YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İslam birliği çalışmaları
10 Kasım 2009 15:47

İletişim ve ulaşım imkanları geliştikçe dünyamız da hızla küçülüyor. Genel manada bu küçülme küreselleşme olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla küreselleşmeye karşı çıkmak aslında teknolojiye ve bilimsel gelişmelere karşı çıkmak anlamına geliyor. Küreselleşmenin neticesinde doğal olarak birçok problem de ortaya çıkıyor. Biz, küreselleşmeye karşı çıkmak yerine bu sürece yön ve şekil vermenin yollarını aramalıyız. ABD başta olmak üzere bunu başkalarından beklemek kadar yanlış bir şey olamaz.

Türkiye ve birlikte hareket etmekte olan bazı İslam ülkeleri bu konuyu görüyorlar. O sebeple de ortak hareket etmenin yollarını arıyorlar. İstanbul’da yapılan İSEDAK toplantısı bu öngörünün bir işareti. Su var, şeker var, un var, ateş var, usta var. O halde neden helva yapmıyoruz. Teknoloji, sanayi, tarım, işgücü ve enerji konusunda İslam ülkeleri entegre oldukları takdirde eksik olan bir şey yok. Aksine fazlasıyla mevcut. Sadece motivasyon ve koordinasyon eksikliği var. O sebeple de İslam ülkeleri ve Müslümanlar ne yazık ki bit kadar İsrail karşısında bile süklüm püklüm olabiliyor.

İslam ülkeleri artık uyanmaya ve olanları irdelemeye başladılar. Güçlü olmanın yolunun birlik ve bütünlük olmaktan geçtiğini çok iyi anladılar. Şimdi o “Birlik” için adımlar atılıyor. İSEDAK toplantısı ile birliğin ekonomi, ticaret ve ortaklık boyutu şekillendirilmeye çalışılıyor. Bunun 2012 Temmuz’una kadar tamamlanması hedefleniyor. Gerçek bir “Birlik” için bu yetmez. Siyasi, sosyal, dini-kültürel konularla, savunma ve güvenlik konularında da birlik gerekir. Onun için eş zamanlı olarak bu konularda da hızlı çalışmalar yürütülüyor. İslam ülkelerinin çoğu, bu konularda çok istekli ve gayretli.

Son zamanlarda Dünyanın tartıştığı “Türkiye doğuya mı kayıyor?” tartışmasının temeli de zaten bu sebeplerden kaynaklanıyor. Türkiye başta olmak üzere İslam ülkeleri tarafından, haktan ve haklıdan yana değil de güçten ve güçlüden yana olan çifte standartlı Batı yaklaşımları ile, uluslararası kuruluşlar adı verilen ve nihai karar organları içinde İslam ülkelerinden kimselerin olmadığı, olsa bile dinlenmediği, Batı çıkarlarına göre şekillenmiş kuruluşlar artık sorgulanıyor. Türkiye ve İslam ülkeleri kendi uluslar arası örgütlerini kurmaya ve var olanları da etkin hale getirmeye çalışıyorlar. Böylece Müslüman dünyanın dağınıklığı kuvvetli bir “Birliğe” dönüşüyor.

Bu hedefler gerçekleşirse Batı’nın İslam coğrafyasına müdahalesi zorlaşacak, açlık, fakirlik, geri kalmışlık ve dışa bağımlılık gibi sıkıntılar da hızla aşılmaya başlamış olacak. Kısacası Türkiye içerde önemli açılımlar yaparken dışarıda da baş döndürücü hızla büyük uluslar arası işler yapıyor.

Bir taraftan, işi gücü komplo planı hazırlamak olan beyni dumura uğramış geri kafalı zümrelerle uğraşırken diğer taraftan bu işleri yürütmek Türkiye için büyük bir gelişme.

Bu ise dostları sevindirirken diğerlerini de düşündürüyor. “Türkiye doğuya mı dönüyor” tartışmalarını hafife almamak gerekir.

Alper TAN

10.11.2009

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
bölücüler
 // abdulvap
evet bülücüsünüz sizler bu milete ihyanet idiyorsunuz tan bey o kadarki akp ye yalakalık ediyorsunuzki ama oda biti artık akp de kalmadı bunu sizler benden daha iyi biliyorsunuz şimdiden iş aramaya bakın belki bir belediyede çüpculuk işi cıkar ben bir türk miliyeçisiyim atık işinizbiti sandıga gömecegiz sileri vede yandaşları...
13 Kasım 2009 12:07
teşekkürler
 // ibrahimk
Teşekkürler Alper abi sizin gibi vatan severler olduğu sürece ülkemiz güçlenerek yoluna devam edecektir... Allah yar ve yardımcınız olsun.

Ana Haber bülteninizide saat 20.00 a alırsanız çok iyi olur. Kanal A nın yerel yayınlarla tüm Türkiye de izlenmesini istiyorum...
12 Kasım 2009 17:25