YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Germeyelim
25 Şubat 2008 12:43
Yaklaşık bir aydır ülke gündemi gürültülü şekilde meşgul ediliyor. Bir kör dövüşüdür sürüyor. İnsanlar gerildikçe geriliyor. Bu gerilim toplumun tahammül gücünü zorlamaya başladı. Bir an önce tansiyon düşürülmeli ve ülke sanal alemden çıkarılıp gerçek gündeme döndürülmelidir. Hiç kimse toplum huzurunda gölgesiyle kavga ederek milletin zihnini lüzumsuz yere meşgul etmesin. Bu memleketin içinde ve çevresinde yeterince kriz konusu var ve hepimizin bu krizleri çözmek için kafa yorması gerekirken yeni krizler çıkarmaya kimsenin hakkı yok.
Bu millet önceki kriz dönemlerinde de olduğu gibi ülkenin bu tür gerilimlerle nerelere sürüklendiğini iyi hatırlıyor. 28 Şubat döneminde sanal irtica yaygaralarıyla “cambaza bak cambaza” denilirken bankalarının içinin boşaltılıp onlarca milyar doların bu fakir halktan nasıl hortumlandığını daha unutmadı ve unutmayacak da.
Türkiye’yi yönetenlerin çevresindeki ülkeler, hatta kendi ülkemiz bir takım haritalar da gösterilerek küresel güçlerce parsellenmeye çalışılırken bunları hiç gündeme getirmeden sanal düşmanlar peydahlayıp onlara savaş ilan etmesini anlamak zor. İçerde yaşanan bu mahalle kavgası sadece bölgeye sözüm ona düzen getirmeye uğraşan küresel aktörlerin işine yarayacaktır. Siz de onu istiyorsanız buyurun devam edin.
Böyle dönemlerde sivil toplum, siyasi partiler, parlamento, yargı mensupları, medya ve akademisyenler önemli sınavlardan geçerler. Kim demokrat kim değil öğrenmek isterseniz böyle dönemler bulunmaz fırsatlardır. Umarım bu sınavda bu kesimler sınıfta kalmazlar. Eğer bu sınavı kaybederlerse muhtemelen bir telafi sınavı da olmayacaktır. Bu tür durumlarda güç dengelerine ve odaklarına değil vicdanların sesine ve toplumun menfaatine kulak kabartmak gerekir. Bunu yapamayanlar aydın, münevver, siyasetçi, gazeteci kisvesini kullanmasınlar.
İşine geldiği için haksızlıklara çanak tutup kaderin cilveleri sonucu kodesi boyladıktan sonra da “Haydan gelip huya giden” mallar, servetler ve makamlar hatırlanarak kameralar karşısında göz yaşı döküp pişmanlık izhar etmek kimseye bir şey kazandırmaz.
Bu millete, bu memlekete yazık etmeyelim. Birilerinin önünü kesmek için belden aşağı vurmak veya toplumun tahammül sınırını zorlamak bunu yapana yarar getirmez. Kimin ne yapmaya çalıştığını insanlar artık rahatlıkla görüyor. Artık ülke şeflik dönemini yaşamıyor ve istemiyor.
Bu arada kimse kimsenin dinine ve inancına karışmaya ve dil uzatmaya kalkışmasın. Türkçe ezan özleyenlere de küçük bir tavsiyem var. Ciddi bir anket yaptırın. Türkiye’de kaç kişinin sizin gibi düşündüğünü kolayca anlarsınız. İslamiyet bunu uygun görmüyor. Ama çok özlüyorsanız makamınızda beş vakit veya kaç defa isterseniz Türkçe yahut İspanyolca ezan veya gazel okutabilirsiniz. Bizim açımızdan mahsuru yok. Laik bir ülkede yaşıyoruz. Hatta arzu ederseniz mahallenize Türkçe ezan okunacak cami inşa ettirip orada sizin gibi düşünenlerle ibadet de edebilirsiniz. Ben de sizin hakkınızı bu ekrandan savunurum
Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.