YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ezberi bozmak
25 Şubat 2008 13:01
Son yıllarda ülkemizde zaman zaman alışılmadık gelişmeler oluyor. Dimağlar sarsılıyor. Klasik kriterlerimizin geçerliliğini yitirdiğine şahit oluyoruz. Alışkanlıklarımızın dışındaki bu gelişmeler karşısında bocalıyor. Bazen bağırıp çağırıyoruz. Ama zaman geçince “Fena da olmadı yani” diyerek yeni hale ayak uyduruyoruz. Benimsiyor, hatta savunmaya bile başlıyoruz. Bu konuya son yıllardan bir çok örnek vermek mümkün ama en son gelişmeyi açmak daha doğru olacak.
Türkiye son 20-25 yıldan bu yana PKK terörü ile uğraşıyor. Bu gün hala ülke gündeminin en sıcak maddesini bu konu oluşturuyor. Şu zamana kadar her hükümet güya kendine göre projeler geliştirdi. Fakat her defasında sadece silahlı mücadele tercih edildi. Diğer alternatiflere fazla itibar edilmedi, belki önemli bir proje bile hazırlanmamıştır. Problem güç kullanılarak bastırıldı, ancak çözülmedi. 1991 seçimleri ile SHP kontenjanından Meclis'e giren bazı Kürt kökenli milletvekillerinin densizlikleri ise alternatif çözüm yollarının daralmasında büyük etki yaptı. Onlar o gün o hataları yapmasalardı. Bu gün belki de bir çok konu daha farklı olabilirdi.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın son çıkışıyla bir ezber bozma durumu daha yaşandı. Teröre karşı yıllarca silah kullanmış Ağar, silah yerine siyaseti tavsiye ediyordu. Bazıları geri adım atmasını bekledi. Ağar geri adım atmadığı gibi sözlerini daha da teyit edecek açıklamalar yaptı. Bu sözler önemli. Fakat Mehmet Ağar icra makamında değil. Bir muhalefet lideri açıklamaları, sözleri ve Meclis'teki milletvekillerinin oylarıyla ülke meselelerine çözüm için katkıda bulunur. Mehmet Ağar’ın Meclis'te desteğine ihtiyaç duyulacak bir ağırlığı yok. Onun sözlerinin ağırlığı, daha önce yaptığı görevler nedeniyle kişisel özelliklerinden kaynaklanıyor. Bu sözleri mesela Meclis'te grubu bulunan ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu söylemiş olsa bu kadar etkili olmazdı.
DYP Genel Başkanı'nın bu çıkışı oy kaygısıyla yaptığını ileri sürüp bu konuyu kısır politik hesaplar içine çekerek çarçur etmek haksızlık olur. Bu söylem DYP’ye oy katkısından çok oy kaybına yol açmış bile olabilir. Mehmet Ağar’ın bu çıkışı samimi olarak ve çözüm için yaptığına inanıyoruz. Şimdi aynı samimiyet testini diğer ilgili kurumlar yaşayacaklar. Hükümet kendisine verilmiş çok önemli bir pası heba mı edecek yoksa çözüm için icraat mı yapacak? Türk Silahlı Kuvvetleri terör sorununu çözmede silahın yeterli olmadığını kabul edip diğer meşru yolların açılmasına yardımcı mı olacak yoksa klasik duruşunu mu sürdürecek? Medya, akademisyenler ve sivil toplum nasıl bir tavır takınacak. Bütün bunlar merak konusu. Fakat genelkurmay başkanının Ağar’a cevabı bir tarafa gelişmeler gösteriyor ki devletin hakim iradesi de silah ve şiddet dışında yollarla terörün bitirilip halkın bütünleşmesi, siyasetin duruma hakim olması iradesini taşıyor.
Bu, Türkiye için iyi bir fırsat. Mehmet Ağar’ın sözlerine gelen destek ülkedeki demokratik dönüşümün önemli bir işareti. Şimdi yukarıda saydıklarımızın dışında en önemli ve esas samimiyet sınavını Kürt aydınlar ve Kürt siyasi kadroları verecekler. Ya 1991’de parlamentoda yaptıklarına benzer şekilde önemli fırsatı istismar edip heba ederek kendi seçmenlerine ihanet edecekler, ya da bu açılıma destek olup terörün bitmesine katkı sağlayarak, Türkiye’ye de Kürt vatandaşlarımıza da demokrasiye de fayda sağlayacaklar.
Hep beraber göreceğiz.
Alper TAN
27.10.2006
Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.