YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İyi karşılamak kötü mü?
23 Ekim 2009 14:51

Çeyrek asırdan beri devam eden kanlı bir sürecin ardından, stratejik, taktik, siyasi, sosyal ve insani açıdan yapılan hataları gören devlet, önemli bir açılım başlattı. Ülkemiz ve halkımız açısından bu, tarihi bir şans. Terör örgütünün başı da artık yolun sonunu gördüğü için örgüte eve dönüş mesajı veriyor.

34 kişilik PKK’lı ilk grup sınırdan içeri girdi. Giriş sırasında üzerlerinde olan ve üniformayı çağrıştıran kıyafetler, girişte yaptıkları zafer işaretleri, zafer kazanmış ordu mensubu gibi bir tavırla hareket etmeleri.. Bunları karşılayanların da büyük bir şölen havası içinde bir karşılama yapmış olmaları, gittikleri yerlerde el üstünde taşınmaları ilk bakışta ve duygusal olarak vicdan sahibi hepimizin içini acıttı. Yüreklerimizi burktu. Verilen şehitler, vücutlarının bir kısmı koparılmış gazilerimiz aklımıza geldi. Onların hangi duygulara kapılacağı gözümüzün önünden geçti. Zaten onların tepkileri de gecikmedi.

Bu samimi tepkilerin hepsini kesinlikle saygı ve hürmetle karşılamalıyız. Çünkü onlar, tarifi imkansız duygular içindeler. Hiçbir açılım şehitlerimizi ve gazilerimizin koparılan organlarını geri getiremeyecektir.

Bütün  bu duyguları çok iyi anlamakla birlikte ben bu yazıda durumun farklı bir yönüne dikkat çekmek istiyorum. O da şudur:

Dağa çıkan PKK’lılar, silahı alıp niçin dağa çıktılar? Sözüm ona “Kürt halkının özgürlüğü için” çıktılar. Devlet ne yapmak istiyor? Dağdaki PKK’lıların eve dönmesini sağlamak ve bundan sonra dağa çıkışların olmasını önlemek istiyor. 34 kişilik ilk PKK grubu geliyor. “Özgürlüğü için mücadele edildiği” söylenen halk eve dönenleri nasıl karşılıyor? Alkışlarla karşılıyor. Biz neye kızıyoruz? Eve dönenlerin alkışlanmalarına kızıyoruz.

Şimdi maazallah tersini bir düşünelim. Devletin tüm iyi niyetine ve eve dönüş çağrılarına rağmen, örgütten bir grup inse, Kürtler de silahı bırakıp eve dönenleri tepkiyle karşılasa, hatta neden mücadeleyi bırakıp da döndünüz diye ayrı bir süreç başlasa o zaman daha mı iyi olurdu. Dağdan inenlerin inmesini iyi karşılamamak, dağda kalmalarını ve silah kullanmalarını arzu etmek anlamına gelmez mi?

Bence hadiselere daha akılcı bir açıdan bakıp daha stratejik düşünmeliyiz. Her ne kadar içimizi acıtsa da dağdan inenlerin güneydoğuda halk tarafından olumlu karşılanması dağdakilerin eve dönmelerini teşvik edecek, kolaylaştıracak ve hatta hızlandıracak bir gelişmedir.

Çünkü açıkça görülüyor ki, PKK terör örgütünün özgürlüğü için mücadele ettiğini iddia ettiği “halk” onları dağda değil evde olmaya çağırıyor. Dağda kalmalarını tasvip etmiyor. “Halk” onların dağdaki tutumunu tasvip etmediğini gösteriyor. İnişlerini alkışlıyor.

Şimdi hadiseye farklı açılardan bakarsak her ne kadar bazıları açısından incitici ve rahatsız edici gibi gelse, hükümeti kızdırsa bile CHP lideri Baykal ve MHP lideri Bahçeli’nin muhalefet üslubu da bir yönüyle aslında PKK’nın dağdan inişini hızlandıracak bir mesaj içeriyor. Nasıl mı?

Baykal ne diyor? “Bu bir AKP-DTP-PKK projesidir” diyor. Bahçeli de “PKK teslim olmadı. AKP, PKK’ya teslim oldu” diyor. Sizce dağda bu açıklamaları duyan, “halkın” kendilerinin inişini alkışlamasını izleyen, suça bulaşmayan örgüt mensuplarının mahkemelerce serbest bırakıldığını gören PKK’lılar ne düşünür?    

Onların dağda kalmalarını gerektiren bir mesele var mı? Görünüyor ki yok. O halde hala neden dağda kalmaya devam etsinler? İşte bizi rahatsız eden o karşılama görüntülerinin böyle faydalarının da olduğunu bilmeliyiz. Ama unutmayalım ki bu görüntülerin bir sınırı olmalıdır. Çığırından çıkmış, ölçüsü kaçmış görüntüler bir süre sonra toplumun diğer kesimlerinin şiddetli infialine yol açabilir. O da sürecin tamamen tıkanmasına sebep olabilir. Başbakan da zaten bunun mesajını veriyor.

Bu süreçte DTP yönetimine büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Dağdan iniş sürecinde memnun olan DTP ve PKK yöneticileri olduğu gibi, şimdiye kadar “kandan ve baruttan” beslenen ve terör ve çatışmanın devamını arzu edenler de var. Bunlara karşı dikkatli olmalıyız.

Vatandaşlarımızın bir kısmı şunu düşünüyor olabilir: “Bu terör örgütü 25 yıl terör yaptı. Şimdi istediğini aldı. Bu gün de evlerine dönüyorlar. Devlet mücadeleyi kaybetti.” Bu tamamen yanlış bir algı. Neden?

1) Kürtler Türkiye’den kopmadı. Bundan sonra da kopmayacak devlete daha da bağlanacak.
2) Kürtlere bağımsızlık verilmedi. Onlar da Kürt olmayanlar kadar bağımsız bir ülkede yaşıyorlar.
3) Gelenler Türkiye Cumhuriyeti devleti’nin kurumlarına teslim oluyor ve ifade veriyorlar.
4) Terör örgütünün tasfiye olmasıyla Türkiye’nin önü açılacak, gücüne güç katılacak.
5) Oluşacak barış ortamı ile sosyal dinamizmimiz daha da güçlenecek.
6) Yeni şehitler gelmeyecek. Analar, yarlar, yavrular ağlamayacak.

Eğer beklendiği gibi bir süre sonra terör örgütü tasfiye olursa bizi şu an rahatsız etmekte olan o görüntüler de hafızalarımızdan silinip gidecek. Unutmayalım bir hastalığa düçar olduğunuzda iyileşmek için kullandığınız ilaçların da bir yan etkisi var. Çeyrek asırlık kangren olmuş bir sorun çözülmeye çalışılıyor. Kolay değil. Çözümün de ufak tefek yan etkileri olabilir. Önemli olan, 25 yıldır bizi yatalak eden bir hastalıktan kurtuluyor olmamız.

Hadiselere biraz da bu açıdan bakmaya çalışalım.

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
bakış açısı
 // sevaL
olaylara farklı açıdan bakmamızı sağlayan bi yazı okumuş oldum..teşekkürler.....
25 Ekim 2009 22:38
İyi karşılamak kötü mü ?
 // Murat Baydar
Pkklıların ve Mahmur kampından dönen kürtlerin karşılama törenine getirdiğiniz gerçekçi yorumu çok beğendim. Bu konu ile ilgili yazan ve konuşanların içinde en gerçekçi ve tarafsız yorumu sizin televizyonunuzda tesadüfen dinledim.
Bu ülkede sizin gibi yazarlar oldukça barışın en kısa zamanda geleceğine inanıyorum....
24 Ekim 2009 23:08
Teşekkürler
 // Mehmet Demir
Köşe yazarları olsun genel yayın yönetmenleri olsun sürece böyle cesurca destekleri gerekir.Destek olmıyorlarsa köstekte olmasınlar.Bu yazınızdan dolayı kutlarım...
24 Ekim 2009 20:20