlük suçlaması sebebiyle değil de, darbe anayasasını değiştirdiği için yapsaydı, demokrasiyi geliştirdiği için yapsaydı. Sivilleşmeyi sağladığı için yapsaydı.


Ve keşke televizyonlar bu horoz dövüşünü değil de o tartışmaları yayınlamak için böyle zaman ayırsalardı. Keşke gazete manşetleri de öyle olsaydı.


Ne diyelim demek ki onun da zamanı var.


Bir gün o da olacak.


Ama muhakkak.


25.09.2008

Yazarın Önceki Yazıları
Monarşik Avrupa'ya demokrasi götüreceğiz 28.03.2017Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.