YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Hamas İsrail otoritesini tanımadı devlet oldu
03 Haziran 2014 15:37

Terör devleti İsrail’in insani yardım gemisi Mavi Marmara’ya saldırısının 4. yılında İstanbul’da bir mahkeme İsrailli saldırganların yakalanması için kırmızı bülten çıkarılmasına karar vermişti. Bu karar, İsrail’in fiilen dokunulmaz olduğu yönünde var olan kanaatleri yıkan çok önemli bir adımdı.

Ama Mavi Marmara saldırısının 4. yıldönümünde Filistinli iki ayrı grup olan El Fetih ve HAMAS’ın attığı adım çok daha önemliydi. Yıllardır ortak düşman İsrail’le mücadele etmek yerine, yer yer kendi aralarında mücadele eden El Fetih ve HAMAS’ın aldığı kararlar tarihi nitelikte. Batı Şeria ve Gazze olarak yıllardır ikiye bölünmüş olan kadim Filistin toprakları artık birleşiyor.

Birleşmiş Milletler’in devlet olarak kabul ettiği Batı Şeria’daki El Fetih yönetimi, Batı dünyasının terörist olarak gördüğü Gazze ve HAMAS’la birleşmiş oldu. Bakalım İslam düşmanı Batı, bu olay karşısında nasıl bir kıvırtma gösterecek? HAMAS’ın bu tavrına saygı duyup yeni durumu kabullenecek mi, El Fetih yönetimini de terörist mi sayacak? Batı’nın tarihi, zalimlik, ikiyüzlülük ve kıvırtmalarla dolu. Muhtemelen bu gelişme karşısında da İsrail’in arzusuna uygun davranacaklar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bu kervan devam edecek. Şu sıralar Suriye’de, Mısır’da, Somali’de, Libya’da birçok coğrafyada İslam dünyasının atmosferini saran kara bulutlar rahmet yağmurlarına dönüşüyor.

Filistinli grupların birleşerek ortak hükümet kurmuş olmaları yeni adımlardan biri. Gazze’yi yöneten HAMAS, terör devleti İsrail’in otoritesini tanımadı ve devlet oldu. Tel Aviv’le birlikte ağlaşan Pensilvanya’nın paralel imamı çok üzülecek. Ama gerçek böyle.

2011 yılında başlayan Arap baharını hazana çevirmek için çalışan şer ittifak zor durumda. Avrupa ve ABD, Rusya ve İran’la beraber katil Beşşar Esad’ın yıkılmasını engellemek için her türlü desteği veriyordu. Çünkü, Esad düşerse Suriye’nin mütedeyyin halkı iktidara gelecekti. Yani Suriye’ye İslami bir rejim gelecekti. Bunu ne İsrail, ne Avrupa, ne de ABD isterdi. İran ise Suriye’de Türkiye’nin güneyinde Ankara’ya takoz olacak BAAS gibi kukla bir Şam yönetimini tercih ediyordu.

Avrupa ve ABD, Rusya ve Kafkasya üzerinden gelecek enerjinin geçiş güzergahını kontrol altına almak için Ukrayna’nın karışmasını teşvik ettiler. Aylarca süren kargaşa ve kaos ortamına açıkça çanak tuttular. Birkaç ay içinde Ukrayna’yı ikiye böldüler. Ülkenin yarısı Rusya’ya geçti. Kalan yarısının akıbeti ise belirsiz.

Rusya, Batılı rakiplerinin oyununu bozacağını düşünerek Kırım’ı kendine bağladı. Neticede büyük Avrupa ülkeleri de, ABD de, Rusya da el birliği ile oluşturdukları Ukrayna batağına saplandılar. Debelendikçe daha da batacaklar.

Şimdilerde Rusya ve Batı dünyası Suriye yerine Ukrayna ile meşguller. Türkiye’yi dizginlemek için İran’ı yanlarına çekme çabaları da çok fazla işe yaramayacak. Beşşar Esad giderek yalnızlaşıyor. Suriye’de yapılan göstermelik seçimler ve yanıltıcı başarılar sonuç vermeyecek.

Beşşar Esad bir gün bir Nusayri’nin kurşunuyla bile aniden her şeye veda edebilir!

Mısır’ın son firavunu Abdülfettah Sisi göz boyamaya dönük sözde seçimle kendini Cumhurbaşkanı yaptı. Amacına ulaştığını ve Mısır’da her şeyin kendi kontrolü altında olduğunu zannediyor. Yolundan gittiği ataları olan büyük firavunlar da öyle düşünüyordu. Rakip çıkmasın diye doğan tüm çocukları öldürtmüştü. Ancak kaderin cilvesi olarak Hz. Musa o firavunun sarayında yetişiyordu.

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi General Sisi’ye çok güvenmişti. Sisi, Mursi’ye ihanet etti. Darbe yaparak onu arkadan hançerledi. Muhtemelen darbeci General Sisi de aynı kaderi yaşayacak. Belki de en güvendiği generaller Sisi’yi devirecekler.

Muhtemelen önümüzdeki aylar bölgede çok önemli yeni gelişmelere gebe.

Gelişmeler gösteriyor ki hem Batı dünyası, hem İslam alemi kendi içlerinde güçlü bir şekilde sarsılacaklar. Böyle bir şey temenni edilmez ama bu iç sarsıntıların ardından Müslümanlarla gayrimüslimler çok ciddi biçimde bir savaşa da tutuşabilirler.

Dünya böyle bir sürece doğru hızla ilerlerken Türkiye’yi meşgul ederek durdurmaya dönük suni çabaların kimlere hizmet etiğini iyi düşünmek gerekir. 17 Aralık’tan darbe çıkarma, seçim dışı yöntemlerle hükümet devirme, 1 Mayıs’la darbe yapma, Soma’dan devrim çıkarma, Gezi provokasyonlarının yıldönümünden yeni bir Gezi kalkışması ihdas etme, çözüm sürecini akim bırakma çabaları nedir?

Bunların hepsi bellidir. Çok açık ve çok nettir. Tıpkı Gezi ruhu gibi.. Bunların tamamı Beşşar Esad ruhudur. Abdülfettah Sisi ruhudur. Kenan Evren ruhudur. Çevik Bir ruhudur. Veli Küçük ruhudur. Çetin Doğan ruhudur. Benyamin Netanyahu ruhudur. Bunların hepsi aslında ruhen kardeştir.

Tuz ruhu bile bunlardan daha faydalıdır. Kokusu kötü de olsa en azından temizlikte kullanılır.

Alper TAN

03.06.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

RAKAMLARLA DÜNYA SAVAŞINA DOĞRU

PERES “İRAN İSRAİL’İN DÜŞMANI DEĞİL”

ESAD’IN GİZLİ DESTEKÇİLERİ KİMLER?

KÜRESEL PROJELERE KÜRESEL DARBE

VESAYETÇİ MÜSLÜMANLARLA İMTİHANIMIZ-MISIR VE TÜRKİYE

MUSA’NIN ÇOCUKLARI FİRAVUN’U DESTEKLİYOR

ORTADOĞU’NUN STATÜKOSU DEĞİŞİYOR

İSRAİL MUHALİFLERİ VURUYOR, ESAD’I DEĞİL

“ORTADOĞU DAĞILIYOR”

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.