YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Haklı çıktık ABD çekiliyor
07 Mayıs 2011 15:02

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2 Mayıs 2011 Pazartesi günü Pakistan’da yapılan bir ABD operasyonu ile El Kaide lideri Usame Bin Laden’i öldürdüklerini açıkladığı gün, tüm dünya medyası “flash haber” girerek Bin Laden’in öldürüldüğü haberinin doğruluğu üzerinden sayısız yorumlar yapmaya başlamıştı. Obama’nın açıklama yaptığı gün saat 16:15’te Kanal A’da Bin Laden’in öldürüldüğü haberinin yalan ve asparagas olduğunu, Washington’un Afganistan’dan çekilmeye hazırlandığını aynen şu cümlelerle anlatmıştım: “Bin Laden 2007’de eceliyle öldü. ABD gerçekleri gizliyor. Amerika Afganistan’dan çekilmeye hazırlanıyor. Usama Bin Laden’in öldürüldüğü haberi bunun habercisi aslında. Afganistan’dan çekilmenin gerekçesini bu şekilde hazırlamış ve Amerikan halkına duyurmuş oldular.”

3 Mayıs 2011 Salı günü yayınlanan “Bin Laden kaç yıl önce öldü?” başlıklı “Analiz”de şunları yazmıştım:

“ABD yönetimi, Afganistan’dan kaçmanın yollarını arıyor. Bush yönetimi El Kaide’yi bahane ederek Afganistan’a girmişti. Savaşı kaybetti veya en azından kazanamadı. Şimdi bu mağlubiyeti bir şekilde zafer gibi göstermesi gerekiyor. Zafer konusunda en önemli sembol ise Usame Bin Ladin. 2007’nin Ocak ayından itibaren rahatsızlığı artan, Şubat ayından itibaren de durumu iyice ağırlaşan ve 13 Aralık 2007 tarihinde bir hastalık sonucu eceliyle öldüğü bilinen Usame Bin Ladin’in ölümü üç buçuk sene gizlendi.”

“Obama seçim öncesinde Amerikan halkına verdiği sözü yerine getirmek yani Afganistan’dan askerlerini çekmek istiyor. Ama bu geri çekilme hareketini bir zafer görüntüsü ile gerçekleştirme peşinde olduğu için Bin Ladin’in ABD operasyonu ile öldürüldüğünü açıkladı.”

…….

“Ama Usame Bin Ladin’in bu operasyonda öldürüldüğü bilgisinin kesinlikle yalan olduğu anlaşılıyor. ABD Afganistan’dan çekilmek için bahane ve gerekçeleri şimdiden oluşturmaya çalışıyor. “Bin Ladin’i öldürdük Afganistan’ı işgal sebebi ortadan kalktı. Eve dönüyoruz” demeye hazırlanıyorlar. Birkaç ay sonra Obama Afganistan’dan çekilme takvimi açıklarsa şaşırmam” demiştim.

 

5 Mayıs 2011 Çarşamba günü ise Laden bombası Obama'nın elinde”

başlığıyla yayınlanan “Analiz”de ise şunları yazmıştım:

 

“Obama Irak’tan sonra Afganistan’dan da askerlerini çekmeye başlarsa Amerikanın İslam alemiyle olan ilişkilerini bir kademe daha ilerletebilir. Ancak Obama’nın bu dış siyasetine karşı devlet içinde ciddi bir direnç olduğu da biliniyor. Neoconlar’ın bu tavırdan hoşnut olmadıkları ortada. Çünkü Obama, Neocon zihniyetin aksine bir yönetim sergiliyor. Obama’nın bu siyaseti, Amerikan halkı için bir avantaj olsa bile, kandan, şiddetten, savaştan, zulümden, silahtan ve baruttan beslenen Vahşi Amerika’yı temsil eden Neoconlar için istenmeyen bir durum.”

 

 

“Bush döneminin tersine bir dış politika takip eden Obama’dan rahatsız olan Neoconlar’ın bundan sonra ne yapacakları çok önemli. Bin Laden’in bu son operasyonda öldürüldüğü haberinin doğru olmadığını Obama da biliyor Bush da. Bush, Obama’nın “Sıfır noktasında” yapılacak törene kendisini davet etmesini karşılıksız bıraktı. Usame Bin Laden’le çok kozmik ilişki içinde olan ve dünyadan gizlenen gerçekleri çok iyi bilen Neoconlar bildikleri gerçekleri deşifre ederlerse Obama yönetimi çok zor duruma düşebilir.”

………..

 

“Amerika’nın sahip olduğu güç ve imkanları savaş ve silah için değil özgürlükler ve barış için kullanması insanlığın faydasına olur. Eğer Amerika ve NATO, Irak ve Afganistan başta olmak üzere İslam ülkelerindeki askerlerini çeker, Filistin barışına, Filistin devletinin bağımsızlığına destek verir İsrail’i şımartma ve kollama sevdasından vazgeçerse hem kendisi hem de dünya için hayırlı bir iş yapmış olur” demiştim.

 

Peki bunları şimdi neden yeniden hatırlattım? Çok şükür haklı çıktık. Çünkü, ABD Başkanı Obama, bu gün yani 7 Mayıs Cumartesi, Amerika’nın, Afganistan'dan çekileceğini açıkladı. Böylece ilk günden itibaren Bin Laden asparagasının ne anlama geldiğine dair tezlerimiz resmen doğrulanmış oldu.

 

Başkan Barack Obama, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü iddia edilen operasyonu yapan askerleri ziyaretinde, "Ladin'in öldürülmesinin, Afganistan'a yönelik stratejilerinin işe yaradığını ortaya koyduğunu" belirtti. Ve Obama, “ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin bu yaz başlayacağını” söyledi.

Gerçeklerin bir süre sonra ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Bu bir kere daha doğrulandı. Gizlenen diğer gerçekler de ortaya çıkacak..

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
GELECEĞİ GÖRMEK
 // UMUT BAŞAR
Geleceği ilgilendiren bir durum ancak bu kadar güzel analiz edilebilir.
Sizleri kutluyorum......
15 Haziran 2011 14:28
Doğan
 // Hüsrev
Sizi tebrik ederim. Gerçekten mükemmel bir analizcisiniz. Tespitleriniz çok tutarlı. Başarılarınızın devamını dilerim....
07 Mayıs 2011 20:43
haklı çıktınız
 // mustafa ekici
3 5 ay demiştiniz ama umdugunuzdanda erken oldu obama'nın çekilme kararı..
anlayamadığım şu sayın tan..
ABD afganistan'a neden girdi..?
ne aradıda bulamadı?
şayet taliban we el kaide ise
bunlar hala orada..
peki ne??...
07 Mayıs 2011 16:06