YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Karanlığa sorular
25 Şubat 2008 14:28
Bazen toz duman arasında gerçekle yalanı ayırt etmek mümkün olmayabiliyor. Bazen de doğru ile yanlış arasında çok ince bir çizgi yer aldığı için karıştırabiliyoruz. Doğru bilgiye dayanmayan yorum ve değerlendirmeler, bilgi kirliliğine yol açarak insanların kafasını karıştırıyor. O nedenle psikolojik harekat yapan profesyoneller, ortama kirli bilgi yayarak hakikati örtmeye ve gelişmeleri istedikleri tarafa yönlendirmeye çalışırlar. Bu günlerde de böyle oluyor. Bu yüzden kafama takılan soruları sizlerle paylaşmak istedim. Maksadım bize anlatılanların ötesinde sizlerin de düşünmesini sağlamak.
Sorular:
*Yasin Hayalin McDonals’a attığı bombayı Erhan Tuncel yapmışsa bomba imalatçısı biri jandarma tarafından da polis tarafından da nasıl oluyor da “muhbir” olarak kullanılıyor.
*Samsun’da Ogün Samast’la kol kola poz veren polisler görevden alınıyor, jandarmanın sadece görev yeri değiştiriliyor. Merakım şu; Emniyet polislere ağır bir ceza mı verdi, jandarma bunu önemli bir suç olarak görmedi mi? Hangisi doğru?
*Yasin Hayal “yahu bu cinayet hani faili meçhul kalacaktı” diye hayretini dışa vurdu. Ona faili meçhul kalacağını kim garanti etti, kimin adına etti? Bunu sorgulayan var mı?
*Erhan Tuncel neden hala susuyor? Konuşuyor da bizim mi haberimiz yok? Konuşuyorsa cinayetin arka planı için neler söyledi?
*Yasin Hayal’in yaklaşık iki senedir bekleyen dosyası, Yargıtay’da neden Dink cinayetinin olmasının ardından hatırlandı. Yargıtay başsavcısı, mahkemenin kararı onanmalı diyor. Başsavcının bu şekilde kanaatleri yönlendirmesi doğru mu? Ve neden şimdi söylüyor?
*Bu konularda başbakan sonuna kadar gideceğiz diyerek yüreklere su serpen açıklamalar yapıyor. Şemdinli konusunda da aynı sözler söylenmişti. Ama sonunda fatura suçlananlara değil suçlayanlara çıkmış iddianameyi hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya ve “hırsız evin içinde ise kilit fayda etmez” diyen istihbarat bakanı Sabri Uzun görevlerinden olmuşlardı. Bu defa da böyle mi olacak, gerçekten sonuna kadar gidilebilecek mi?
*Yine Yargıtay başsavcısı, Şemdinli olayını “cinayet” noktasından inceleyen birinci dairenin “görevsizlik” kararı vermesine, “örgütlü ve organize” suçlara bakan dokuzuncu dairede incelenmesine itiraz ediyor. Çekindiği bir şey mi var? Bu konuda neden ısrar ediyor.
*Bu konuların gerçekten aydınlatılması için, adli merciler ve diğer ilgili kurumlar da başbakan gibi düşünüyor ve bunun için gayret gösteriyor mu? *Medyanın bir kısmı olayın üzerine gidiyormuş gibi gösterip örtmeye çalışıyor mu?
*Fikri Karadağ isminde emekli bir albay dernek kurup ölme ve öldürme üzerine yeminler ettiriyor. 13 500 hain listesinden söz ediyor. Biz de bir dernek kurup hain listesi oluşturup bunların öldürülmesi için faaliyet yürütebilir miyiz. Adli merciler bu adama ses çıkarmadıklarına göre bu adama ve derneğin mensuplarına madalya takmak da caiz midir?
*Fikri Karadağ ve onun gibilere bu hain listelerini kim hazırlıyor, kim veriyor, niçin yani hangi hedefe ulaşmak için yapıyor.
Yanlış anlaşılmasın. Sadece gazetecilik şehvetimi yenemediğim için sormak istedim
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.