YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Generallerin Bağımsızlık Günü
30 Ekim 2010 15:10

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ayrışma görüntüsü veren çifte resepsiyon uygulamasından vazgeçti. Bu yıl tek resepsiyon düzenledi. Haftalardır süren bir resepsiyon muhabbeti vardı. Yapıldı ve bitti. CHP açıkça protesto etmek yerine güya grubu serbest bıraktı. Ancak fiili bir protesto uyguladı. Köşke sadece bir iki milletvekili geldi.

 

Önder Sav güdümünden kurtulamayan Kemal Kılıçtaroğlu bu konuda zor durumlar yaşadı. CHP’nin resepsiyonu yarı protesto modunda karşılaması saçma da olsa siyasi bir tavır olduğu için bir nebze izah edilebilir. Çünkü Türkiye’deki değişim ile CHP zihniyeti üzerine kurulu bir yasakçı düzen çöküyor. Statükonun kurucusu CHP’nin bunu kolay kabullenmesi beklenmemeli.

 

Gelip gelmeyecekleri en fazla merak edilenler ise CHP’den ziyade generallerdi. CHP kafasıyla hareket eden, Abdullah Gül cumhurbaşkanı seçilince askeri tören sırasında ona yabancı memleketin devlet adamına hitap eder gibi bir askeri öğrenciye “Sayın cumhurbaşkanı” dedirten, Esenboğa Havaalanı’nda cumhurbaşkanı eşinin elini sıkmamak için bulunduğu sıradan karşı tarafa kaçan general zihniyetinin halen değişmediği anlaşılıyor. Genelkurmay, Aslan Güner’in havaalanındaki karşılama töreninde Hayrunnisa Gül’ün elini neden sıkmadığını, olayın üzerinden üç yıl geçtikten sonra ipe sapa gelmez bir gerekçe ile izah etmeye çalışmıştı.

 

Muhtemelen generallerin bu yılki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna neden gelmediklerinin sebeplerini de 3 yıl sonra açıklayacaklardır. Mühim değil ne derlerse desinler generaller söylerse biz zaten inanırız! Hani TSK Türkiye’nin en güvenilir kurumu ya! Yalan da söyleseler inanmış gibi yapmak zorundayız. Onlar en doğrusunu bilirler!

 

Ey halkım.. Senin ödediğin vergilerle geçinen, geçinmenin ötesinde senin sırtından saltanat süren, elindeki silahı, ayağındaki postalı, altındaki donu, sırtındaki üniformayı, bindiği aracı, oturduğu lüks lojmanları senin paralarınla alınan bu adamlar sana meydan okuyorlar.  Senin iradene saygı duymuyorlar. Senin tercihlerini beğenmiyorlar. Seninle beraber bayram kutlamıyorlar. Senin onlara verdiğin paralarla alternatif törenler yapıyorlar. Seni beğenmiyorlar.

 

Onlar, senin ödediğin vergilerle yudumladıkları içkilerle eğlenirken, adına “Mehmetçik” denilen 65 binden fazla evladın onlara sosyal tesislerde hizmet ederek şafak sayıyor.

 

Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşlarında ülkemizi istila eden İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkelerin bağımsızlık günlerinde, elçiliklerde yapılan törenlere katılarak boy gösteren bu generaller bizim ülkemizin cumhurbaşkanının verdiği resepsiyonu boykot ediyor ve katılmıyorlar.

 

Kendi cumhurbaşkanının, kendi parlamentosunun törenlerini yıllarca protesto eden bu generaller, ABD devlet başkanı TBMM’ye gelince tam kadro o törene katılıyorlar.

 

Bu generaller halk iradesine posta koymaya çalışıyorlar. Bu generaller kendi halkına saygısızlar. Kendi halkının değerlerine karşı ilgisizler. Milletin inançlarına ve geleneklerine karşı savaş vermeye çalışıyorlar. Peki bütün bunları kim adına yapıyorlar? Daha önce de sormuştum. Bu ordu kimin ordusu?

 

Bir vatandaş olarak halkımızı protesto eden bu generallere tavsiyem şudur. Daha fazla gizlemeyin. ABD Başkanı Barack Obama Türkiye’ye geldiğinde, ona “Sayın cumhurbaşkanım” diye hitap edin. 4 Temmuz günleri komuta kademesi olarak toplu halde Washington’a giderek Beyaz Saray’daki kutlamalara katılın. Oraya gidemeyenler de ABD’nin Ankara elçiliğindeki kutlamaları sakın kaçırmasınlar. Ama giderken yanınızda bir miktar çuval götürmeyi unutmayın. Ekonomisi zaten bozuk olan Washington’a bir de çuval masrafı çıkmasın. Hadi çuvallar bizden olsun. NATO Genel Sekreteri Rasmussen’e bağlılık bildirmeyi de aman unutmayın.

 

Bu arada sevgili generaller, giderken yanınıza Önder Sav’ı da alırsanız memnun oluruz. Ayrı Cumhuriyet Gazetesi’nin resepsiyonunu zaten atlamazsınız diye onu ayrıca belirtmek istemedim. Muhtemelen Silivri’de de başka bir kutlama düşünmüşsünüzdür.

 

Eğer öyle yaparsanız halk olarak biz çok mutlu oluruz. Çünkü gerçekleri hepimiz açıkça görmüş oluruz. Nasıl olsa memleketin en güvenilir kurumu sizinki..

 

Sevgili generaller lafı uzatmaya gerek yok. “4 Temmuz bağımsızlık gününüz kutlu olsun.”

 

Hepinizi öpüyorum..

Alper Tan

30.10.2010

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
generallere tokat
 // asım çanak
sayın alfer tan her şeyi çok güzel yazmışsınız ellerinize saglık ve binlerce teşekkürler ....
01 Kasım 2010 23:51
milli olmayanlar
 // akif altınışık
sayın alper tanın analizi muhteşem.aynen katılıyorum.bu adamlar yerli değil......
01 Kasım 2010 16:17
Yazık
 // M.AYDIN
Hala anlamış değilim Bu ülkenin sahibi kim. Yoksa işgal güçleri 1920 den beri hala bu ülkedemi biz bunları temizlememişmiydik, acaba bunlar kime hizmet ediyorlar.Ya arkadaş siz neyin derdindesiniz niye benim anamın bacımın değerlerini anlamıyorsunuz Alper TAN az bile demiş, insanın zoruna gidiyor kendi ülkesinde hemde "değmesin mabedime namahrem eli "diyerek can veren dedelerimiz bunları görse ne derdi.bunlar fil kulelerde oturarak nerye kadar bu şekilde davranacaklar ...
01 Kasım 2010 09:52