YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Halkı hesaba katmazsanız!
01 Nisan 2008 18:59

2007 yılını 367’ciler ve ‘istemezükcüler’ yüzünden kaybetmiştik. 2008’i yine onlar yüzünden kaybediyoruz.


Yüzde 7’lerde devam eden büyüme 4,5’e düştü ise kapatma davası ile borsa tekrar bir yıl öncenin rakamlarına geriledi ise Avro ve Dolar hızlı bir yükselişe geçti ise statükonun bu dava ile bilerek ve isteyerek oluşturduğu siyasi belirsizlik ortamı sebebiyle ekonomi sarsılmaya başladı ise cumhurbaşkanından, başbakana ve milletvekillerine kadar önemli kişilere yasak isteyerek adliye üzerinden siyaset yapılmaya çalışılıyorsa... Bu tepişmenin faturasını kimin ödemesi gerekir. Millet fatura ödeyecek ama siz millete rağmen, ideolojik saltanatınızı devam ettireceksiniz öyle mi?


Başsavcı bir gazeteci ile yaptığı dertleşmede Ocakta yaptığımız türban uyarısını hükümet dikkate alsaydı dava açmayabilirdik demiş. Şimdi sormak gerekiyor. Başörtüsüne serbestlik getiren anayasa değişikliğini CHP zaten her zaman olduğu gibi Anayasa Mahkemesi’ne götürmüştü. Madem değişikliğin Anayasaya aykırı olduğunu düşünüyorsunuz. Sizin için mesele, değişikliğin anayasaya uygunluğu ise neden bu konuda mahkemenin kararını beklemediniz? Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?


***


Laikliği koruma kılıfı altında iktidar mücadelesi verenlere sormak gerekiyor.


Cumhuriyetin, anayasanın ve rejimin savunmasını yapmaya çalışıyorsanız, zor ve silah kullanarak düzeni değiştirmeye çalışan, insanlara, ölme ve öldürme üzerine yemin ettiren bir terör örgütü ve bağlantılı çeteleri var. Bu konuda neden bir girişiminiz olmadı. Yoksa bu çeteleri rejim için faydalı mı görüyorsunuz?


Biz, Cumhuriyeti, halkın rejimi olarak, halkın kendi kendini idare etmesi olarak biliyorduk. Yoksa istenen yönetim şekli, devrik Saddam’ın Baas veya Kaddafi’nin Libya cumhuriyeti mi?


***


Başörtüsüne özgürlük gerekçesi ile Ak Parti kapatıldığı zaman ona destek veren MHP’yi de kapatmak gerekmez mi? DTP’yi kapatma davası ise zaten devam ediyor. Bu takdirde TBMM’de sadece CHP kalmış oluyor. Yoksa halkın itibar etmediği CHP, statükonun oyunları ile iktidar mı yapılmak isteniyor?


CHP şimdiden açıklama yapıyor. Mecliste kapatma davasını sonuçsuz bırakacak düzenlemeler yapılacak olursa, onu da Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini söylüyorlar. CHP’den de zaten bu beklenir. Daha ne olduğu belli olmayan muhtemel bir düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi..! Yani demek isteniyor ki, ne yaparsan yap, ben tanımam; ben istemem. Benim maksadım bağcı dövmek. Statükoyu değiştirtmem, ben yasaklardan beslenirim. Yaptığın değişikliğin nasıl olacağı önemli değil. Değişiklik anayasaya uysa da dava açarım uymasa da.


***


“411 el kaosa kalktı” diye manşet atanlar, bu değişikliği kaosa çeviririz demek istemişlerdi. Şimdi görevlerini yapıyorlar. Ülkeyi kaosa çevirmek için el birliği ile çalışıyorlar. Onlar için sadece seçkinci saltanatları yasakçı statükoları önemli. Ülkenin siyasi itibarının yükselmesi, uluslar arası konulardaki güç kazanan manevraları, ekonominin büyümesi, kalkınmanın artması, milletin refahı, Washington’un Ankara üzerindeki etkisinin bitmek üzere olması onları rahatsız ediyor.


***


Öyle bir tablo çiziliyor ki ülkenin önünde yasal ve anayasal olarak bir çıkış yolu bırakılmıyor. Türk milleti yasak zincirlerinin arasına hapsedilmeye çalışılıyor. Halkın morali bozuluyor, umutları katlediliyor. Milletin iradesi yok sayılıyor. Göbeğini kaşıyan adam aşağılamasına tabi tutuluyor, “çobanın oyuyla benimki bir mi olacak” sözleriyle hakaret ediliyor. Türkiye, topyekün bir Guantanamo veya Ebu Garib haline getirilmeye çalışılıyor.


***


Şunu herkes iyi bilmeli ki ülkenin tansiyonu çok yüksek. Millet burnundan soluyor. Bu fakir millete bir kere daha acı ilaç içirmek isteyenler hesabını iyi yapmalı. Büyük imparatorluklar kurmuş, hürriyeti için canını feda etmiş, yedi düvelin donanmasına Çanakkale’nin tuzlu sularını tattırmış, yokluklar içinde hürriyeti uğruna İstiklal Savaşı’nı vermiş olan bu millet sokağa çıkarsa bunun faturasını kimse tahmin edemez.


Statükonun yasakçı iktidarını sürdürme “savaşı” verenler, millet iradesinin tecellisi için tüm meşru yolları kapatarak, bu tavırları ile halkı sokağa mecbur bırakıyorlar. 2001 krizi yaşandığında, Ankara’da mobilyacıların bulunduğu Siteler esnafının Tandoğan’a kadar yürümesi iyi hatırlanmalı. Ağırbaşlı, toleranslı, hoşgörülü ve sabırlı görünen milletin damarına basmaya devam ediyorsunuz. Unutmayın ki ağır hareket eden bu milletin tokadı da o derece ağırdır.


Türkiye, Washington’a daha iki sene önce “Statükonu da al git” demişti. Anlaşılıyor ki gitmek istemiyorlar. Gizli direniş devam ediyor. Unutmayalım ki derin millet de bütün bunları not ediyor.1.4.2008

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.