YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İsrail'in derdi bağcı dövmek
25 Şubat 2008 12:17
Uzun vadeli stratejik çalışmalar, entrikalar ve sinsi planlarla Filistin topraklarını işgal ederek devlet kuran İsrail, on yıllardır sürdürdüğü işgale yeni bir boyut daha kattı. Bir zamanlar Filistin davası için mücadele eden diğer örgütleri dengelemek için İsrail'in zaman zaman destek bile verdiği Hamas Dünyanın itiraz edemediği bir seçimle üstelik Filistin kalkının kahir çoğunluğunun oylarını alarak hükümet olunca bazılarının planı ciddi şekilde bozuldu. İşgalci güçlere karşı ülkesini savunduğu halde çifte standartlı ve ama güçlü ülkelerce terörist örgüt olarak kabul edilen Hamas, halkının tasvibiyle ülkesinin yönetimini devralmıştı. İsrail ta başından bu yana Hamas'ın iktidar olmasını hazmedemedi ve kabullenemedi. Hamas'ı dünyaya terörist örgüt olarak yayma kampanyalarını devam ettirdi. Uzlaşma için adım atma konusunda hiç yüz vermedi. Fakat İsrail'in büyük hamisi ABD'nin yıllardır orta doğuya demokrasi ve özgürlük getireceği türküleri söylemesine rağmen demokratik seçimle ülkesinin yönetimini devralan Hamas'ı reddetmesi çifte standartlı başka batı ülkelerini bile zor durumda bıraktı. Çünkü ABD ve İsrail hem "demokrasi ve özgürlük" diyor, hem de demokrasinin kendi hoşlarına gitmeyen sonuçlarını reddederek gerçek yüzlerini ortaya koyuyorlardı.
İsrail Hamas'ın seçimi kazandığının ortaya çıktığı ilk günden itibaren bu yapıyı devre dışı bırakmanın yollarını aramaya başladı. Bunu yaparken dünyayı hangi gerekçelerle kandırabileceğinin de çaresine bakıyordu. Öncelikle mali ve ekonomik izolasyon uygulamasını devreye sokarak masum Filistinlileri bile aç biilaç bırakmaya başladı. Siyasi izolasyon içinse büyük ağabeylerini de devreye sokarak Hamas'a siyasi destek sağlayan ülkeleri baskı altına almanın yollarını aradı. Bütün bunlara rağmen Filistin yönetimini diz çöktüremiyordu. Tüm baskılara ve tahriklere rağmen Hamas sağ duyusunu kaybetmedi ve karşı tarafa bahane oluşturacak olaylara bulaşmadı.
İsrail ise Hamas'a saldırmak, Hamas'a destek veren Filistinlileri cezalandırmak için bahane arıyordu. Yani bir bakıma ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgal etmek için bahane ettiği 11 Eylül olayı gibi. Sonunda aranan bahane bulundu. İsrail ordusuna mensup bir çavuş kaçırılmıştı. Olay üzerine Filistin topraklarına girerek 8 Filistinli bakan ile 50'den fazla milletvekilini rehin aldı. Şimdi o da yetmedi kaçırıldığı ileri sürülen diğer iki askeri bahane ederek Lübnan topraklarına da girdi. İnanılmaz derecede orantısız güç kullanımına başvurdu. Onlarca sivil hayatını kaybetti ve ediyor. İsrail yapıyor Dünya bakıyor. İsrail askerlerini kaçıran Filistinli grubu kimin yönlendirdiği konusu ise son derece karanlık.
Zaten dünyada meşruiyet sorunu yaşayan Hamas yönetiminin İsrail askerini kaçırarak kendi konumunu daha da sıkıntıya sokacak bir eyleme teşebbüs etmesi bana pek inandırıcı gelmiyor. Ama öbür taraftan aradığı bahaneyi bulan veya ihdas eden İsrail hükümetinin "üzüm yemek için" değil ama "bağcı dövmek" için istediği fırsatı yakaladığını görüyoruz.
Netice son derece düşündürücü. Öyle anlaşılıyor ki İsrail Hamas iktidarını yıkıp Filistin halkını acımasızca cezalandırmak istiyor. Bir taraftan da El Fetih örgütü ve diğer Filistin örgütlerinin arasını açmak için gayret sarf ediyor. Görünen o ki gelişmeler karşısında El Fetih lideri Filistin devlet başkanı Mahmut Abbas ile Hamas lideri İsmail Haniye bir birlerine kenetlenmiş vaziyetteler. Sonuç olarak kader İsrail'in hedefini mi çıkaracak yoksa Filistin halkını ve İslam dünyasını birbirine daha fazla mı kenetleyecek onu da zaman gösterecek.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.