YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Germeyelim
25 Şubat 2008 12:43
Yaklaşık bir aydır ülke gündemi gürültülü şekilde meşgul ediliyor. Bir kör dövüşüdür sürüyor. İnsanlar gerildikçe geriliyor. Bu gerilim toplumun tahammül gücünü zorlamaya başladı. Bir an önce tansiyon düşürülmeli ve ülke sanal alemden çıkarılıp gerçek gündeme döndürülmelidir. Hiç kimse toplum huzurunda gölgesiyle kavga ederek milletin zihnini lüzumsuz yere meşgul etmesin. Bu memleketin içinde ve çevresinde yeterince kriz konusu var ve hepimizin bu krizleri çözmek için kafa yorması gerekirken yeni krizler çıkarmaya kimsenin hakkı yok.
Bu millet önceki kriz dönemlerinde de olduğu gibi ülkenin bu tür gerilimlerle nerelere sürüklendiğini iyi hatırlıyor. 28 Şubat döneminde sanal irtica yaygaralarıyla “cambaza bak cambaza” denilirken bankalarının içinin boşaltılıp onlarca milyar doların bu fakir halktan nasıl hortumlandığını daha unutmadı ve unutmayacak da.
Türkiye’yi yönetenlerin çevresindeki ülkeler, hatta kendi ülkemiz bir takım haritalar da gösterilerek küresel güçlerce parsellenmeye çalışılırken bunları hiç gündeme getirmeden sanal düşmanlar peydahlayıp onlara savaş ilan etmesini anlamak zor. İçerde yaşanan bu mahalle kavgası sadece bölgeye sözüm ona düzen getirmeye uğraşan küresel aktörlerin işine yarayacaktır. Siz de onu istiyorsanız buyurun devam edin.
Böyle dönemlerde sivil toplum, siyasi partiler, parlamento, yargı mensupları, medya ve akademisyenler önemli sınavlardan geçerler. Kim demokrat kim değil öğrenmek isterseniz böyle dönemler bulunmaz fırsatlardır. Umarım bu sınavda bu kesimler sınıfta kalmazlar. Eğer bu sınavı kaybederlerse muhtemelen bir telafi sınavı da olmayacaktır. Bu tür durumlarda güç dengelerine ve odaklarına değil vicdanların sesine ve toplumun menfaatine kulak kabartmak gerekir. Bunu yapamayanlar aydın, münevver, siyasetçi, gazeteci kisvesini kullanmasınlar.
İşine geldiği için haksızlıklara çanak tutup kaderin cilveleri sonucu kodesi boyladıktan sonra da “Haydan gelip huya giden” mallar, servetler ve makamlar hatırlanarak kameralar karşısında göz yaşı döküp pişmanlık izhar etmek kimseye bir şey kazandırmaz.
Bu millete, bu memlekete yazık etmeyelim. Birilerinin önünü kesmek için belden aşağı vurmak veya toplumun tahammül sınırını zorlamak bunu yapana yarar getirmez. Kimin ne yapmaya çalıştığını insanlar artık rahatlıkla görüyor. Artık ülke şeflik dönemini yaşamıyor ve istemiyor.
Bu arada kimse kimsenin dinine ve inancına karışmaya ve dil uzatmaya kalkışmasın. Türkçe ezan özleyenlere de küçük bir tavsiyem var. Ciddi bir anket yaptırın. Türkiye’de kaç kişinin sizin gibi düşündüğünü kolayca anlarsınız. İslamiyet bunu uygun görmüyor. Ama çok özlüyorsanız makamınızda beş vakit veya kaç defa isterseniz Türkçe yahut İspanyolca ezan veya gazel okutabilirsiniz. Bizim açımızdan mahsuru yok. Laik bir ülkede yaşıyoruz. Hatta arzu ederseniz mahallenize Türkçe ezan okunacak cami inşa ettirip orada sizin gibi düşünenlerle ibadet de edebilirsiniz. Ben de sizin hakkınızı bu ekrandan savunurum
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.